Mandatar pod pritiskom: Kriza u Formiranju 44. Vlade Crne Gore
Pregovori o formiranju 44. Vlade Crne Gore – novi krug komplikacija. Mandatar Milojko Spajić ima probleme na svim frontovima i svom a i okolnim, nakon što je saopštio stav da koalicija Za budućnost Crne Gore Andrije Mandića i Milana Kneževića neće biti deo nove Vlade. Pristalice bivšeg DF-a blokraju saobraćajnice, a podršku za planirani sastav Vlade nema ni od predsednika Crne Gore Jakova Milatovića, inače stranačkog kolege. Ko će koga u Crnoj Gori i zašto je toliko komplikovano formirati Vladu?
Kada je Pokret Evropa Sad pre skoro 3 meseca na vanrednim parlamentarnim izborima osvojio najviše glasova, Milojko Spajić nije imao dilemu - Vlada će se lako formirati. I to bez DPS-a i URE. O saradnji sa koalicijom Za budućnost Crne Gore te večeri nije hteo.
"Mi smo ostvarili kao što sam rekao dobar rezultat i očekujemo da se vlada što prije formira. Nećemo se ponijeti ovoj pobjedi i razgovaraćemo sa svima koji dijele naše vrijednosti", rekao je Milojko Spajić.
Pregovori su počeli dva meseca kasnije, sredinom avgusta. Predstavnici stranaka manje brojnih naroda, imali su jasne zahteve – ostanak na evropskom putu i jasna spoljna politika usmerena ka zapadu. Mandatar im je to garantovao, pa su ga podržale Bošnjačka stranka i albanske partije. Glatko je išlo i sa Demokratskom Crnom Gorom, koja se gotovo nije medijski oglašavala, a nije tajna da je dogovoreno da Aleksa Bečić ponovo bude predsednik Skupštine.
Kada su počeli pregovori sa koalicijom Za budućnost Crne Gore, delovalo je kao da postoje šanse da se formira Vlada sa većinom potrebnom za reforme i izbor ključnih ljudi u pravosuđu i tužilaštvu.
Onda kreće zaplet. Ko je kome šta nudio, ko je trgovao a ko blefirao, postala je glavna tema u crnogorskoj javnosti.
Mandatar Spajić je saopštio da su Andrija Mandić i Milan Knežević odbili ono što im je nudio, a oni potom menjaju stav :
"Mi prihvatamo tu ponudu,ona je nama prihvatljiva. Ne zato što smo mi slabi nego upravo što mislimo da ova naredna Vlada treba da spriječi povratak Demokratske partije socijalista na vlast ili direktno ili preko njihovih izaslanika koji treba da udju u ovu Vladu", istakao je Andrija Mandić.
Međutim, iz Pokreta „Evropa sad“ stiže odgovor – e sad ne može.
Stav mandatara, koji mnogi tumače kao rezultat pritiska sa međunarodnih adresa, ne podržava ni drugi čovek njegovog pokreta, a odnedavno i predsednik Crne Gore, Jakov Milatović. On je za ulazak u Vladu i URE, i Koalicije Za budućnost Crne Gore. Unutarpartijski raskol sve se više pominje, a tome u prilog ide i nedavna izjava cg predsednika:
"Sa gospodinom Spajićem sam posljednji put razgovarao u okviru formalnih konslutacija na Cetinju i od tada nismo razgovarali. Vjerovatno da je trebalo da razgovaramo malo više", rekao je Jakov Milatović.
U celu priču uključio se i predsednik Srbije, ocenjujući da nije u redu da Srbi ne budu u Vladi. Pristalice Koalicije Za budućnost CG blokirale su saobraćajnice u nekoliko crnogorskih gradova, a koliki je pritisak na mandatara pokazuje i činjenica da je na društvenim mrežama osvanula čitulja s njegovim likom. Ko je to uradio, trenutno se bave nadležni državni organi.
Za sve to vreme, Milojko Spajić ćuti. Ne učestvuje u partijskim prepucavanjima, tvrdi da ima većinu za formiranje Vlade i ne pojavljuje se u medijima.
Izvor: Insajder