Majstorović: Za uspeh Otvorenog Balkana potrebno učešće svih šest zemalja regiona

Inicijativa „Otvoreni Balkan“ može da uspe samo ako u njoj učestvuje svih šest zemalja regiona, rekao je u Markeru Srđan Majstorović iz Centra za evropske politike. Kako kaže, ona bi trebalo da olakša regionalnu saradnju i funkcionisanje u regionu na način na koji to rade države članice Evropske unije, ali da u poređenju s EU, fali jedan element koji je važan za uspešnost projekta integracija - kompatibilnost političkih volja.

Srđan Majstorović

„Ne vidim da postoji iskrena i neopredeljena nedvosmislena politička volja svih šest država Zapadnog Balkana da se ovakav jedan projekat realizuje, što je šteta jer je ideja jako pozitivna“, smatra Majstorović.

Smatra da u perspektivi region „mora da sagledava sve regionalne inicijative iz jednog šireg geopolitičkog ugla onoga što se trenutno dešava u Ukrajini“ i da, kako kaže, odagna bilo kakvu pomisao da neko ovde ima rezervni plan u odnosu na članstvo zemalja Zapadnog Balkana u EU.

Komentarišući drugu incijativu u regionu, Zajedničko regionalno tržište, on kaže da bi kreiranje zajedničkog regionalnog tržište bila odlična poruka EU koja bi glasila „u vreme kad se Evropa suočava sa najvećim izazovima od Drugog Svetskog rata, nas šest smo sposobni da prevaziđemo političke sukobe, da ih stavimo po strani i da radimo na evropski način“.

„U Otvorenom Balkanu je problem što tri zemlje ne žele da učestvuju, treba inicijativu mnogo mudrije sagledati i opredeliti se za onu koja obezbeđuje jedinstvo svih zemalja Zapadnog Balkana“, smatra Majstorović.

Ipak, kako kaže, ekonomija ne može da razreši teška politička pitanja sa kojima se region suočava poput strukturnih problema u BiH, normalizacije odnosa između Srbije i Kosova i druga.

Navodi i da regionalna istraživanja pokazuju da je čak 77 odsto građana regiona u potpunosti posvećeno bližoj regionalnoj integraciji ekonomijom, ali da isti procenat kaže da to ne bi bio razlog da se presele u drugu državu regiona iz političkih razloga.

„Ideja je jako dobra, ali bez pomaka na političkom planu, bez normalizacije odnosa, bez promene narativa, bilateralnih pitanja, izgradnje poverenja i najbolja ideja nema veliku perspektivu“, rekao je on i dodao je EU „sklonija ideji Zajedničkog regionalnog tržišta“.

Aleksić (Srbijatransport): Otvoreni Balkan smanjuje troškove i ubrzava tokove među zemljama članicama

Više od hiljadu vozača kamiona iz Srbije u svakom trenutku čeka da pređe granicu sa nekom od susednih država, a u tome provedu čak i trećinu radnog vremena. Upravo skraćenje tog procesa, pored omogućavanja slobodnog protoka ljudi, usluga i kapitala, tvrde pokretači, cilj je inicijative „Otvoreni Balkan“.

„Između Srbije i Albanije je u zadnjih nekoliko godina povećana robna razmena i za tri puta, zadržavanja na granicama nema. Smanjuju se troškovi, ubrzavaju se tokovi i svakako su na koristi građanima svih koji su uključeni u ideju ’Otvorenog Balkana’“, izjavio je za Insajder direktor udruženja Srbijatransport Goran Aleksić.

Podsetimo, građani Srbije u Albaniju sada mogu samo s ličnom kartom, a u Severnu Makedoniju naše kamiondžije ulaze zasebnom trakom namenjenom samo za privilegovane - članove inicijative. Ipak, i pored toga, drugi susedi su skeptični. 

Crna Gora i Bosna i Hercegovina smatraju da su ideje „Otvorenog Balkana“ već sadržane u drugim inicijativama poput Zajedničkog regionalnog tržišta, koje kroz Berlinski proces podržava Evropska unija, pa zato i oklevaju da se pridruže.