Koliko dugo su građani Železnika i Padinske skele pili vodu zagađenu fekalijama i arsenom (VIDEO)

Koliko dugo su građani beogradskih naselja Padinska skela i Železnik pili vodu zagađenu arsenom odnosno fekalijama već danima nema jasnog odgovora nadležnih institucija. Kada se postavi pitanje trajnog rešavanja problema odgovornost se uglavnom prebacuje sa jedne na drugu instituciju i tako godinama dok građani strahuju kakvu vodu zapravo piju sa česme.

Zagađena voda, ilustracija, foto: Insajder

Da je voda u dva beogradska naselja bila zagađena nema nikakve dileme. Gradski zavod za javno zdravlje je o tome obavestio javnost na svom sajtu,ali nije saopštio informaciju kada i koliko dugo su građani pili vodu zagađenu arsenom. Iz Udruženja građana Volim Padinjak tvrde da su građani ovog naselja pili zatrovanu vodu čak 23 dana pre nego što su obavešteni da je zagađena. 

“Ne trošim pijaću vodu, uzimali smo baloniranu, onda sam uzeo filter za vodu i koristim filtriranu vodu. Postojalo je neko upozorenje, ali nije preneto narodu. Kad će to rešiti i da li, to ne znam. Bojim se da će to biti poput Zrenjanina”, rekao je jedan od meštana naselja Padinska skela.

Druga meštanka kaže da ne pije vodu sa česme uopšte, jer kad god je ranije pila, grlo je bolelo.

“Niko se niti obraćao, niti nekoga interesuje da reši taj problem. I voda i mnogo toga po Padinskoj, maltene kao da ne postojimo”, prepričava meštanin.


Da su putem društvenih mreža čuli da ne treba piti vodu, priča nam još jedan meštanin.

 “Preko mreža smo čuli, ali nemamo zvanične informacije, niti mere da je neko uradio neke analize, da nam je objavio. Inače, kad zovemo vodovod u 21. veku niko se ne javlja na telefon, a nemaju ni mail na koji možemo da prosledimo naše zamerke i niko se ne javlja”, pojasnio je.

Iz Gradskog zavoda za javno zdravlje uverali su da građani nemaju razloga za strah.

“Obzirom na registrovane vrednosti arsena, ne očekuju se ispoljeni štetni efekti na zdravlje, ali se zbog prekoračenja definisane granične vrednosti treba pridržavati preporuka nadležnih službi u pogledu nekorišćenja vode za piće i kuvanje hrane”, navedeno je na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje.

Nekoliko naselja na levoj obali Dunava uključujući i Padinsku skelu nisu u nadležnosti Javnog preduzeća vodovod i kanalizacija već se o lokalnom vodovu brine državno preduzeće - Agroindustrijska korporacija Beograd koje se bavi poljoprivredom a ne vodosnabdevanjem.   

Informacije o zagađenju vode pokušali smo da dobijemo i od predsednika opštine Palilula. Na pitanje da li su građani obavešteni o zagađenju i šta će preduzeti da se više ne ponovi, nismo dobili jasan odgovor. Navode samo da je predsednik opštine Miroslav Ivanović bio na terenu i razgovarao sa građanima. Potom su nas uputili da o preduzetim koracima kontaktiramo nadležne, iako je nadležna upravo opština.    

Iz Udruženja građana „Volim Padinjak“, međutim ukazuju da je nadležna upravo opština.

Republička inspekcija je još 2016. naložila lokalnoj samoupravi da reši problem vodosnabdevanja i za to im dala rok od dve godine. Prošlo je osam, a problem nije rešen. 

Za sada nema trajnog rešenja ni za stanovnike naselja Železnik. O njihovom vodovodu brine Javno preduzeće beogardski vodovod i kanalizacija, ali iz tog preduzeća u odgovoru insajderu kao razlog što su u vodi završile fekalije krive nelegalnu vodovodnu i kanalizacionu mrežu. Negiraju navode meštana da nisu odmah obavešteni da je voda zagađena. Iz Beogradskog vodovoda kažu da je prilikom popravke na mreži došlo do novih problema i to 29.juna u ulici 29 novembra u Železniku.  

“Radnici Preduzeća koji su bili angažovani na otklanjanju kvara u Železniku obavestili su veliki broj domaćinstava u okruženju da ne koriste vodu sa česama zbog postojanja potencijalne opasnosti od kontaminacije vodovodne mreže. Vodosnabdevanje potrošača je u najkraćem vremenu prekinuto do daljeg i pokrenuta je procedura koja je predviđena u ovakvim situacijama”, naveli su u odgovoru Insajderu iz JKP “Beogradski vodovod i kanalizacije”.

Dok građani strahuju da li je voda sa česme bezbedna, a nadležne institucije uveravaju da nema razloga za brigu. Gradski zavod za javno zdravlje kaže da svakodnevno kontroliše kvalitet vode za piće ali je činjenica da su se u vodi sa česme dela građana, našle štetne materije a da za to niko nije preuzeo odgovornost.

Izvor: Insajder