Ključni problemi Beograda i kako ih rešiti - za Insajder odgovaraju "Dr Savo Manojlović - I ja sam Beograd - Kreni-Promeni"
Novinari Insajdera tražili su od učesnika beogradskih izbora da objasne kako bi oni rešili neke od ključnih problema glavnog grada Srbije. Za naš sajt odgovaraju iz liste "I ja sam Beograd" .
Iz aktivizma, Savo Manojlović sa svojim timom nudi rešenja koja bi sproveo u Beogradu ukoliko baš on, posle izbora u nedelju 2. juna, bude vlast.
Na osnovu pitanja novinara Insajdera o pet ključnih problema u Beogradu ( saobraćaj, zagađenje, infrastruktura, korupcija i kvalitet života ), "I ja sam Beograd" akcenat stavlja na borbu protiv korupcije sa planom antikoruptivnih mera.
Kada je reč o saobraćaju, javnom prevozu, parkingu, gužvama... odgovaraju da će kao Grad otkupljivati privatne površine za izgradnju javnih garaža.
"Dodatno, na lokacijama gde možemo privremeno rentirati privatno zemljište koje vlasnik ne želi da koristi narednih nekoliko godina, a koje bi želeo da iznajmi, na ovakvim lokacijama ćemo platiti zakup i postaviti montažne garaže za vozila, koje se, po isteku zakupnine, mogu jednostavno raspakovati a potom preneti i na druga mesta. Tražićemo ovakve površine u svakom kvartu grada", deo je odgovora Insajderu tima Sava Manojlovića.
Dalje navode da će od uštede od korupcije izgraditi most kod Ade Huje, koji će omogućiti brži protok između Leve obale Dunava i centralnog gradskog jezgra.
Tvrde da među stručnjacima za saobraćaj postoji konsenzus da je Pančevački most najveće "usko grlo" u gradu Beogradu. Podsećaju da je most kod Ade Huje uvršten u plan generalne regulacije, 2019. godine, ali da do danas nije započet.
"Zaustavljamo dalju gradnju zgrada tamo gde nema uslova za dovoljan broj parking mesta", odgovaraju iz "I ja sam Beograd".
Prema njihovim rečima, ubrzali bi stručnu analizu i debatu u vezi sa izgradnjom metroa. A ukoliko se ispostavi da je šinski metro tehnički nemoguće izvesti, zbog velikih reljefnih prepreka koje su inače identifikovane u prethodnom periodu kao bitna prepreka izgradnji metroa, razmotriće i uvođenje alternativne vidove prevoza.
"Otvorićemo javnu debatu o mogućnosti izgradnje tzv. vazdušnog metroa, koji se, kao vid javnog prevoza, već koristi (uspešno) u različitim gradovima širom sveta. Nakon detaljne javne debate, stavićemo ovo pitanje na lokalni referendum; građani će odlučiti žele li vazdušni metro kao čistiji, efikasniji i jeftiniji vid javnog prevoza", ističu sa liste 13. za naš sajt.
Kada pričamo o zagađenju i načelno ekologiji i zaštiti životne sredine, na prvo mesto stavljaju kvalitet vazduha.
Prema njihovom planu, subvencionisaće prelazak sa malih i srednjih kotlarnica, ili na centralne kotlarnice ili na ekološki čistija goriva.
Takođe, ideja im je da subvencionišu i zamenu stolarije i ugradnju izolacionih fasada (radi energetskih ušteda), ugradnju toplotnih pumpi i prelazak na gas i upotrebu solarnih panela.
"Kontrolisaćemo rad odsumporivača u TENT - u i posle isteka probnog perioda. Podaci svih monitoringa biće javno dostupni 24/7. Finansiraćemo gornje mere. Iz adekvatne naplate ekoloških taksi namenskog trošenja novca, kao i iz ušteda koje ćemo obezbediti putem antikorupcionih mera", objašnjavaju iz "I ja sam Beograd".
Ne bi dozvolili dalju stanogradnju na uštrb zelenila i obustavili bi, kako kažu, svu gradnju u urbanistički završenim celinama.
Subvencionisali bi i primenu zelenih krovova i fasada. A uredi li bi više stvari.
"Drvoredi se više neće orezivati toping metodom. Uvešćemo i pravilo da se za svako posečeno stablo moraju zasaditi bar dva nova", kažu sa liste čiji je nosilac Savo Manojlović.
