Majka mesecima pokušava da ćerku, državljanku Srbije evakuiše iz Pojasa Gaze: Brojne prepreke i novac kao prečica (VIDEO)

Dvadesetosmogodišnju Marijam Abbas, državljanku Srbije, njena majka Lidija Abbas, takođe državljanka Srbije iz Aleksandrovca, pokušava da je evakuiše iz Pojasa Gaze, ali nažalost, do sada – bez uspeha. Marijam koja je sa ocem živela u Pojasu Gaze je trebalo da bude evakuisana u martu. Kako objašnjava njena majka, to se nije desilo jer nisu radile ni telefonske linije ni internet, pa je ćerka prekasno obaveštena o evakuaciji. Komplikacije su se nastavile i kasnije.

Ruševine škole uništene u izraelskom vazdušnom napadu na Deir al-Balah, centralni pojas Gaze, foto: Tanjug/AP Photo/Abdel Kareem Hana

"Marijam nije mogla da izađe iz Gaze bez muškog pratioca. Taj muški pratilac je jedan od braće po ocu, i Ambasadi Srbije u Egiptu sam objasnila njegovu ulogu. Izašli su mi u susret, tako da su maltene za manje od 24 sata njenom bratu odobrili vizu C iz humanitarnih razloga. Sledeći korak je bio jednostavno da se traži odobrenje od izraelskih vlasti, da on i Marijam dobiju izlaz iz Gaze. Morali smo da čekamo duže od mesec dana na odobrenje izraelskih vlasti za Marijam. Od kraja marta do danas izraelske vlasti nisu dale nikakav odgovor vezano za izlazak Nura zajedno sa Marijam“, priča za Insajder Lidija Abbas, majka.


Iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije za Insajder kažu da je od početka sukoba evakuisano više desetina državljana Srbije i njihovih članova porodica, kao i da su preduzeli sve mere kako bi Marijam Abbas bila evakuisana iz Pojasa Gaze.

"Evakuacija do sada nije realizovana zbog novonastalih okolnosti u Gazi. Ukoliko se okolnosti promene, Ministarstvo spoljnih poslova i naša diplomatsko-konzularna predstavništva su spremna da u saradnji sa nadležnim izraelskim i egipatskim organima nastave da pružaju podršku u evakuaciji, kao i svaki vid konzularne pomoći i zaštite državljanima Republike Srbije“, navelo je Ministarstvo spoljnih poslova u odgovoru Insajderu.

Lidija Abbas, međutim, ne želi više da čeka. Zbog toga prikuplja novac kako bi uz pomoć egipatskih organizacija evakuisala ćerku. Za to joj je, kaže, potrebno 7.000 dolara. U međuvremenu, sa ćerkom se retko čuje.

"Poslednje što sam dobila je poruka: Zdravo mama, kako si? Odgovorila sam da sam jako umorna. Umorna psihički, umorna od razmišljanja i od svega ovoga što se dešava. I od stalnog življenja u strahu. I onda mi je rekla samo: Znaš mama kad budem imala internet, kad bude bio jak signal, moram da razgovaram sa tobom. Ja sam napisala okej, međutim ta poruka nije stigla do Marijam jer je bio isključen internet“, objašnjava majka Lidija Abbas.

Apeluje na sve koji mogu da doniraju novac, istovremeno poručivši da od te misije neće odustati. Iz Ministarstva spoljnih poslova, sa druge strane, poručuju da ne učestvuju u evakuacijama koje sprovode posredničke agencije van zvaničnih državnih kanala.

Majka Lidija Abbas pojašnjava za Insajder da je njena ćerka u Gazi, jer joj je otac iz Palestine. Kao porodica sa dvoje dece, u Palestinu su se preselili posle bombardovanja Jugoslavije 1999. godine, jer je Marijam imala zdravstvene probleme. U Gazi se ispostavilo da je tamošnja klima lekovita za Marijam. Zbog toga, ostala je tamo da živi, gde je i zatekao sukob. 

Marijam Abas, foto: Privatna arhiva/ustupljeno Insajderu


Od početka sukoba, Marijam je sa juga Gaze zbog granatiranja krenula ka Rafi. Tamo je spavala u šatoru, bez vode, struje i hrane. Posle dva meseca, kada je uspela da dobije majku rekla je da se više ne oseća bezbedno i da želi u Srbiju. Od tada, Marijam je uspela da se vrati do izbegličkog kampa. Majka Lidija kaže da se sa njom poslednji put čula pre nedelju dana i da se nada da je njena ćerka dobro.

Pre skoro deset meseci, rano ujutru, Hamas je započeo teroristički napad na Izrael u kome je ubio 1.150 ljudi, a 250 uzeo za taoce. 

Od početka rata u Gazi 7. oktobra, ubijeno je najmanje 40.000 ljudi, navode palestinski izvori.

 Od osnivanja države 1948. godine, bilo je 12 velikih eskalacija sukoba između Izrael ai arapskih država i Palestinaca. Svaki od tih sukoba odneo je po više hiljada života, a trenutni rat najveći je u istoriji.

 Izvor: Insajder