Mandić (Srbija protiv nasilja) za Insajder: GIK koristio pravnu gimnastiku za odbacivanje našeg prigovora, žalićemo se Višem sudu

Članica proširenog sastava Gradske izborne komisije (GIK) u ime liste "Srbija protiv nasilja“ Sofija Mandić za Insajder ističe da je GIK, prilikom donošenja odluke da odbaci njihov prigovor na rešenje o proglašenju izborne liste Ruska stranka - Slobodan Nikolić, koristio jednu vrstu pravne gimnastike i najavljuje da će se žaliti Višem sudu.

Gradska izborna komisija. Foto: Tanjug/ BEOINFO

Gradska izborna komisija odbacila je u ponedeljak 20. novembra, kao neblagovremen, prigovor Koalicije "Srbija protiv nasilja“, protiv rešenja Gradske izborne komisije o proglašenju izborne liste Ruska stranka – Slobodna Nikolić.

"GIK se poziva na rok iz Zakona o izboru narodnih poslanika od 48 sati za izjavljivanje prigovora na proglašenu izbornu listu. Mi smo na sednici pokušali da objasnimo da se taj rok ne može primenjivati u ovom slučaju i da je rok zapravo onaj koji pronalazimo u Zakonu o lokalnim izborima koji kaže da se na sve prigovore primenjuje rok za izjavljivanje žalbe od 72 sata, izuzev kada je tim zakonom, Zakonom o lokalnim izborima drugačije propisano, što ovde nije slučaj“, tvrdi Sofija Mandić.

Ona smatra da razlog za odbijanje žalbe ne leži u primeni prava.

"Mislim da je samo jedan jedini razlog za odbijanje, a to je da bi pokušali da izbegnu raspravu o suštini tog prigovora - da li je to zaista manjinska lista i da li tu ima nekih sumnjivih potpisa“, kaže Mandić.

Ona podseća da su predstavnici izborne liste "Srbija protiv nasilja“ GIK-u podneli prigovor na proglašenje izborne liste Ruske stranke zbog toga što se uopšte nije raspravljalo o tome da li je to zaista manjinska lista i drugi zbog sumnje u falsifikovanje sa potpisima podrške toj izbornoj listi.

"Predstavnici GIK su tada rekli da ne žele da raspravljaju ni o jednoj ni o drugoj temi, jer oni, citiram, smatraju da nisu "Gradska istražna komisija". To je neki njihov lični doživljaj da se zapravo za svaku listu koja dođe sa bilo kakvim potpisima samo formalno konstatuje da su neki potpisi pristigli, a da se onda ne ulazi ni u kakvo preispitivanje tih potpisa, čak i kada postoji direktna sumnja, što je ovde bio slučaj da neki od potpisa na nekim od opština gde su overeni nisu overeni u skladu sa zakonom“, zaključila je članica proširenog sastava GIK-a.