Kako su glasali Srbi na severu Kosova i Metohije i kada će opet glasati (VIDEO)
Kriza na severu Kosova i Metohije mogla bi da bude prevaziđena novim lokalnim izborima u četiri opštine. Problem je to što Beograd i Priština ne mogu da se dogovore o načinu na koji će se doći do novih izbora. Već deset godina, građani na Kosovu i Metohiji ne mogu da glasaju na lokalnim izborima koje ogranizuje Beograd, a od prošle godine na predsedničkim i parlamentarnim izborima koje organizuje Beograd mogu da glasaju - ali u centralnoj Srbiji!?
Sve strane su za izlazak iz krize u četiri opštine na severu Kosova i Metohije, ali pod svojim uslovima. Priština predlaže da Srbi potpišu peticiju za smenu gradonačelnika, a Srbi na severu, i Beograd, traže da gradonačelnici podnesu ostavke, pa tek onda da se ide na izbore. Evropska unija i Sjedinjene Američke Države žele da se kriza što pre reši ali, posle posete tzv petorke Beogradu i Prištini, ne zna se šta je aktuelni predlog međunarodne zajednice - jer je dogovoreno da se o tome ne govori u javnosti.
Podsetimo, krajem prošle godine, Srbi na severu Kosova i Metohije napuštaju sve kosovske institucije, uz veliku podršku Beograda. Usledile su barikade i hapšenja. Srbi su zahtevali da prestanu hapšenja, da se sa severa povuku specijalne jedinice Kosovske policije i formira Zajednica srpskih opština. To su bili uslovi ne samo da bi uklonili barikade, već i da bi učestvovali na vanrednim izborima, posle kojih bi se vratili u kosovske institucije.
Predsednik Srbije tražio je od Srba da uklone barikade, obećavši im zaštitu - a posle garancija koje je dobio od međunarodne zajednice. Barikade su sklonjene, Priština je zakazala vanredne lokalne izbore za april, ali nije ispunila zahteve, pa su Srbi, opet uz podršku Beograda, bojkotovali izbore. Tako su Albanci, na osnovu izlaznosti od 3,5 odsto, postali gradonačelnici i odbornici u četiri većinski srpske opštine na severu.
U zgrade opština u Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku pobednici izbora dolaze uz pratnju specijalnih jedinica Kosovske policije. Od tada, a to je bilo krajem maja, kriza se produbljuje - sledi okršaj Srba sa Kosovskom policijom i Kforom.
Jedino nije bilo problema u severnoj Kosovskoj Mitrovici, gde su zgrade kosovske opštine, i one koja funkcioniše po srpskom sistemu, odvojene.
Naime, posle Briselskog sporazuma iz 2013te, Beograd je pozvao Srbe na Kosovu i Metohiji da masovno izlaze na lokalne kosovske izbore ali je, istovremeno, formirao privremene organe po svim većim srpskim mestima! Njih postavlja Vlada Srbije, a mandat im se produžava na svakih šest meseci, odnosno ne biraju se na izborima.
Te 2013-te, na lokalnim kosovskim izborima u severnom delu Kosovske Mitrovice, glavni kandidati za gradonačelnika bili su Oliver Ivanović ispred Građanske inicijative “Sloboda demokratija pravda”:
“Sigurno da smo mi moralni pobednici, da smo uspeli da osvojimo glasove uprkos ogromnim snagama koje su nam bile suprostavljene. Čitava Vlada Srbije budžet koji je bar 50 % veći nego što je naš.”
Drugi kanditat je bio Krstimir Pantić iz Srpske liste, koga je podržao Beograd.
Na dan izbora, do danas nepoznate osobe, sa fantomkama na glavama, razbile su više kutija za glasanje. Pretilo se i onima koji su hteli da glasaju, kao i onima koji nisu hteli da glasaju kako im se sugerisalo. Posle tri izlaska na birališta u tri nedelje - prvi krug je bio ponovljen - počela je vladavina Srpske liste. Četiri godine kasnije, krajem 2017-te, održani su lokalni izbori koje je obeležila i opasna kampanja protiv Olivera Ivanovića. Srpska lista je opet bila dominantna, kao i na parlamentarnim izborima, održanim iste godine u junu.
Sve do 2021. Srbi sa Kosova i Metohije mogli su da glasaju na predsedničkim i parlamentarnim izborima koje je raspisivao Beograd. Na izborima za srpsku Skupštinu, OEBS, koji je i do tada prikupljao glasačke listiće, te godine ih nosi u centralnu Srbiju, na brojanje. Od prošle godine, tamo gde se broje glasovi, Srbi sa Kosova i Metohije sada i glasaju, a na glasanje uglavnom dolaze organizovano, autobusima.
Izvor: Insajder