Kina i Srbija - "čelično prijateljstvo" osnaženo Sporazumom o slobodnoj trgovini (VIDEO)

Čelično prijateljstvo, kako se u Srbiji nazivaju sve intenzivniji odnosi sa Kinom, osnaženi su današnjim potpisivanjem Sporazuma o slobodnoj trgovini dve zemlje. U poslednjih deset godina, kažu vlasti u Beogradu, trgovinska razmena sa Kinom povećana je 185 puta! Ekonomsku saradnju prati i dobra politička saradnja; Kina ne priznaje jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i Metohije, a Srbija poštuje politiku "Jedne Kine", odnosno ne priznaje nezavisnost Tajvana.

Foto: Insajder

Uspon Kine početkom ovog veka i širenje njenog ekonomskog uticaja na svet nije zaobišao ni Srbiju. Od Sporazuma o ekonomskoj i tehničkoj saradnji u oblasti infrastrukture, koje su potpisale vlade dve zemlje 2009. godine, ekonomski odnosi znatno su se razvili.

Prema podacima Narodne banke Srbije, Kina se prošle godine, sa milijardu i po evra, izjednačila na prvom mestu sa Evropskom unijom kada je reč o direktnim stranim investicijama u Srbiji.

Robna razmena takođe raste, pa je uvoz iz Kine prošle godine iznosio pet milijardi dolara, a izvoz iz Srbije  gotovo 1,2 milijarde. Poređenja radi, pre deset godina, izvoz iz Srbije u Kinu bio je devet miliona dolara.

Do naglog rasta izvoza u Kinu dolazi 2018. godine, kada je kineska kompanija Ziđin postala većinski vlasnik Rudarsko-topioničarskog basena Bor. Velike kineske investicije su i Fabrika Linglong u Zrenjaninu i kupovina dela smederevske Železare.

Kineske kompanije - uz turske i azerbejdžanske - najčešći su graditelji auto-puteva kroz Srbiju. Kompanijama iz Kine povereni su i neki od najvećih infrastrukturnih projekata u zemlji, poput mosta Zemun - Borča koji je otvoren krajem 2014. i izgradnje deonice brze pruge od Beograda do Novog Sada. Međutim, ti projekti se finansiraju iz srpskog budžeta, jer je reč o zajmovima, načinu poslovanja karakterističnom za Kinu.

Kineske banke su jedni od najvećih kreditora u Srbiji, a dug prema njima iznosi gotovo četiri milijarde evra. Kao i o međudržavnim ugovorima, i o kreditima koje uzimamo od Kine se često malo zna, pa sa Zapada upozoravaju na takozvane dužničke zamke – odnosno na to da Kina navodno daje kredite nerazvijenim zemljama kako bi, svesna da joj taj novac neće biti vraćen, to koristila da postavlja ekonomske i političke uslove.

Izvor: Insajder