Luka Popović za Marker: Jako se promenila situacija nakon izlaska Etihada iz Er Srbije, i to na bolje (VIDEO)

Ima i pozitivnih i negativnih strana strateškog partnerstva države Srbije sa kompanijom Etihad iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, ocenio je u razgovoru za Marker Luka Popović, osnivač i urednik specijalizovanog portala EX-YU Aviation News. Slaže se da to niti je bilo, niti je danas tipično partnerstvo. Od kada je vlasništvo Etihada došlo do simboličnog, i od kada nisu više njihovi ljudi u upravljačkim strukturama, situacija se promenila, i to na bolje, kaže Luka Popović. Sa njim smo razgovarali u Muzeju savremenih umetnosti u Beogradu, gde Er Srbija obeležava deset godina od prvog leta novoformirane kompanije, naslednice nekadašnjeg JAT-a.

Luka Popović, osnivač i urednik specijalizovanog portala EX-YU Aviation News. Foto: Insajder

"Ričard Brenson je jednom prilikom rekao najlakši način da od milijardera postanete milioner jeste da se bavite avijacijom“, kaže Luka Popović odgovarajući na pitanje koliko se Srbiji isplatilo desetogodišnje partnerstvo sa Etihadom imajući u vidu da je država ulagala mnogo više od strateškog partnera.  

Luka Popović kaže da je bilo nerealno da država očekuje profit u prvim godinama poslovanja zajedničke kompanije jer je to skup posao i zahteva velika ulaganja. 

"Sad posle deset godina je počela da biva profitabilna, ali je prošla kroz jednu transformaciju svog poslovanja koje se dogodilo 2018 godine“.  

Činjenica je da Er Srbija danas leti na 80 destinacija, podmladila je flotu iako su to iznajmljeni avioni, pošto Er Srbija, naslednica JAT-a, nema više aviona u svom vlasništvu. 

"Ima i pozitivnih i negativnih strana te investicije. Svakako dobili smo nešto od toga ipak imamo nacionalnog prevoznika, mnoge zemlje u regionu nemaju više svoje nacionalne prevoznike jer su bankrotirali.“  

Na konstataciju novinarke Insajder televizije da je Etihad 40 kredita  pretvorio u udeo u vlasništvu 49 odsto a da je država Srbija godinama davala mnogo više bespovratnih sredstava, Luka Popović kaže: 

"Svakako stoji ono što ste rekli da to nije jedno tipično partnerstvo ni dan danas“.

Strateško partnerstvo sa Etihadom i formiranje nove kompanije Er Srbija, označilo je kraj JAT-a, nacionalnog avioprevoznika sa istorijom dugom 86 godina. Kad se sve sabere, koliko je uložila država a koliko strateški partner, koji u tom trenutku postoji deset godina, nameće se pitanje zašto država Srbija nije ulagala u oporavak JAT-a.

Luka Popović kaže da bi uz tolika ulaganja, ali i profesionalni menadžment, JAT mogao da izraste u respektabilnu kompaniju. 

"Međutim, problem sa JAT-om je bio to što poslednjih deset godina svog poslovanja nije imao profesionalni menadžment. Na žalost vlade su imenovale direktora, koji nije dolazio iz JAT-a, koji čak nije imao ni veze sa avioindustrijom i to je na žalost dovelo JAT u stanje u kojem je bio te 2013. godine“, kaže Popović.   


Er Srbije i danas iznajmljuje avione ali više ne Etihada. Luka Popović se slaže da su to bili nepovoljni ugovori. 

"Jeste pogotovo se postavlja pitanje iznajmljivanja jednog širokotrupnog aviona 2016 godine . On je sada napustio flotu, napustio je 2020 i uzet je drugi avion, isto širokotrupni, ali pod mnogo povoljnijim uslovima. S obzirom da Etihad, iako i dalje u vlasničkoj strukturi od nekih 16 odsto, zapravo nema nikakvog inputa u poslovanje Er Srbije, to je zaista samo na papiru, i jako se promenila situacija nakon što su oni izašli iz te vlasničke strukture, i to na bolje.

Srbija danas traži novog strateškog partnera, iako su predstavnici vlasti godinama na pitanja novinara Insajdera prilično samouvereno tvrdi da Etihad ne izlazi iz Er Srbije. Na pitanje zašto je uopšte potreban strateški partner, ako Er Srbija sada posluje pozitivno, Luka Popović kaže:

"O Novom strateškom partneru je za sada pričao isključivo predsednik srbije. Er Srbija je skoro izjavila da ona nema nameru da ona traži novog strateškog partnera, ali da će svakako, ukoliko država smatra da je to prava stvar, oni to prihvatiti“.  

Naš sagovornik dodaje da bi strateški partner mogao da „upumpa“ sredstva u kompaniju, pa čak možda i da omogući kupovinu novog aviona, što je izuzetno skupo. 

"Gospodin Vučić je rekao da treba zbog neke budućnosti, kada možda situacija neće biti toliko povolja za Er Srbiju da treba nekog jakog strateškog partnera, i opet se spominju neke kompanije sa bliskog isteka kao novog investitora“, ukazuje Luka Popović. 

Nije nemoguće, kaže on, da će za pet godina Er Srbija i sama moći da kupi nove avione, bez strateškog partnera. 

Izvor: Insajder