Kragujevačka fabrika automobila počinje proizvodnju električnih vozila: U novi posao uz nove subvencije
Od trenutka potpisivanja Memoranduma o strateškoj saradnji i zajedničkom ulaganju između Srbije i Fijata 2008. godine, država je u kragujevačku Fabriku automobila uložila više stotina miliona evra. U ovaj "posao veka“, kako su ga tada nazivali predstavnici vlasti, država je ulagala novac kao vlasnik trećine i to u vidu direktnih subvencija, ali i brojnih drugih povlastica. Upravo zato je gotovo nemoguće precizno izračunati razmere ulaganja države u Fijat. Sa druge strane je upitna korist koju su država i građani imali od ovog posla. Iako su predstavnici tadašnje opozicije kritikovali ceo posao, nakon što su došli na vlast i sami su nastavili sa subvencijama, a rezultat poslednjeg kruga ulaganja je novi električni automobil.
Danas u 16 časova u fabrici "Stelantis" u Kragujevcu, nekadašnjem srpskom ”Fiatu”, počinje proizvodnja električnih vozila. Dve godine se fabrika pripremala za proizvodnju novog modela. Uloženo je ukupno 190 miliona evra, od toga 48 miliona obezbedila je država.
Poslednji ciklus ulaganja u Fijat nije protekao bez trzavica. U proleće 2022. potpisan je ugovor vredan ukupno 190 miliona evra, a od toga se država obavezala da izdvoji iz budžeta 48 miliona. Prva tranša je međutim odobrena tek godinu i po dana kasnije pošto je Komisija za kontrolu državne pomoći zabranila dodelu sredstava dok Ministarstvo privrede ne dostavi dodatne informacije.
U tom periodu dolazi do privremene obustave rada i drastičnog smanjenja broja zaposlenih.
O tome je javnost saznala od samih radnika. Naime, ubrzo nakon potpisivanja ugovora koji je označio novi investicioni ciklus u proizvodnju električnih automobila, radnici su se 13. maja 2022. okupili ispred fabričkog ulaza zbog odluke poslodavca da privremeno zatvori fabriku, a zaposlene uputi na rad u inostranstvo ili im uruči otkaze.
Nakon pregovora, koji su trajali skoro dva meseca, menadžment kompanije ponudio je radnicima dvogodišnji posao u Slovačkoj, kao vid obuke za prozvodnju budućeg električnog automobila, ili raskid ugovora o radu uz otpremnine.
Rezultat je to da je u Fijatu na kraju 2023. godine bilo zaposleno 654 radnika, dok je poređenja radi na kraju 2021. ova fabrika u Kragujevcu zapošljavala 2.047 radnika.
"Odavno ja koristim tu rečenicu - to je trebalo da bude posao veka, a završio se kao fijasko veka, jer kad bismo sada podvukli crtu ispod Fijata potpuno sam ubeđen da bi to bilo na štetu Srbije“, rekao je u vreme pregovora radnika i menadžemnta Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Saldo državnih ulaganja u prvih 15 godina
Prvobitna zajednička ulaganja Fijata i države iznosila su 300 miliona evra, a država se, kao trećinski vlasnik, obavezala da će uložiti 100 miliona evra u zajedničko preduzeće.
Međutim različiti vidovi ulaganja otežavali su bilo kakvu kontrolu. Sama kompanija u finansijskom izveštaju daje pregled, kako su naveli, nekih državnih ulaganja, koja uključuju:
”Nadoknadu doprinosa koji se plaćaju za sve zaposlene, oslobađanje od poreza na dobit u trajanju od deset godina od prve fiskalne godine u kojoj je ostvrena oporeziva dobit, poresko oslobađanje na osnovu lokalnih zakona (porez na nekretnine, porez za sprovođenje urbanističkog plana, porez za prikazivanje zaštitnog znaka, itd), subvencije za investicije, ušteda na kreditu odobrenom od strane vlasnika udela, pomoć za obuku, izuzeće od plaćanja poreza na lična primanja, i podsticajne subvencije odobrene po principu ”staro za novo”, smanjenje cene energije, itd.”
Podsticajni period trebalo je da traje od 2009. do 2019.
Ipak ulaganja države su se nastavila, a prema istraživanju Insajdera, tokom 15 godina ona su dostigla 418 miliona.
Do kraja 2016, za stimulaciju zapošljavanja 24.330.000 evra, na ime bespovratne gotovinske pomoći 50 miliona evra. Za izgradnju i održavanje "supplier“ parka, planove restruktuiranja, obuku radnika i trening akademije 237 miliona evra. Proizvodnja i prodaja padaju 2016, ali država nastavlja da subvencioniše Fijat. Od kraja 2017, do kraja prošle godine, Srbija je Fijatu dala 107.400.000 evra subvencija.
Ulaganja od oko pola milijarde evra koja možemo da izračunamo nisu jedina ulaganja države u Fijat. U vreme sklapanja posla, tadašnji ministar ekonomije Mlađan Dinkić rekao je da će država, samo u izgradnju i opremanje pristupnih saobraćajnica, uložiti 300 miliona evra.
Novinari Insajdera istraživali su ulaganja države u Fijat i sve što je pratila ovaj posao u okviru serijala "Insajder bez ograničenja – Srbija najveći pojedinačni strani investitor (2. deo)“, emitovanog 2016. godine.
Izvor: Insajder