Kovačević: Više problematičnih aspekata u vezi planiranog projekta na mestu Generalštaba (VIDEO)
Udruženje arhitekata Srbije uputilo je otvoreno pismo Vladi Srbije, u kojem traži da stavi van snage odluku kojom je kompleksu Generalštaba u centru Beograda oduzet status kulturnog dobra. Arhitekta Bojan Kovačević rekao je u emisiji "Marker" na Insajder televiziji da je zaštita skinuta protivpravno, te da bi država morala da "stavi prst na čelo i da se pita koliko će da je košta ovaj i razni drugi slučajevi teškog brljanja".
Udruženje arhitekata Srbije je, inače, u otvorenom pismu Vladi Srbije, Ministarstvu kulture i drugim nadležnim institucijama upozorilo da je ukidanjem statusa zaštite država prekršila međunarodne obaveze, zbog čega je, kako su naveli, već stiglo ozbiljno upozorenje najznačajnijih međunarodnih organizacija za zaštitu kulturnog nasleđa, poput Međunarodne unije arhitekata i organizacije Evropa Nostra.
Urušeno, a ne srušeno
Kovačević kaže da ova odluka Vlade Srbije predstavlja ponašanje kao da smo u "nekoj Srbiji pod Turcima u 19. veku", pa se ne zna šta je čija vlast.
"Ono što je posebno iritantno nama – arhitektama, istoričarima i konzervatorima – jeste to što je sve urađeno u prisustvu ljudi iz Ministarstva kulture i službe zaštite, koji bi morali zapravo da znaju koliki je prekršaj Vlade Srbije. Mi smo ukazivali na to i ranije. U stvari, sve što smo radili od proleća do danas je bilo u svetlu najave ovakvog gesta za koji smo svi mislili da je nemoguć", rekao je on.
Objašnjava da se zaštita nekim kulturnim dobrima ukida ako su potpuno razorena ili zbog nečeg neprepoznatljiva.
"Baveći se Generalštabom sam morao da učim našu javnost da govori da je ono tamo urušeno, a ne srušeno. Šta je srušeno? Pa vidi se i dalje ogromna većina volumena, stupanj oštećenja jeste negde veći, negde manji, negde nikakav. Kula Generalštaba od 1999. radi najnormalnije. Obnova i rekonstrukcija su u konstrukcionom, statičkom smislu apsolutno mogući. Funkcionalno, to je jedna administrativna zgrada, nešto malo posebne namene jer je bila za vojsku. Ja u ironiji kažem - nije bila garaža za tenkove, nego jednostavno administrativna vojna zgrada i ona, kao obnovljena, bez problema može da služi državnoj ili nekoj drugoj administraciji", dodaje Kovačević.
Kako kaže, struka će sada videti šta može sve da učini i u pravnom i u stručnom smislu, ali je, ističe, sada vreme da se za javnost otvore i paralelne teme - šta bi se i po kom osnovu tamo gradilo, kao i pitanje objavljivanja predugovora...
"Pazite ironiju, od Vlade Srbije je ovlašćeni čovek (da pregovara i potpiše memorandum sa potencijalnim partnerima za revitalizaciju kompleksa Generalštaba) koji je do pre dva-tri dana bio u zatvoru – Goran Vesić. Ako je sa nadstrešnicom u Novom Sadu prošlo ovako kriminalno i traljavo, možete misliti kakva bi ujdurma bila na placevima na raskrsnici Ulice kneza Miloša i Nemanjine", ističe sagovornik "Markera".
Vlast nema talenat za korigovanje odluka
Prema njegovim rečima, više je aspekata koji su problematični u vezi s planiram projektom na mestu Generalštaba.
"Jedan je namena tih novih zgrada, koja je potpuno neprikladna za to mesto, jer su levo i desno i gore i dole - državni centar Srbije, Vladine zgrade. Drugo je kapacitet koji je, po onim renderima koji su poslati iz Amerike, apsolutno preogroman. Sledeći aspekt je estetika koja je toliko konfekcijska kao i u Beogradu na vodi, to je konfekcijska arhitektura... I poslednji je - kako to da oni koji su izvršili tu destrukciju sada tu nešto rade i još obećavaju neki memorijalni centar ili ne znam šta je već spominjano. Znate, to je blasfemija", kaže arhitekta.
Upitan mogu li međunarodne institucije da izvrše dodatni pritisak na srpske vlasti, Kovačević odgovara da bi mogle ako "srpske vlasti imaju zdrave uši".
"Ako nemaju zdrave uši, onda ne znam kako to može da funkcioniše. Do sada vidimo da naša vlast apsolutno nema talenat za korigovanje ili menjanje bilo čega. Voze neku svoju pravolinijsku priču, koja je potpuno sumanuta", navodi.
Upad BIA je potpuni autogol
Udruženje arhitekata Srbije u obraćanju Vladi upozorava da je odluka o ukidanju zaštite Generalštabu presedan koji otvara mogućnost da se s kulturnim nasleđem Srbije radi šta hoće, kako u zemlji tako i sa našim nasleđem van granica zemlje, i to samo na osnovu političkih odluka, bez stručne rasprave. Kovačević ističe primer svetinja na KiM.
"Evo, recimo, Bogorodica Ljeviška u Prizrenu je u urbanom tkivu, devastirana je posle pogroma na Kosovu... I zamislite kad bi sutra, recimo, tamošnje vlasti zaključile da to više nije kulturno dobro, nego je nekakav interesantan plac u centru grada. Govorimo uslovno, ali ima još jedan problem koji stoji zapravo iza ovoga, a to je što se država sastoji od jednog sistema profesionalnih adresa... Znači, imate Republički zavod za zaštitu spomenika, čiji su stručnjaci ovlašćeni u ime države da procenjuju neku vrednost. Oni su, to se zna listom, unapred rekli da ne može da se skida zaštita i da nema razloga da se skida zaštita. I onda neko tamo pošalje ljude iz Bezbednosno-informativne agencije, da li da prete, pritiskaju...", kaže Kovačević.
Govoreći o upadu BIA, on je naveo da se država u nekom trenutku uplašila da će pisani stav zaposlenih stručnjaka Republičkog zavoda izaći u javnost i da će biti poslat Vladi i Ministarstvu kulture.
"Taj strah da se to desi se završio tako što istog dana kad su oni (BIA) došli svi mediji su dobili taj dopis zaposlenih stručnjaka. Znači, potpuni autogol su postigli, samo su izblamirili i tu službu, koja valjda ima i neka pametnija posla od upadanja u Republički zavod", zaključio je Bojan Kovačević.
Izvor: Insajder