Kako su odbijene liste proglašene valjanim: Političke igre i dogovor umesto zakona (VIDEO)

Poštovanje zakona u Srbiji neretko zvuči kao fraza, a to se posebno pokazuje u poslednjih nekoliko dana na primeru Zakona o biračkom spisku. Izmene Zakona, na predlog opozicije, izglasane su u parlamentu u petak. Ispostaviće se, međutim, da je između vlasti i opozicije pravljen dogovor o tome kada će zakon početi da važi, ali se vlast tog dogovora, kažu u opoziciji, nije pridržavala. Predaja izbornih lista, ispostaviće se suprotno novom zakonu, potom prigovori na te liste jer su nezakonite, a onda iznenadno povlačenje prigovora i proglašavanje lista, kao da ničeg spornog nije ni bilo - sve to ukazuje da se poštovanje zakona zapravo svodi na političke igre i, još jednom, šalje poruku da je kršenje zakona u redu, ako postoji dogovor o tome.

Izbori. Foto: Srđan Ilić

Više lista Koalicije “Biram borbu” koje su poništene posle prigovora sada su ipak proglašene - a prigovori iznenada povučeni. Jedan od primera jeste lista u Novom Beogradu, koja je poništena jer su na njima bili i kandidati za odbornike koji su u poslednjih 11 meseci menjali prebivalište, što novi zakon zabranjuje. U sredu 15. maja, međutim, ta lista je ipak proglašena. 

Ono što međutim ostaje nejasno jeste kako su liste koje su prvobitno poništene zbog kršenja zakona odjednom postale validne, i u skladu sa zakonom, i zašto su prigovori - odjednom povučeni. Činjenica je da je zakon stupio na snagu u nedelju, a da su pojedine izborne liste Koalicije “Biram borbu” predate posle toga, zbog čega se na njih odnosi nova odredba zakona da oni koji su menjali prebivalište u poslednjih 11 meseci nemaju pravo da budu kandidovani na novoj adresi. 

“Hoću da naglasim da sva ova zamešateljstva govore veoma važnu stvar da se zakon tumači po potrebi, a to zapravo nije ništa drugo do kršenje pravnog poretka , pa i dobrih običaja. I to ukazuje na još jednu bitnu stvar, i formalno-pravni i suštinski položaj opozicije koja izlazi na beogradske izbore podređen je u odnosu na vlast”, kaže prof. Slobodan Orlović sa Pravnog fakulteta u Novom Sadu.  

Iz opozicije insistiraju na tome da je vlast prekršila dogovor da zakon počne da važi od ponedeljka, odnosno tek kada izborne liste budu predate. 

"U trenutku kada je donet ovaj zakon, na listama je bilo i ljudi, jedna ili dve osobe na listama, koji su menjali svoje prebivalište u poslednjih 11 meseci, ali to nije promenjeno u tom trenutku i da bi oni mogli da se kandiduju mi smo išli sa tim gde su oni poslednji put sa birčkim spiskom gde se nalaze, tako da je to sve u redu", rekao je Radomir Lazović iz Zeleno - levog fronta. 

Međutim, kada se sve sabere - poštovanje zakona svodi se na politički dogovor. U međuvremenu, za pojedine opozicione liste na koje su podnošeni prigovori i dalje se čeka konačna odluka izborne komisije. Ukoliko ne budu potvrđene, iz opozicije najavljuju da će bojkotovati izbore. Time bi se pridružili doskorašnjim partnerima iz Koalicije Srbija protiv nasilja koji su protiv izlaska na izbore, a koji ih sada pozivaju da povuku liste - i odustanu od učešća na lokalnim izborima 2 juna

Izvor: Insajder