Ko preti inspektoru Kecmanu - informacija izgubljena između MUP-a i dva tužilaštva (VIDEO)
Policijski pukovnik u penziji Dragan Kecman rekao je da klan Veljka Belivuka ne bi ni mogao da bude stvoren da su institucije radile svoj posao kako treba. U trenutku hapšenja članova tog klana Dragan Kecman je bio na čelu beogradske Uprave kriminalističke policije. Zašto institucije nisu radile svoj posao - pitanje je koje je ostalo bez odgovora jer je u intervju za Insajder Kecman rekao da ne sme da kaže istinu jer će ako to kaže ugroziti i sebe i svoju porodicu. I na tome je ostalo iako je bilo očekivano da to bude alarm za sve institucije jer baš to možda novi trag u ispitivanju svih okolnosti. Zavladala je tišina.
U bogatoj biografiji Dragan Kecman je dva puta bio na čelu najveće uprave kriminalističke policije - beogradske. Prvi put na tu funkciju dolazi 2015. godine ali je odlukom tadašnjeg ministra Nebojše Stefanovića smenjen, odnosno degradiran na drugu poziciju. Nakon odlaska Stefanovića iz MUP-a, Kecman je u januaru 2021. godine vraćen na čelo beogradskog UKP-a.
U rešenju koje je zavedeno u MUP-u navodi se, između ostalog , da je razlog za priveremeno imenovanje Dragana Kecmana povećana aktivnost kriminalnih i navijačkih grupa sa elementima nasilja, distribucije opojnih droga i oružja.
Dve nedelje kasnije uhapšni su pripadnici klana Veljka Belivuka.
Na pitanje kako je država dozvolila formiranje klana za koji su predtavnici vlasti govorili i da je jači od nekadašnjeg "zemunskog klana", Dragan Kecman je u intervjuu za Insajder rekao da ga je strah da o tome govori.
"Brankica Stanković: Kako je moguće u jednoj zemlji u kojoj je ubijen premijer, gde je jedan "zemunski klan", kriminalni klan, imao svoje ljude u celom sistemu, koji je razbijen posle tog ubistva, završili su u zatvoru, kako je moguće da država dozvoli da se stvori jedan novi klan za koji nam sad kažu da je opasniji od "zemunskog", a to je Belivuk?
Dragan Kecman: Jako dobro pitanje. Na to pitanje je prost odgovor: da su službe radile svoje posao, pisale informacije sa terena, radili provere, do toga ne bi došlo. Verujte. E sad je drugo pitanje zašto to nije urađeno. Razumete?
Brankica Stanković: Pa ne razumem.
Dragan Kecman: Pa to je teško pitanje koje može da košta i mene i vas života... Odgovor na to pitanje.
Brankica Stanković: Kako to mislite?
Dragan Kecman: Pa lako. Ako kažemo istinu, ako kažemo neke stvari, neće biti dobro.
Brankica Stanković: Pa evo ja istinu ne znam, ali bih je rekla.
Dragan Kecman: Pa ja ne smem da kažem, iskreno, znači iskreno... Imam porodicu, imam suprugu, imam decu i sve ostalo tako da ne želim..."
Na pitanje da li će istražiti zašto policijski pukovniku penziji ne sme da kaže istinu o tome ko je dozvolio stvaranje Belivukovog klana - iz Tužilaštva za organizovani kriminal, koje zastupa optužnicu protiv tog klana, za Insajder odgovaraju:
"Kao što ste naveli, tokom realizacije lišavanja slobode organizovane kriminalne grupe Veljka Belivuka i drugih, Dragan Kecman je bio načelnik UKP PU za Grad Beograd i imao je dužnost i obavezu da dostavi sva saznanja koje je posedovao o ovoj kriminalnoj grupi Tužilaštvu za organizovani kriminal".
Na dodatno pitanje zar ne bi trebalo da - kao novi trag tretiraju izjavu penzionisanog policijskog pukovnika da iz straha ne sme da kaže istinu - iz tužilaštva praktično ponavljaju isto: svako ko ima saznanja ima obavezu da nadležnim državnim organima saopšti ta saznjanja, pa i bivši načelnik UKP-a.
I tako jeste po zakonu, ali u pravno uređenoj državi.
Kada se sagleda širi kontekst i činjenica da je u MUP-u godinama zavedena službena beleška o tome ko planira ubistvo inspektora, a da institucije nisu ništa uradile tim povodom, onda se postavlja pitanje zašto sve institucije ne preduzimaju sve zakonom predviđene mere u takvoj situaciji.
[related-content]
Ispostavilo se da je osnovno tužilaštvo 2016. godine postupajući po prijavi MUP-a saslušalo Dragana Kecmana na oklonosti planiranog ubistva, a da o tome nije obavešteno Tužilaštvo za organizovani kriminal, koje je vodilo slučaj ubistva novinara Slavka Ćuruvije i u kojem je Kecman vodio istragu i bio svedok. To je jos jedan primer koji pokazuje da ni tužilastva međusobno ne razmenuju informacije koje su važne za bezbednost pojedinaca.
Sudeći prema odgovoru predsednika države, informacije koje su bitne ne stižu ni do njega.
Naime povodom javnog priznanja da ne sme da kaže istinu jer se plaši za svoj život, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na pitanje novinara Insajdera, rekao da ne zna šta je Dragan Kecman hteo da kaže pošto, kako je rekao, policijski pukovnik u penziji nije imao nikakva sazanja u vezi sa istragom protiv klana Belivuka. Ispostavilo se međutim da je prema zvanično zavedenom rešenju u MUP-u Dragan Kecman na mesto načelnika beogradskog UKP-a vraćen, između ostalog, i zbog obračuna države sa tim klanom.
Izvor: Insajder