Kini važno da Srbija ostane van NATO (VIDEO)
Posle pet godina, predsednik Kine stigao je u Evropu. Posle Pariza, a pre Budimpešte, Si Đinping večeras dolazi u Beograd, šest meseci otkako je srpski predsednik posetio Peking. Na granici ga dočekuju srpski lovci MIG 29, na Aerodromu Garda, duž auto-puta kineske i srpske zastavice, a kinesku delegaciju, u kojoj je 400 ljudi, obezbeđivaće oko 3 500 policajaca.
Strateško partnerstvo Srbije i Kine uspostavljeno je pre 15 godina i potom podignuto na nivo sveobuhvatnog strateškog partnerstva 2016. godine, kada je kineski predsednik Si Đinping prvi put posetio Srbiju. Za Beograd su dobri odnosi sa Pekingom jedan od glavnih stubova spoljne politike, pored odnosa sa Vašingtonom, Moskvom i Briselom. A proklamovana težnja Srbije da postane članica Evropske unije često nije u skladu sa restriktivnim odlukama Brisela koje se tiču Kine, a koje Srbija ne podržava.
“Kada je kineski ministar spoljni poslova Wang Yi posetio Beograd 2021. godine, on je istakao jednu vrlo važnu činjenicu tim povodom. On je rekao da Kini ni u kom slučaju ne smeta aspiracija Srbije da postane punopravna članica Evropske unije. Ono što je Kini u tom trenutku, a i sada verujem, bilo bitno jeste da ne postoji nikakva aspiracija Srbije da postane punopravna članica NATO-a, recimo”, kaže za Insajder Dr Nenad Stekić naučni saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu.
U Srbiji je jak otpor prema članstvu u Alijansi, jer su još sveža sećanja na NATO bombardovanje, u kojem je na današnji dan pogođena i kineska ambasada u Beogradu, kada su poginula tri kineska novinara:
“U tom kontekstu i poseta Srbiji vidimo to po aktivnostima koje će se dešavati, pre svega mislim na obeležavanje godišnjice bombardovanja kineske ambasade, koristi se da se sada iz Evrope zapravo pošalje maltene iz srca Evrope ta jedna snažna anti-američka i anti-NATO poruka i to je za samu Kinu i za samog predsednika Kine verujem najvažnija karakteristika. Kada govorimo o ovom delu njegove posete koje će se desiti u Srbiji”, izjavila je za Insajde Bojana Selaković koordinatorka Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji.
Kina je kao stalna članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, jedan od oslonaca Srbije kada je reč o kosovskom pitanju. Podržavanje teritorijalnog integriteta je uzajamno - Kina smatra Tajvan svojom teritorijom, a Srbija zagovara politiku “jedne Kine”. Diplomatski odnosi SFRJ i Kine uspostavljeni su 1955-te, posle sukoba Tita sa Sovjetskim Savezom i državama Kominforma. Dobri odnosi su potrajali samo tri godine, kada dolazi do novog sukoba i kampanje protiv Jugoslavije, koju su predvodile Kina i Albanija. Tek 1977. poseta Tita Pekingu donosi obnovu partijskih i državnih odnosa. Kina je bila suzdržana tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji, ali staje na stranu Srbije krajem devedesetih. Susreti na visokom nivou nastavljaju se i posle demokratskih promena, kao i dolaskom Srpske napredne stranke na vlast. Bivši predsednik Srbije i SNS-a, Tomislav Nikolić, i dalje je predsednik Nacionalnog saveta za koordinaciju saradnje sa Kinom i Rusijom.
Izvor: Insajder