Kriza u evropskoj automobilskoj industriji (VIDEO)

"Proizvedeno u Nemačkoj" i "dizajnirano u Italiji", oznake su kojima se decenijama diči evropska automobilska industrija, a koje kupcima garantuju kvalitet odnosno estetsku privlačnost vozila. Iz nekada najinovativnije automobilske industrije - ovih dana ne stižu dobre vesti. Prodaja vozila u Evropi stagnira od pandemije korona virusa, a stepen krize u kojoj je najvažnija privredna grana Unije pokazuje porazna statistika koja nemaće pitanje: Hoće li i kako opstati evropska automobilska industrija?

Automobili, ilustracija, foto: Neozoon/wikipedia/CC BY-SA 4.0

Da kriza u automobilskoj industriji Evrope nije stvar jedne kompanije ili tek nekoliko kompanija, pokazuju današnji podaci Grupe Stelantis, koja obuhvata 14 velikih automobilskih brendova – od Pežoa, preko Alfa Romea, do Fijata koji posluje i u Srbiji; u trećem kvartalu ove godine, odnosno od jula do septembra, zabeležio je pad prodaje za 27 odsto. 

U istom periodu, nemački gigant Volksvagen je imao profit manji čak 64 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Dok Stelantis loše poslovanje ublažava prebacivanjem proizvodnje u jeftinije zemlje, Volksvagen - u kojem radno mesto važi za jedno od najsigurnijih u Evropi - obavestio je radnike da razmatra gašenje tri fabrike od ukupno 10 fabrika, koliko ima u Nemačkoj.

"Situacija se pogoršava. Zabrinuti smo zbog dešavanja u automobilskoj industriji u Evropi, a posebno u Nemačkoj. Negativan trend beleži naša konkurencija, a nepovoljnu situaciju potvrđuju rezultati koje je objavio Volksvagen", izjavio je Arne Mejsvinkel, član UO Volksvagena.

U Volksvagenu su u toku spregovori Kompanije i sindikata – trenutna ponuda je sniženje plata za 10 odsto, uz ukidanje kompanijske politike da otpuštanja neće biti do 2029-te! Pored mnogih drugih razloga, razlog za krizu nemačkog giganta i ostalih evropskih proizvođača jeste i sumnja na nelojalnu konkurenciju iz Kine. Da bi sprečili da evropsko tržište preplave jeftina, a primamljiva kineska električna vozila, Brisel je ove nedelje uveo veće carine na vozila iz Kine; sa 10 na 35 odsto! Taj potez Kina smatra pogrešnim, a ne odobravaju ga ni svi proizvođači automobila.

"Kina nije saglasna sa podizanjem carina, jer one ne pomažu nikome – ni u Kini, ni u Evropskoj uniji. Kina je konkurentno tržište, ali i za saradnju u cilju održavanja stabilnosti globalne automobilske industrije", rekao je He Jadong, portparol Ministarstva trgovine Kine.

"Evropski proizvođači treba da sarađuju sa Kinom i povežu se sa njenim ekosistemom, kako bi pokupili najbolje od njega. Konkurencija i saradnja ali i otvorenost tržišta nas pokreću, pa mislim da zatvaranje nije rešenje", izjavio je Luka de Meo, direktor "Reno grupe".

Za situaciju u automobilskoj industriji, evropski proizvođači krive i Brisel – ukazuju da su stroge regulacije o emisijama karbon dioksida znatno povećale cenu proizvodnje. Koliko je Evropi važna automobilska industrija pokazuje podatak da zapošljava 14 miliona stanovnika Unije, da čini 7 odsto njenog BDP-a - i da je označena presudnim za prosperitet Evrope.

Izvor: Insajder