Kriptovalute – put do brzog bogatstva ili prosjačkog štapa

Vrednost svih kriptovaluta početkom ove godine je eksplodirala. Ko je u septembru 2023. kupovao bitkoine, šest meseci kasnije, vrednost uloženog novca je uvećao 2,5 puta. Virtuelne valute mogu biti put do brzog bogastva, ali i predvorje bankrotstva.

Kriptovalute, ilustracija Foto: Kanchanara/Unsplash

Kao i svaki put do "brzog novca", trgovanje kriptovalutama nosi velike rizike – nepredvidivi usponi i padovi vrednosti. 

Česti su hakerski napadi na računare koji poseduju kriptovalute ubacivanjem zlonamernih softvera ili virusa. Najopasnije su prevare samih vlasnika kriptovaluta.

Širom planete, na tržištu se trguje sa oko 5.000 različitih kriptovaluta.

Najpoznatije prevare dogodile su pre dve godine. "FTX" i "Celsius Network" su dve kompanije koje su se bavile kriptovalutama, a koje su doživele krah 2022. godine. 

Osnivač kripto-berze "FTX" Sem Benkman-Frid, u četvrtak 28. marta, osuđen je na 25 godina zatvora, zbog prisvajanja osam milijardi dolara.

U regionu, najpoznatiji je slučaj Ruže Ignatove. Nemačka državljanka rođena u Bugarskoj, preko svoje kompanije "OneCoin", za samo tri godine rada, prisvojila je čak četiri milijarde dolara. Ruža je sada među 10 najtraženijih FBI begunaca.

Kriptovalute nisu za neobaveštenog čoveka

Berzanski stručnjak Vladimir Đukanović upozorava da trgovina bitkoinima nije samo zarada, već može da bude i veliki gubitak.

“Ništa nije sigurno. Kriptovalute nisu investicije, to su čista špekulacija. Kupiš i moliš boga da vrednost raste. Verujem da će bitkoin imati svoju ulogu u svetu, ali jednostavno bitkoin nije investicija. Kriptovalute nemaju prihod, a investicija je samo kapital koji može da ima realan prihod”, za Insajder navodi Đukanović.

Prema njegovim rečima, za ljude koji ne poznaju kako funkcionišu kriptovalute, veoma je opasno da sa njima trguju. Iskusni berzanski stručnjak podvlači da je zlatno pravilo u ekonomiji – "da se ne pipa ništa, u šta se ne razumeš".

"Bitkoin je jedan dobar izum, za koji verujem da će tek imati svoju ulogu u budućnosti. Blokčejn je brilijantna tehnologija, zato i bitkoin funkcioniše dobro. Naglašavam, građani ne trebaju da se zalete. Na prvu informaciju, svima to deluje kao brzo zarađen novac. Međutim, ako neko baš želi da trguje, a ima 100.000 evra ušteđevine, nikako ne treba da uloži više od 2.000-3.000 evra. A ističem, ni slučajno da se zadužuju", zaključuje Đukanović.

Šta su kriptovalute i blokčejn?

Kriptovalute su digitalne valute koje u realnom svetu nemaju fizički oblik kao što su novčanice ili kovanice. Sve one vezane su za blokčejn sistem transakcija.

Blokčejn se često predstavlja kao virtuelna knjiga koja se nalazi na internetu, i u kojoj su zapisane informacije o sprovedenim transakcijama. Svaka stranica knjige je povezana sa sledećom, a svaki korisnik te mreže ima pristup toj knjizi.

Blokčejn je decentralizovani finansijski sistem. Pandan izdavanju kriptovaluta bi bile neke centralne banke. Tehnologija je u slučaju bitkoina ta koja je definisala i programski jezik je taj koji je definisao ukupnu količinu bitkoina koji će biti izdata.

Najpoznatija kriptovaluta je bitkoin, koja puštena u opticaj 2009. godine.

Kako su kriptovalute regulisane u Srbiji

U Srbiji je od juna 2021. primenjiv Zakon o digitalnoj imovini koji reguliše i oblast izdavanja, trgovine i pružanja raznih usluga povezanih sa digitalnom imovinom u Srbiji.

Kripto menjačnice su pod stalnim su nadzorom Uprave za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma, kao i Narodne banke Srbije. A građani koji misle da su prevareni na kripto-tržištu mogu da se obrate Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal i policiji.

Izvor: Insajder