Lični podaci građana u Srbiji neadekvatno zaštićeni, a "cure" i iz državnih institucija

Građani Srbije bili su žrtve objavljivanja njihovih privatnih podataka – od zdravstvenih kartona, do fotografija iz ličnih dokumenata – kojima pristup imaju samo institucije poput Ministarstva zdravlja i policije. Za takve propuste odgovorne su nadležne institucije.

Foto/ilustracija: Towfiqu barbhuiya / Unsplash

„Naša praksa do sada pokazuje da je najtanji kadrovski deo. Znači, oni koji su zaduženi da obrađuju vaše podatke, da čuvaju vaše podatke, nekada to ne rade dovoljno savesno i na zakonit način“, izjavio je za Insajder poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović.

Građani nisu upoznati s potrebom da štite svoje podatke, a neki i ne znaju šta sve spada pod okvir tog termina, kaže poverenik. Za promociju tog pitanja danas je pokrenuta kampanja „Neka ostane lično“, koju kancelarija Poverenika sprovodi u saradnji sa OEBS-om.

Problem neadekvatne zaštite ličnih podataka, a i niska svest građana o ovom važnom pitanju u vreme dominacije digitalnih tehnologija dodatno je pogoršan zakonskim okvirom u Srbiji. Poverenik kaže da je zakon loš i da ga treba menjati. 

On je rekao da građani koji uvide da su njihovi privatni podaci objavljeni prvo treba da zatraže brisanje podataka od onih koji su ih objavili, a ako ne dobiju odgovor na taj zahtev, treba da se obrate kancelariji Poverenika.