Koalicija "Srbija protiv nasilja“ potvrdila za Insajder: Idemo na sastanak sa predsednicom Skupštine Srbije (VIDEO)

Koalicija "Srbija protiv nasilja“ odzvaće se pozivu predsednice Skupštine Srbije i otići će na razgovore u vezi sa implementacijom preporuka ODIHR-a kako bi još jednom izneli svoje zahteve.

U Skupštini Srbije nastavljen rad Kolegijuma. Foto: Tanjug/Vladimir Šporčić

Tokom dana nije bilo poznato da li će koalicija "Srbija protiv nasilja“ otići na nove konsultacije sa Anom Brnabić, koje su zakazane za sutra. 

Uoči trećih konsultacija opozicija je bila podeljena; za jedne je odlazak na razgovor bila poslednja šansa za promenu izbornih uslova,  a za druge gubljenje vremena jer su beogradski izbori vec raspisani. U opoziciji nema saglasnosti ni o tome treba li izaći na izbore u glavnom gradu 2. juna. Za to vreme, predsednica Parlamenta poslala je opoziciji predloge izmena pet zakona, kako bi se primenile preporuke ODIHR-a. Međutim, nijedna od tih izmena nije u vezi sa zahtevima opozicije. 

Na dnevnom redu sutrašnjeg sastanka su preporuke ODIHR-a o poboljšanju izbornih uslova, odnosno izmene pet zakona, koje se na odnose na svih 25 preporuka.

Predsednik Pokreta Srbija centar - SRCE Zdravko Ponoš Iz opozicije poručuje da se sa izmenama se kasni, a suštinske promene ponovo izostaju. 

"Za početak nije nas pozvala da razgovaramo o svim preporukama ODIHR-a, prva i najvažnija je preformulisana, a u prvoj preporuci lepo piše da mnogo pre raspisivanja bilo kojih izbora mora da se krene sa izmenama zakona, a u formulaciji koja je nama dostavljena ne piše tako, i o njoj se ne govori. Govori se o nekim preporukama za koje ja neću da kažem da nisu važne, ali one nisu uzrok naše pobune i za traženje poništavanja izbora“, rekao je Ponoš u emisiji Marker razgovor. 

Izmene pet zakona odnose se na to da bi građanima trebalo da se omogući da potpisom mogu da podrže više izbornih lista, kao i da se uvede rok od mesec dana u kojem Ustavni sud treba da odluči u izbornom sporu. Izmene se odnose i na Zakon o sprečavanju korupcije, prema kojima bi nadležna agencija morala pravovremeno sa objavljuje odluke o kršenju zakona tokom izbornih kampanja. 

Međutim, nijedna od tih preporuka o kojima će se sutra razgovarati ne tiče se tri ključna zahteva opozicije za poboljšanjem izbornih uslova. Vlast je na prethodnim konsultacijama prihvatila dva koja se tiču formiranja komisije za nadgledanje biračkog spiska i objektivno izveštavanje javnih servisa. Treći zahtev - da se svi lokalni izbori održe u istom danu je odbijen. 

 Predsednik Narodnog pokreta Srbije i jedna od lidera Koalicije „Srbija protiv nasilja“ Miroslav Aleksić, ističe da još ima vremena za izmene zakona, kako bi i taj zahtev bio ispunjen. 

 “Ako se do kraja nedelje, ne pokaže dobra volja od strane vlasti da ispune sva naša tri zahteva, ne mogu očekivati da će opozicija učestvovati u ovakvim uslovima na beogradskim izborima. Prosto, ambijent je takav, ništa nisu promenili od decembra, mi se borimo onoliko koliko možemo, tako da mislim da će taj sastanak u četvrtak biti poslednja šansa da se nešto dogovori ukoliko hoće opoziciju na izborima, ukoliko hoće da se političke tenzije u društvu smanje, ukoliko žele da se smanji agresija”, rekao je Aleksić za emisiju Euronews Centar na televiziji Euronews Srbija. 

Ako se tenzije ne smanje i vlast ostane pri tome da nema spajanja beogradskih i ostalih lokalnih izbora, pred opozicijom je težak zadatak - da dve koalicije usaglase mišljenja oko izlaska na izbore. 

Do sada iz opozicionih redova dolaze disonantni tonovi o tome - od bojkota beogradskih izbora do građanske neposlušnosti. Da u opoziciji nedostaje sloge i dijaloga pokazuje i današnja vest da su tri poslanika Pokreta slobodnih građana napustila poslanički klub koji su do sada činili taj pokret i Stranka slobode i pravde

Podsetimo predstavnici opozicije su 1. aprila na Kolegijumu Skupštine Srbije izneli pred vlast tri zahteva: reviziju biračkog spiska, da svi imaju podjednak pristup Radio televiziji Srbije i da se svi lokalni izbori održe u jednom danu.

Vlast je odmah prihvatila dva od tri uslova, dok opozicija ističe da ne odustaje od trećeg zahteva. Do dogovora nije došlo ni dva dana kasnije na novom kolegijumu.

Izvor: Insajder