I pravilno bi gazdovali šumama a svakom građaninu bi obezbedili da za najviše 10 minuta hoda može da dođe do veće zelene površine u Gradu.
[related-content]
Imaju plan kako i da upravljaju otpadom. Prvenstveno bi izvršili reviziju poslovanja svih komunalnih javnih preduzeća. A obezbedili bi i rešenje za Vinču i reciklažni centar.
"Optimizovaćemo i poboljšati naplatu za odnošenje smeća. Da li može brzo? Ne. Ali se mora početi", odgovaraju "I ja sam Beograd".
Tu su još i planovi za očuvanje priobalja i vodenih površina čime bi, kako tvrde, reke trajno očistili.
Što se infrastrukture tiče, navode da imaju rešenje i za gradnju, ali sa planom.
"Izdvojićemo deo novca da gradimo nove objekte, ili otkupimo postojeće lokale i rekonstruišemo ih. Posebno na Novom Beogradu, koji je u deficitu sa kulturnim objektima i sadržajima. Grad će dotirati treninge za decu kako bi pospešio bavljenje sportom i 'sklanjanje' dece sa ulice", navode "I ja sam Beograd".
Obustaviće masovnu gradnju u delovima grada gde ne postoje uslovi da se obezbede prateća infrastruktura uključujući i parking mesta kao i ustanove poput vrtića i škola za novopridošle stanare i njihovu decu.
"Otvorićemo javnu debatu u mogućnosti masovne legalizacije objekata za koje je dokumentacija predata do promene Zakona 2015. godine, a koji ispunjavaju sve sigurnosne standarde. Ovom pitanju pristupićemo detaljno, uz pažljivu analizu svih pravnih i socijalnih aspekata", jasni su sa liste broj 13.
Samouvereno obećavaju da će izgraditi kanalizacionu mrežu za 40% građana Beograda koji je trenutno nemaju.
"Radove ćemo finansirati od sredstava koje ćemo uštedeti kroz antikorupcione mere. Tamo gde postoje objektivne reljefno-tehnološke prepreke izgradnji kanalizacione mreže, kao npr. na Levoj obali Dunava (omeđenost rekama sa dveju strana - Dunavom i Tamišom, kao i prisustvo podzemnih voda, koji zajedno dovode do tzv. 'šerpa' efekta koji onemogućava jednostavnu izgradnju cevi za primarnu kanalizacionu mrežu) pristupićemo tako što ćemo ubrzati izrade alternativnih scenarija izgradnje primarne kanalizacione mreže kao i troškova koji bi rešili ove tehničke prepreke", poručuju za sajt Insajdera.
Ceo plan za glavni grad Srbije im se svodi na borbu protiv korupcije sa porukom da "nema više ugrađivanja". Objašnjavaju i kako bi to uradili.
"Uvodimo referentne cene za javne nabavke. Ovo su cene dobara i usluga koje Grad Beograd plaća koje su unapred formirane po realnim tržišnim uslovima. Sve ponude na tenderima koje premašuju ove cene neće biti razmatrane, osim u izuzetnim i detaljno obrazloženim slučajevima. Očekivani efekat: Ušteda od oko 50% za 200 najčešćih nabavki grada Beograda. Rok za sprovođenje mere je 2 meseca", pojašnjavaju.
Ideja im je i da na zvaničnom sajtu Grada objavljuju registar svih javnih nabavki, revidiraju sve zatečene ugovore, raskinu sve ugovore sa elementima korupcije i obećavaju totalnu transparentnost.
Između ostalog, objavili bi i registar lobiranja i to svih kontakata gradskih funkcionera i subjekata koji su dobijali novac iz gradskog budžeta na tenderima kao i sve "sumnjive troškove" grada Beograda koje specijalizovani softver markira kao potencijalno koruptivne.
Akcenat stavljaju i na zdravstvo, ali nisu jasno i precizno odgovorili na pitanje kako bi popravili kvalitet života građana Beograda.
Podsećamo da je Insajder prethodnih dana objavljivao tekstove o ključnim problemima Beograda. Pitanja kako bi i na koji način rešili "muke" Beograđana postavili smo učesnicima u izbornoj trci.
Izvor: Insajder