Katarina Golubović: Nelegitimisanje policajaca opasno jer ugrožava pravo na slobodu i bezbednost ličnosti
Proteklih dana više osoba su, tokom ili neposredno pre i posle okupljanja građana u Novom Sadu, privodila lica koja nisu pokazivala službene legitimacije, već se pretpostavljalo da su policajci. Od pretpostavke - do utvrđivanja ko je onaj koji privodi, prolazilo je vreme u kome građani nisu znali ko ih zadržava i odvodi. U nekim slučajevima, građani i aktivisti tvrde da ni sada ne znaju ko ih je privodio. Službena lica bez vidljivih obeležja dužna su da pokažu legitimaciju i kažu razlog zbog koga zaustavljaju građanina na ulici, objašnjava Katarina Golubović, predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava.
Novinari Insajdera nakon incidenata tokom protesta u Novom Sadu uputili su MUP-u niz pitanja o postupanju policije. Među njima je i pitanje prema kom zakonu je postupala policija kada su njeni pripadnici u civilu bez legitimisanja ili vidno istaknutih oznaka hapsili učesnike protesta? Odgovore nismo dobili do danas.
Protesti nakon pogibije 14 ljudi usled pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, nisu jedini na kojima je postupala policija u civilu, pa i privodila građane. Jeste, međutim neuobičajeno, da u nekoliko slučajeva policajci bez ikakvih obeležja nisu želeli da pokažu legitimacije.
“Ako Vas na ulici zaustavi neko ko Vam traži ličnu kartu, pre nego što postupite po zahtevu, to lice je dužno da Vam pokaže legitimaciju ovlašćenog službenog lica; ako na sebi već nema vidna obeležja policije (pripadnici policije, vojske i komunalne policije imaju značku sa službenom legitimacijom koja sadrži ime, prezime, broj legitimacije). Nakon toga, dužni ste da date na uvid svoju ličnu kartu ili bilo koji zvaničan dokument s fotografijom, bez suprotstavljanja. Policijski službenik dužan je da Vas upozna sa razlogom provere Vašeg identiteta” , kaže za Insajder Katarina Golubović predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava (Jukom).
Ona naglašava da službena lica MUPa samo u izuzetnim slučajevima mogu uskratiti svoje legitimisanje i to - kada prikupljaju obaveštenja o krivičnom delu koje se goni po službenoj dužnosti i predstavljanje bi to moglo ugroziti postizanje cilja provere.
Više svedočenja o privođenjima građana na protestima u Novom Sadu, ali I nakon održavanja istih, od strane nelegimitinisanih osoba – za koje se predpostavljalo da su policajci u civilu, postavlja pitanje, da li će biti kažnjeni oni koji nisu propisno pokazali svoje značke.
“Iako se nepostupanje po pravilima legitimisanja policije od strane Unutrašnje kontrole smatra lakšom disciplinskom povredom, ovakvo ponašanje je iz više razloga opasno, jer ugrožava pravo na slobodu i bezbednost ličnosti. Nepridržavanje pravila o legitimisanju policije, sprečava prevenciju protiv torture - koja je moguća u situacijama lišavanja slobode.” – kaže u razgovoru za Insajder Katarina Golubović.
Novinarke Tanja Vujisić i Senka Vlatković Odavić