Latinović (Pozorište Boško Buha): Imamo podršku Grada – poručili da preseljenje ne dolazi u obzir

Glumica beogradskog pozorišta "Boško Buha" Slobodanka Boba Latinović izjavila je za Insajder da je kolektiv pozorišta koji se u ponedeljak javno usprotivio preseljenju tog teatra sa Trga Republike na Savski trg u međuvremenu dobio podršku Grada. Kolektiv pozorišta ranije se izjasnio da ne prihvata kompletno preseljenje u zgradu Pošte u Savskoj ulici, čija je rekonstrukcija i prenamena najavljena.

Slobodanka Boba Latinović. Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Latinović je rekla da je gradska sekretarka za kulturu u ponedeljak kontaktirala pozorište i poručila da glumci imaju apsolutnu podršku da ostanu na svojoj adresi, da Grad smatra da je "Boško Buha" institucija kulture od nacionalnog značaja i da nikakvo preseljenje ne dolazi u obzir.

"Sekretarka se obratila u ime gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića i rekla da nije bio obavešten da je nastao toliki problem i da će se on hitno pozabaviti tim problemom i to rešiti. To i očekujemo - Grad je naš osnivač, u vlasništvu je Grada a to znači vlasništvo građana Beograda", kazala je Latinović za Insajder.

Latinović je navela da je ideja da se predstave tog pozorišta presele na Savski trg došla pre osam meseci, kada su pozorište posetili predstavnici poslovno-stambenog kompleksa "Beograd na vodi" 

"Ponudili su to kao dodatnu scenu, mi smo rekli: 'Okej, hvala'. Kad vam nešto poklanjaju, može da znači. Međutim, taj projekat je viđen tamo kao celovito pozorište, a ne kao dodatna scena našem pozorištu. Takođe, to je prostor koji nama ništa ne donosi - tamo ne bismo imali veću scenu, ne bismo imali ozbiljno bolje tehničke uslove. Zašto bismo se selili ako ne dobijamo nešto što nama više odgovara", naglasila je Latinović.

Višedecenijska priča o rekonstrukciji

Pozorište "Boško Buha" osnovao je Beograd 1950. godine i od tada se nalazi na Trgu Republike, u prostoru koji je vlasništvo Grada a koje je dato pozorištu na trajno korišćenje.

"Mi smo se 2014. godine iselili sa scene, premestili smo predstave u Ustanovu kulture 'Vuk Karadžić' kada je počeo proces rekonstrukcije dok ne bude završen. Izrada projekta rekonstrukcije počela je 2017. godine, a sada je konačno i prihvaćen i za njega smo dobili građevinsku dozvolu. Međutim, iste te 2017. godine bez znanja pozorišta, na jedan deo prostora u gradskom vlasništvu, koje koristi 'Boško Buha' uknjižila se privatna firma", tvrdi Latinović.

Latinović je istakla da pozorište nije odmah saznalo za tu promenu u katastru, a da im je iz Grada rečeno da je to greška koja će biti ispravljena.

"Čekali smo da greška bude ispravljena, imali smo strpljenja, krenula je pandemija... Međutim, pre godinu dana smo dobili građevinsku dozvolu i sada već godinu dana - posle osam godina čekanja da se krene u rekonstrukciju - čekamo zbog tog nekakvog imovinsko-pravnog problema koji je greškom nastao", navela je ona.

Latinović je rekla da sada glumci čekaju da se greška ispravi, da rekonstrukcija počne kako bi posle završetka tog posla mogli da se vrate "svojoj kući".

U međuvremenu, Republički geodetski zavod (RGZ) demantovao je navode da rekonstrukcija pozorišta "Boško Buha" ne može da počne zbog greške u katastru koja nije ispravljena.

"RGZ saopštava da greške u katastru nije bilo i da su sve promene nosioca prava izvršene na osnovu dostavljenih podobnih isprava", navedeno je u saopštenju.

Simbol Beograda

Ideja o rekonstrukciji pozorišta "Boško Buha" starija je i od 2014. godine i prvi put se pominjala još 1988. godine, kada je na čelu teatra bio Ljubivoje Ršumović.

"Od te prve priče o rekonstrukciji, rekonstruisana su sva pozorišta u Beogradu, neka čak i više puta, a 'Buha' nije. Priče je bilo i 1995. godine da se kreće u rekonstrukciju, pozorište je izašlo i tada iz kuće pa je razrušena sala - čekalo se a glumci nisu dobili zamensku scenu. Onda su se ljudi zaposleni u pozorištu sami organizovali i vratili se u pozorište i uz pomoć sponzora i prijatelja renovirali scenu koliko-toliko da se vrati u stanje da mogu da se igraju predstave i da se nastavi sa radom ali nije bila urađena ozbiljna rekonstrukcija", kazala je Latinović.

Latinović je naglasila da prepreka za rekonstrukciju danas nisu novčana sredstva jer su ona već opredeljena.

"Rekonstrukcija nije sprovedena zbog tog imovinsko-pravnog problema. Sekretarijat za finansije neće da prebaci sredstva i uloži kada pravno nije jedan-kroz-jedan njihovo", istakla je ona.

Latinović je istakla da je važno da pozorište ostane na mestu na kom je sada zbog toga što je to njihova adresa još od samog osnivanja 1950. godine i da je to simbol Beograda "na koji su građani i deca naučeni već godinama unazad".

"Bake i deke koje su nekada dolazile u "Buhu", sada dovode svoje unuke. Razlog je i to što nije ponuđeno ništa bolje. Ne možete pozorište od nacionalnog značaja koje funkcioniše u centru grada, na toj lokaciji već više od 70 godina da izmestite negde. Ovo je pozorište sa tradicijom, starije je i od mene i svih onih koji su sada na nekim pozicijama", zaključila je Latinović za Insajder.

Izvor: Insajder