Kako je Milorad Grčić izbegao krivičnu odgovornost za kolaps u EPS-u prošle godine (VIDEO)
Od javašluka i neodgovornosti preko sabotaže do savršene oluje, odnosno više sile – ovako su nadležni objašnjavali niz havarija i požara koji su doprineli energetskom kolapsu u decembru. Prvo su stali svi blokovi u najvećoj termoelektrani u zemlji, a nakon prvog snega, usled kolapsa distributivne mreže, bez struje je ostalo 120.000 ljudi. Usledili su požari u TENT-u B i Sušari u Kolubari, a goreo je i tek kupljen bager odlagač.
Da će odgovorni snositi posledice za greške, najavio je na posebnoj sednici Vlade Aleksandar Vučić u decembru prošle godine.
Greškama se bavila unutrašnja kontrola EPS-a, BIA, a odgovornost ispituje i nekoliko tužilaštava.
Ministarstvo energetike podnelo je krivičnu prijavu protiv Milorada Grčića, tadašnjeg direktora EPS-a.
„Mi smo podneli protiv Grčića tri krivične prijave. Najvažnija, najsnažnija i najveća jeste upravo zbog onoga što se desilo u decembru prošle godine. Mi smo zaista bili na korak do toga da imamo takozvani blackout u energetskom sektoru”, rekla je u Insajder intervjuu Zorana Mihajlović.
Tu najsnažniju krivičnu prijavu protiv tadašnjeg vd direktora, Tužilaštvo za organizovani kriminal je međutim odbacilo. Službena beleška otkriva da je tužilaštvo ocenilo da pomenuta prijava koju je Ministarstvo podnelo nije konkretna i jasna, kao i da ne sadrži dokaze za krivična dela koja mu se stavljaju na teret.
Tužilaštvo za organizovani kriminal u belešci se poziva i na izveštaje posebne Radne grupe za sigurnost snabdevanje energijom i energentima, gde se, pre havarija, raspravljalo o energetskoj situaciji. Uvidom u beleške sa sednica Radne grupe tužilaštvo zaključuje da Milorad Grčić nije prisustvovao nijednom od tih sastanka, već niži direktori. Tako je ispalo da Grčić nije odgovoran jer fizički nije prisustvovao sastancima radne grupe.
Tužilaštvo takođe dodaje i da izjava Milorada Grčića data na javnom skupu “da su svi kapaciteti spremni”, a koju je Ministarstvo citiralo u svojoj prijavi, ne može biti dovoljna za njegovo procesuiranje.
„… u odsustvu drugih dokaza data izjava nema krivičnopravni značaj, pri čemu se za sve konkretne propuste prema odgovornim licima u JP TENT i Kopovi Kolubara, vode krivični postupci”, navelo je Tužilaštvo u službenoj belešci.
Postupci se vode po različitim krivičnim prijavama – dve je podneo EPS nakon sprovedene unutrašnje kontrole i to protiv zaposlenih, dok je rukovodioce u EPS-u prijavilo Ministarstvo energetike. Nijedna od ovih prijava još nema epilog dok neke i dalje putuju od tužilaštva do tužilaštva.
Tadašnje rukovodstvo EPS-a optužilo je zaposlene za sabotažu i jednu krivičnu prijavu, za požar u Sušari u Kolubari, podnelo tužilaštvu u Lazarevcu. Slučaj je praktično još na početku. Saslušani su osumnjičeni ali još ne i oni koji su prijavu i podneli.
„U nastavku postupka ispitaće se ovlašćeni predstavnik oštećenog preduzeća (koji se do sada nije odazivao na pozive Osnovnog javnog tužilaštva u Lazarevcu)…”, navodi tužilaštvo u odgovoru Insajderu.
Druga krivična prijava koju je podneo EPS, i to za incident u TENT-u, i dalje putuje između tužilaštva. Prvo je prijava podneta tužilaštvu u Obrenovcu, koje ju je prosledilo Višem tužilaštvu u Beogradu da bi je ono prosledilo Tužilaštvu za organizovani kriminal.
Svoj put još traži i krivična prijava koju je Ministarstvo energetike podnelo protiv rukovodioca u EPS-u, Srđana Alimpijevića, i još tri osobe. Prvo tužilaštvo u Beogradu dostavilo ju je na nadležnost Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije Višeg tužilaštva da bi je ono prosledilo Tužilaštvu za organizovani kriminal koje je u avgustu međutim krivičnu prijavu ministarstva vratilo Višem koje o njoj i dalje razmatra.
Izvor: Insajder