Južna Koreja: Šestosatno ratno stanje, uvod u odlazak predsednika? (VIDEO)

Uvođenje ratnog stanja u Južnoj Koreji iznenadilo je svet; najpre se pomislilo da je, usred svih kriza, izbio i sukob između Severne i Južne Koreje. Međutim, kada se saznalo da je predsednik države proglasio ratno stanje ne zbog spoljašnjeg neprijatelja, već poljuljane unutrašnjo-političke pozicije, nametnulo se drugo pitanje: Kako je tako nešto moguće u državi koja se smatra jednom od najslobodnijih u svetu?

Protesti u Južnoj Koreji. Foto: Tanjug/AP Photo/Lee Jin-man

To što Parlament nije usvojio njegove predloge budžeta i što je opozicija zatražila opoziv trojice tužilaca, predsedniku Južne Koreje Jun Suk Jolu bilo je dovoljno da uvede ratno stanje, optuži opoziciju da su simpatizeri severnjačkih komunista i da rade protiv države.

Međutim, ratno stanje nije potrajalo ni šest sati – uprkos vojsci u punoj opremi koju je predsednik poslao u Parlament kako bi sprečio poslanike da uđu, poslanici svih partija, pa i njegove stranke, uz podršku građana ispred Skupštine, izglasali su ukidanje ratnog stanja.

"Ratno stanje sam proglasio da zaštitim državu od snaga koje žele da je parališu i uruše ustavni poredak. Prihvatam odluku Parlamenta o ukidanju ratnog stanja, ali i tražim da odmah prekinu poteze kojima manipulišu zakonom i budžetom“, izjavio je predsednik Južne Koreje Jun Suk Jol.

Jun Suk Jol je nekadašnji vrhovni tužilac, a za predsednika je izabran 2022. godine posle tesne izborne pobede. Ipak, njegova popularnost je od tada u stalnom padu, a posebno posle poraza njegove stranke na parlamentarnim izborima u aprilu. Od stupanja na dužnost pominje se u nizu afera, pored ostalih - u aferi zbog navodnog manipulisanja akcijama na berzi i optužbe da je njegova supruga primila skupocenu torbu od sveštenika. Međutim, zbog svega što se dogodilo u utorak uveče – predsednik je građane podsetio na diktatorsku prošlost Južne Koreje.

"Ovakve stvari ne smeju da se dešavaju. Deluje kao da se vraćamo u doba diktature. Predsednik ne sme da radi na svoju ruku“, poručuje jedan učesnik protesta.

Učesnica protesta kaže: "Bila sam potresena i razmišljala kakvu sramotu ova situacija nanosi našoj naciji.“

Politička karijera predsednika Južne Koreje, po svemu sudeći, sada visi o koncu. Opozicija sada traži ostavku predsednika ili će pokrenuti proces njegovog opoziva.

"Jun neće oklevati da izazove razaranje zarad male dobiti za sebe. Velika je verovatnoća da će ugroziti građane tako što će provocirati Severnu Koreju i izazvati haos i sukob u demarkacionoj zoni. Građani, budite oprezni i borite se zajedno sa nama“, kaže lider Demokratske partije Li Džej Mjang.

Dok opozicija i građani na ulicama traže ostavku predsednika Juna, ministar odbrane Kim Jong Hjun ponudio je svoju - zbog sinoćnjeg haosa ispred Skupštine, u kojem je učestvovala i vojska. 

Izvor: Insajder