Kako je zabranjen Festival “Mirdita, dobar dan”: Reagovanje zvaničnika i ćutanje institucija (VIDEO)

Otkazivanje festivala i nije iznenađenje ako se uzme u obzir sve što se dašavalo prethodnih dana i nedelja. Više članova proevropske Vlade Srbije pozivalo je na otkazivanje festivala. Smatrali su da je prst u oko plan da se održi na Vidovdan. Međutim, negodovanje se nastavilo. Istovremeno predstavnici nadležnih institucija nisu uradili ništa da kazne one koji su širili govor mržnje prema učesnicima festivala.

Plato ispred Dorćol placa u Beogradu gde je trebao da se održi festival "Mirdita dobar dan", foto: Tanjug/ Marko Đoković

Festival ”Mirdita Dobar dan” od 2014-te godine, kada je prvi put održan, redovno prati buđenje ektremne desnice. Ovoga puta su se tom korpusu pridružili i državni funkcioneri, a najviše im je smetalo to što se Festival održava na Vidovdan. Najpre je narodni poslanik Vladimir Đukanović za Kurir Festival nazvao boleštinom, a organizatore antisrpskim. 

Potom je novi stari gradonačelnik Aleksandar Šapić poručio da im Grad neće dati saglasnost za ordžavanje događaja, optužujući organizatore Festivala da dovode u pitanje suverenitet i teritorijalni integritet Republike Srbije. Nije ostala po strani ni novimenovana ministarka za brigu o porodici.

Najdalje je ipak otišao Aleksandar Vulin potpredsednik, zvanično proevropske, Vlade Srbije. 

“Ako ne odgovori država, ostaće prostor da građani sami kažu šta misle o takvoj gadosti. Da sam u BIA ili MUP-u niko od učesnika Festivala ne bi prešao administrativnu liniju i stigao da vređa Srbiju u Beogradu,” – glasila je izjava potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina.


Tenzije nisu umanjene ni kada su organizatori Festivala objavili da neće biti programa na Vidovdan, već dan pre i posle. U međuvremenu je ekstremno desničarski pokret Naši, koji sebe naziva konzervativnim, izlepio plakate sa likom bivšeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića, na kojima piše „Kosovo je Srbija“. 

Lider "Srpske desnice“ Miša Vacić danima na društvenim mrežama postavlja klipove u kojima se protivi održavanju Festivala "Merdita Dobar dan“, i to uz snimke Milorada Ulemeka Legije i nekadašnje Jedinice za specijalne operacije, čiji su pripadnici, kao i njihov komandant Legija, osuđeni za političke atentate za račun porodice Milošević Marković krajem devedesetih, ali i ubistvo prvog demokratskog premijera Zorana Đinđića. 

Nadležne institucije su ćutale iako su stručnjaci upozoravali na to da hajka poprima elemente govora mržnje, što je kažnjivo po zakonu. Upravo zato je Inicijativa mladih za ljudska prava podnela 10 tužbi protiv medija.

Ministar unutrašnjih poslova najpre je obećavao da će policija raditi ono za šta je plaćaju svi građani:

“Mogu da pričam o tome svašta i da kažem, ma to treba sve ispribijati, to treba sve pohapsiti, ne treba im dozvoliti da pređu administrativnu liniju i tako dalje. Ali ako gledamo državni interes u smislu koji je malo viši od svega toga, onda policija treba da obavlja svoj deo. Posao to je da osigura javni red i mir, I pored tog bezbednosnog izazova”, rekao je Dačić.  

Naredna izjava nadležnog ministra nije ostavljala mnogo dileme da će ishod biti upravo otkazivanje Festivala. 

“Kada je neki skup na otvorenom, vi možete da ne izdate dozvolu za tako nešto. Rekao sam da je to skup visokog rizika i da je sada samo pitanje, pošto je reč o prostoru koji nije državni, nije javnog karaktera, pošto ne učestvuju naši državni organi u svemu tome, mi apelujemo da se taj ceo događaj otkaže - a šta će dalje države da preduzme, ja ne mogu da kažem”,  

Umesto da primene zakon i kazne sve koji ugrožavaju bezbednost učesnika Festivala, institucije su ćutale, a u Komitetu za ljudska prava smatraju da za ćutanje institucija nema mesta. 

„Nereagovanje državnih organa na jedno sistematsko pozivanje na nasilje i na izazivanje razne nacionalne i verske mržnje nije nešto što se dešava prvi put. A nije ni prvi put u kontekstu Mirdita festivala. Mi smo već imali nerede na otvaranju tog festivala. Nešto interesantno je da se po potrebi taj festival izvlači kao nešto ne znam ni kako skandalozno što se događa u Srbiji, a da se pritom daju lažne informacije o tome šta taj festival zapravo predstavlja“, kaže Milena Vasić Komitet pravnika za ljudska prava

Država, izvesno, može da garantuje bezbednost Festivalu - jer je to činila i ranije. Međutim, ove godine, sudeći po izjavama zvaničnika koji traže otkazivanje Festivala, država priznaje da je nemoćna pred ekstremistima.

 Bivša predsednica Vrhovnog suda Srbije napominje da je podizanje tenzija zarad političkih poena u suprotnosti sa ulogom koju imaju institucije – koje bi trebalo da obezbeđuju bezbedno okruženje u kojem nikome ne preti nasilje. Za početak, učesnicima Festivala kulture i novinarima.

“Po meni je to samo pribavljanje političkih poena i to je jedna populistička mera: 'Pokaži narodu kako mi sada ne dozvoljavamo ništa u vezi Kosova'. U krajnjoj liniji, Kosovo je i dalje deo naše teritorije, Srbije. Ako je tako kako vlast to tvrdi, kako je moguće da ne može da se održi skup i red i mir - imali smo mitigne i kontraminitnge, imali smo gej parade, i uvek postoje oni koji su za i protiv”, navodi Vida Petrović Škero, bivša predsednica Vrhovnog suda Srbije.  

Policiju koja je dužna da pruži sigurnost svim građanima, bezbednosni izazovi koji prate Festival sigurno nisu iznenadili. U prethodnoj deceniji, koliko postoji Festival, bilo je i fizičkih napada, ubacivanja baklji, pokušaja prekida Festivala čije je učesnike obezbeđivala policija. Inače, „Merdita dobar dan“ bavi se ljudskim pravima i organizovanjem debata o toj temi, kao i kulturnom razmenom Srba i Albanaca. 

Izvor: Insajder