Kažnjavanje Prištine zbog neisunjenja zahteva za deeskalaciju (VIDEO)

Kosovski premijer Aljbin Kurti potvrdio je da je obavešten o merama koje je Evropska komisija sinoć predložila Evropskom parlamentu – reč je o sankcijama Prištini zbog nepoštovanja zahteva za deeskalaciju na severu Kosova i Metohije. I Kosovska poslovna alijansa sada traži od kosovske Vlade da ispuni zahteve međunarodne zajednice. Priština ponavlja da ceni pomoć Evropske unije i da je Kosovo njihov iskreni partner.

Foto: Insajder

Mere protiv kosovskih vlasti uključuju zamrzavanje rada tela u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, suspendovanje evropskih fondova za Kosovo i Metohiju i obustavljanje političkih kontakata sa vlastima u Prištini. Povlačenje mera zavisiće od konkretnih poteza kosovskih vlasti u okviru tražene deeskalacije, i povratka dijalogu. Urednica RTV KiM iz Čaglavice, kaže za Marker, da se mere još uvek ne vide na terenu:

“Jedino što se desilo je da je kosovskim bezbednosnim snagama, zabranjeno učestvovanje na vojnoj vežbi. Koja je bila dugo najavljivana i bila je vrlo značajna za Kosovo. I to izaziva oštre reakcije kod pojedinih kosovskih intelektualaca, smatraju da je to jako loše za Kosovo. Kakve će dalje mere biti preduzete, videćemo u narednom periodu. Za sada samo stižu upozorenja, još uvek nema ništa konkretno da Kosovo dobije neku vrstu kazne, zbog te tvrdoglavosti Aljbina Kurtija, koji očigledno nema nameru da ovu situaciju na severu Kosova smiri. Ono čega se stanovništvo na Kosovu boji je mogućnost da liberalizacija viza ne bude u roku koji je najavljen a to je početak sledeće godine.”

Kosovske vlasti do sada su imale povlašćen tretman i zaštitu većine zapadnoevropskih zemalja i Sjedinjenih Američkih Država. Prvi put su suočene sa sankcijama, jer nisu ispunile zahteve tih zemalja, pa je danas reagovala i Kosovska poslovna alijansa:

„Vlada mora da donese odluke važne za Kosovo. Trebalo bi da počne da ispunjava zahteve međunarodne zajednice na čelu s Amerikom, pre nego što počnu da izoluju i kažnjavaju Kosovo. Oslobađanje trojice policajaca bio je prvi korak Srbije, drugi korak treba da napravi kosovska Vlada ka normalizaciji, integraciji i novim investicijama kojih je svakim danom sve manje na Kosovu".


Odgovor kosovskog premijera na sankcije i zaoštrene odnose sa Zapadom nije direktan; Evropska unija, kaže, u Kosovu ima najiskrenijeg partnera i najstabilnijeg saveznika u regionu. Ipak, ni najnoviji korak kosovske Vlade ne ide u pravcu deeskalacije – srpske organizacije “Civilna odbrana” i “Severna brigada”, koje Priština optužuje za organizaciju barikada, napade na Kosovsku policiju i novinare, proglašene su za terorističke. Sagovornica Markera Zorica Vorgučić smatra da je to potez koji će produbiti krizu:

“Proglašavanje civilne zaštite i severne brigade za terorističke organizacije, mislim da će negativno da se odrazi na srpsko stanovništvo na severu Kosova. Posebno kada je civilna zaštita u pitanju, jer tamo neki ljudi rade, primaju platu. A što se severne brigade tiče zaista ne znam ni ko stoji iza te organizacije, ko su ti ljudi. Mislim da će ovo dodatno uticati na bezbednosnu situaciju na severu i bojim se da može još više da eskalira i da dovede do nekih novih sukoba i kriza, što u ovom trenutku nikome nije potrebno. A posebno ne stanovništvu na severu Kosova.”

Na Samitu Evropskog saveta, koji je počeo danas, jedna od tema je hitna deeskalacija situacije na Kosovu i Metohiji. Podržavaju se napori evropskih posrednika u dijalogu Beograda i Prištine da se situacija normalizuje.

Izvor: Insajder