Mađarska uvela vanredno stanje – preti li nam pooštravanje krize zbog rata u Ukrajini?

Mađarska je od ponoći uvela vanredno stanje, zbog rata u Ukrajini, sa ciljem da bezbednosno i ekonomski zaštiti građane, od posledica ruske agresije na tu zemlju. Reakcije javnosti u Srbiji kreću se od stava da je to znak da će se rat preliti na ostatak Evrope, do tvrdnji da Orban time pokušava da iskoristi krizu, kako bi zadržao nedemokratske mehanizme vladavine, koji mogu da se koriste tokom vanrednog stanja.

Viktor Orban. Foto: Srđan Ilić

Na osnovu nedavno usvojenog amandmana, mađarski Ustav omogućava uvođenje vanrednog stanja, pod uslovom da se u nekoj zemlji, koja se graniči sa Mađarskom vodi rat, kao što je na malom delu teritorije slučaj sa Ukrajinom. Kritičari vladavine mađarskog premijera, Viktora Orbana, tvrde da je vlada na čijem je čelu rat iskoristila kao izgovor da produži vanredno stanje, uvedeno još u vreme pandemije korone. U Mađarskoj će vanredno stanje, uvedeno zbog korone, biti na snazi do 1. juna. Stručnjaci smatraju da ekonomska kriza, kao posledica rata u Ukrajini, za sada nije dovoljno dobar povod za uvođenje vanrednog stanja u bilo koju državu regiona.

„Mislim da u ovom trenutku to nije u toj meri tema, ali da se možda iz nekih razloga nekim ljudima u nekim zemljama možda osladilo da vladaju u uslovima vanrednog stanja, ili su ti mehanizmi donošenja odluka mnogo jednostavniji i brži, ali mislim da u ovom trenutku ekonomske posledice rata u Uktrajini nisu takve da bi bilo gde u Evropi bilo uvedeno vanredno stanje“, kaže profesor na Fakultetu za ekonomiju, finansije i administraciju, Goran Radosavljević.

Iako se možemo naći u riziku od nestašica hrane i energenata, pa i nemaštine, vanredno stanje u Srbiji, prema rečima predsednika, ipak nije opcija.

„Mi ćemo imati mnogo problema, imaće ih svi. Uostalom, videli ste da je Mađarska danas u parlamentu uvela vanredno stanje i zbog energenata i zbog zaliha hrane i zbog pitanja bezbednosti. Dakle, Mađarska je formalno uvela vanredno stanje, reč je o evropskoj zemlji, o onašim prijateljima, o ozbiljnom i odgovornom rukovodtsvu. Ja ne mislim da mi treba da uvodimo bilo kakvo vanredno stanje, nego da moramo da radimo“, poručuje predsednik Srbije, Aleksandar Vučić sa Svetskog ekonomskog foruma u Davosu.

Deo domaće javnosti je sklon da veruje da Mađarska ovom odlukom pokušava da izbegne ispunjavanje obaveza prema EU, kada su u pitanju sankcije Rusiji, dok neki drugi veruju da je odluka o vanrednom stanju evidentan signal da će se rat širiti Evropom.

„Videćemo u narednim danima, možda se desi da je Viktor Orban bio u pravu, on je bio u pravu, ja to moram da kažem, kad je potpisao ugovor sa Rusijom pre početka rata, desetogodišnji o gasu, ispalo je da je on bio jedini koji je video dovoljno daleko. Možda on sad vidi nešto što mi ne vidimo, ali se u ovom trenutku ne naziru neke tog nivoa posledice po ekonomiju jedne zemlje, da bi bilo uvedeno vanredno stanje“, kaže Goran Radosavljević.

Posledice ruske agresije na Ukrajinu glavna su tema Svetskog ekonomskog foruma u Davosu, gde je slovački premijer upozorio da će ta zemlja biti sledeća koju će Rusija napasti, ako Ukrajina ne uspe da se u ovom sukobu odbrani. Neke manje dramatične prognoze kažu da Evropi preti nova ekonomska, energetska i bezbednosna kriza, čije posledice realno niko u ovom trenutku ne može da sagleda.