Koliko će nova DNK i GPS veštačenja pomoći u istrazi o tome kako je krajem marta nastradala dvogodišnja Danka Ilić

Više od četiri meseca od nestanka dvogodišnje Danke Ilić u Banjskom polju kod Bora, Više javno tužilaštvo u Zaječaru potvrdilo je Insajderu da su na adresu tog Tužilaštva stigla veštačenja DNK i GPS uređaja sa automobila. U kratkom odgovoru Insajderu, tužilaštvo dodaje samo da se trenutno analiziraju rezultati veštačenja.

Dvogodišnja Danka D. nestala je u utorak u prigradskom naselju Banjsko polje kod Bora, foto: društvene mreže

Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Zaječaru Miodrag Canović je za Danas naveo da je veštačenje GPS-a vozila kojim su upravljali osumnjičeni radio Saobraćajni fakultet u Novom Sadu, dok je DNK tragove veštačio Biološki fakultet u Beogradu.

„U toku je analiza svega što je pristiglo. Time će se baviti postupajuća tužiteljka, koja treba da uporedi ovo što nam je stiglo, sa pređašnjim materijalom. Pošto je izuzeto izuzetno mnogo tragova, ja u ovom trenutku ne mogu da kažem da li su sada svi tragovi izveštačeni, jer tužiteljka mora da proveri da li je postupljeno po svim naredbama tužilaštva“, naveo je Canović.

Dvogodišnja devojčica Danka Ilić nestala je 26. marta ove godine, a zaječarsko Više tužilaštvo ima rok od šest meseci za podizanje optužnice protiv osumnjičenih za njeno ubistvo. Taj rok ističe krajem oktobra.

Kompletna DNK veštačenja, koja je tužilaštvo čekalo više od četiri meseca, trebalo bi da pokažu da li na automobilu u koji je devojčica, kako se sumnjalo, navodno ubačena nakon što je njime udarena, ima njenih DNK tragova. Prema ranijim saopštenjima Tužilaštva, na tom automobilu nisu pronađeni DNK tragovi Danke Ilić.

Veštačenje GPS treba da pokaže kretanje tog automobila 26, marta, ali i narednih nekoliko dana.

Istragu Tužilaštva je od početka pratio niz propusta nadležnih institucija, ali i neodgovornih izjava najviših policijskih i državnih zvaničnika. Takođe, na njen ishod uticale su i promene iskaza glavnoosumnjičenih. I mediji mesecima unazad otežavaju tužilačku istragu, objavljujući nepotvrđene informacije.

Prema ranijim izjavama zvaničnika, dvogodišnju Danku Ilić udario je automobil  borskog JKP „Vodovod“, u kojem su se nalazili Srđan Janković i Dejan Dragijević, kao suvozač.

Glavnoosumnjičeni menjaju iskaz i negiraju zločin

Radnik „Vodovoda“, Srđan Janković je, prema ranijim izjavama policijskih zvaničnika, na Banjskom polju vozilom udario devojčicu, da bi je potom ubacio na zadnje sedište automobila, mislivši da je mrtva.

Aktuelni ministar odbrane u Vladi Srbije Bratislav Gašić koji je u vreme nestanka Danke Ilić bio ministar unutrašnjih poslova na konferenciji za novinare 4. aprila ove godine izjavio je da su obojica glavnoosumnjičenih detaljno opisala i priznala zločin.

Srđan Janković je međutim, u iskazu datom Višem javnom tužilaštvu u Zaječaru, u potpunosti negirao da je umešan u zločin, a njegov prvobitni iskaz, dat policiji okarakterisan je kao iskaz dat „pod nejasnim okolnostima“.

Prema prvobitnom iskazu drugog glavnoosumnjičenog Dejana Dragijevića datom Tužilaštvu, on je dvogodišnju Danku Ilić udavio, kad je video da je živa, da bi on i Janković kasnije njeno telo istim vozilom prevezli do obližnje deponije i tamo ga izbacili iz vozila. Dva dana kasnije, Dragijeviću su otac i brat navodno pomogli da sa te lokacije telo dvogodišnje Danke Ilić prebaci na drugo, nepoznato mesto.

U kasnijem iskazu, datom zaječarskom Višem tužilaštvu 11. jula, Dejan Dragijević je međutim takođe u potpunosti negirao umešanost u zločin. Ipak, novi iskaz ne isključuje mogućnost da Tužilaštvo tokom postupka koristi Dragijevićev prethodni iskaz, objasnio je 12. jula u izjavi za Insajder advokat Aleksandar Milosavljević, bivši tužilac Specijalnog tužilaštva za organizovani kriminal.

https://www.youtube.com/watch?v=vCqWlcYnqHo

„Sama činjenica da negira ono što je već izjavio pred tužiocem, menja situaciju utoliko što više nemaju u punom smislu te reči ni taj iskaz, odnosno oni ga uvek mogu koristiti tokom postupka, bez obzira što je došlo do njegove promene kasnije, ali i dalje ostaje ono što mislim da je glavni problem, a to je nedostatak materijalnih dokaza za to krivično delo, odnosno za ta krivična dela“, rekao je tada Aleksandar Milosavljević.

Neodgovorne izjave zvaničnika mesecima zbunjuju javnost

Konfuziji vezanoj za istragu o tome kako je nastradala dvogodišnja devojčica iz Bora, Danka Ilić, doprinosile su i neodgovorne izjave najviših policijskih, ali i državnih zvaničnika.

Policijski zvaničnici najpre su najavili da bi DNK tragovi sa automobila mogli da potvrde da se dvogodišnja devojčica nalazila u njemu. Tužilaštvo je međutim na osnovu kasnije prispelih, parcijalnih veštačenja DNK, saopštilo da na automobilu nisu pronađeni tragovi Danke Ilić.

U izjavi za Insajder, bivši specijalni tužilac Aleksandar Milosavljević je rekao da su policijski zvaničnici, davanjem ishitrenih izjava, stvorili nerealna očekivanja.

„Oni su, kroz davanje informacija o tome šta su utvrdili, šta su pronašli, malo su stvorili nerealna očekivanja. Činjenica da su izuzeli, ako se dobro sećam 400 DNK tragova sa vozila, još uvek ne znači da će pronaći baš taj koji traže. A oni su rekli da će tu sigurno nešto pronaći. Očekivanja su stvorena zahvaljujući olako datnim izjavama koje svakako ne doprinose istrazi, ni u kom smislu“, ocenio Milosavljević za Insajder.

Više javno tužilaštvo u Zaječaru za sada ne saopštava detalje o nedavno prispelom, kompletnom DNK veštačenju, kao ni o tome šta su o kretanju automobila pokazala veštačenja GPS signala.

Smrt jednog od osumnjičenih pod nerazjašnjenim okolnostima

Još jedan postupak povezan sa nestankom dvogodišnje Danke mesecima je bez ishoda. Brat Dejana Dragijevića, Dalibor, osumnjičen da je pomagao u sakrivanju tela, preminuo je u borskom pritvoru 7. aprila.

Najpre šturo saopštenje da je u pitanju prirodna smrt, a zatim i istraga, zbog sumnje da je umro nasilnom smrću. Istragu vodi Više javno tužilaštvo u Nišu.

Iako je ministar policije Ivica Dačić rekao da je taj slučaj lako rešiti jer je borski pritvor pokriven kamerama, Sektor unutrašnje kontrole MUP-a koji treba da sačini izveštaj o njegovoj smrti, o svemu mesecima ćuti.


Izvor: Insajder