Kapor u Markeru: Skrivanje troškova nabavke gasa prostor za manipulaciju (VIDEO)
Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor rekao je u emisiji Marker Insajder televizije da nemamo transparente podatke o troškovima nabavke gasa. Sagovornik je istakao da dosta tih troškova odlazi, netransparentno u džepove pojedinih firmi, koje su, kako kaže, povezane sa sistemom da bi one zauzvrat opet nešto učinile tom sistemu.
Na pitanje da li znamo koliki je realni trošak nabavke gasa, Kapor kaže da osim, onih opštih podataka za dve milijarde kubika, ugovorom koji je sklopljen sa Ruskom Federacijom mi nemamo transparentne podatke, kao što, kako je rekao, nemamo ni za naftu.
"Kao i sve ostalo, ako krijete onda imate i prostora za manipulaciju, dosta tih troškova odlazi, netransparentno u džepove pojedinih firmi, koje su povezane sa sistemom da bi one zauzvrat opet nešto učinile tom sistemu nazad", rekao je Miodrag Kapor.
On kaže da što se tiče energetike ovde sada ima jedan drugi faktor.
" Što se tiče energetike i prirodnog gasa, to su ti neki da kažemo geopolitički odnosi između Ruske Federacije i Srbije koji još datiraju od 2005. godine kad smo potpuno vanrezonski predali u gas većinski paket akcija Jugorosgasa Ruskoj Federaciji, koji je danas posrednik u uvozu prirodnog gasa što je da kažemo nezabeleženo na evropskom tržištu", objašnjava Kapor.
Sagovornik ističe da ne može da kaže koliko su transparentni troškovi kroz Turski tok. "Ne znamo čak ni koji procenat Jugorosgas uzima, ne znamo mnogo toga", dodaje sagovornik u Markeru.
Kapor ističe da svi poreski obveznici subvencionišu potrošače prirodnog gasa u Srbiji, a treba, kako je rekao, takođe da imamo u vidu da je samo nekih dvadest posto građana koristi prirodni gas za recimo grejanje svojih domaćinstava, dok, kako kaže, recimo, preko pedeset procenata koristi ogrev na drvo.
"Dolazimo u apsurdnu situaciju, najsiromašniji slojevi građana koji koriste ogrev na drvo za grejanje subvencionišu oni koji koriste prirodni gas kao energent", tvrdi on. Kaže da Srbija po tome prednjači.
Po nekim istraživanjima, kako je rekao Kapor, mi smo pretplatili preko trista miliona evra izgradnju bespotrebnih gasovoda.
" Mi imamo neke gasovode lokalnog tipa po nekim njivama gde skoro niko ne živi, a taj novac dospeva do firmi koje su pod kontrolom, to znamo, navijača uglavnom na severu ovoga puta, a ni jug nije daleko", rekao je Kapor u Markeru.
Zbog, kako tvrdi, relativno niske cene prirodnog gasa na tržištu, daje se inicijativa građanima da se priključe na potrošnju prirodnog gasa. Za bilo kakve reforme, Kapor kaže, da mi moramo da imamo deregulaciju na tržištu.
"Pre svega mi treba da poštujemo Međunarodno preuzete obaveze kroz energetsku zajednicu. Mi smo punopravan član energetske zajednice, između ostalog preko decenije kršimo sopstveni zakon, da Srbija gas treba da se demonopolizuje i da ne može da kontroliše i snadbevanje i kupovinu i distribuciju itd., to ne radi", ističe sagovornik.
Dodao je da imamo i Gastrans, koji je ruska firma i da je ona takođe u kršenju zakona. A ta firma, kako je rekao Kapor, dobila je licencu od Agencije za energetiku uprkos kršenju zakona.
Imamo li mogućnost snadbevanja iz drugih izvora?
Apsurdno je i paradoksalno je, tvrdi Kapor, što smo tek agresijom Rusije na Ukrajinu mi počeli nešto da radimo po tom pitanju.
"Opet da kažem uz pomoć EU i Evropske komisije, koji je dala dobar deo novca na izgradnju interkonekcije za Bugarskom, a mogućnost korišćenja azerbejdžanskog gasa, će verovatno biti moguće od novembra naredne godine", objašnjava sagovornik.
On je dodao da treba da se sklope ugovori sa Azerbejdžanom za kupovinu određenih kapaciteta, te da su, kako kaže, sada u nekim bilateralnim dogovorima.
Kapor je istakao da je sve nažalost moguće, jer smo, kako tvrdi, mi jedina država u Evropi koja se nije solidarno pridružila drugim državama u uvođenju bar nekih sankcija.
Izvor: Insajder