Manje novca u gradskim kasama (VIDEO)

Budžeti pojedinih gradova u Srbiji će u narednoj godini biti skromniji u odnosu na ovu. Gradske vlasti hvale svoje budžete, dok opozicija mahom tvrdi da će umesto za potrebe građana na lokalu, novac biti potrošen na Ekspo. Čačani će imati za trećinu manje, u Nišu je za oko 1,5 milijardi manji od poslednjeg rebalansa budžeta za tekuću godinu. Što se tiče beogradske kase, i u nju će se sliti znatno manje sredstava.

Foto: Srđan Ilić

Beograd, Niš, Čačak…samo su neki od gradova u kojima će biti manje novca na raspolaganju. Sva tri grada imaju manje predviđene budžete za 2025, u odnosu na one koji su projektovani ili naknadno izmenjeni rebalansom za 2024. Kasa grada Beograda, sa sve gradskim opštinama, biće nešto praznija. I pored toga, odbornici vlasti na raspravi u gradskoj skupštini o budžetu govore u superlativu.

“Ja sam video 16 budžeta verujte mi, unazad 16 godina. Nikada nije bio bolji budžet grada Beograda od ovoga i nikada se toliko naravno nije razvijao Beograd”, kaže odbornik Srpske napredne stranke Nebojša Bakarec.

Opozicija ipak u drugačijem tonu.

Ovaj budžet prvo, kao svi budžeti koje usvajate ima dve osnovne mane. Prva je da nije razvojni budžet, druga je da imate visok stepen korupcije, kao u svim poslovima i to je procena međunarodnih institucija”, kaže odbornik iz redova Kreni-promeni Savo Manojlović.

Čačani teško da će imati mnogo noviteta u 2025. godini, jer grad ima preko 2 milijarde dinara manje nego u 2024. Megalomanski projekti jedu lokalne budžete, kaže čačanski odbornik iz redova stranke Srbija Centar. Prema njegovim rečima smanjenje budžeta dolazi pod naredbom republičke vlasti.

Nažalost taj novac se pronalazi, ako pričamo ovde u Čačku, a verujem da je i u drugim sredinama na sličan način to slučaj, bukvalno u budžetima osnovnih škola, investicija u njih, održavanja objekata, izgradnje nekih novih objekata. Te investicije koje su najavljene na republičkom nivou, koje su grandiozne i treba da pokažu da je Srbija zaista tigar u ekonomskom smislu, dovode do siromašenja lokalnih samouprava. Sve ispod Beogarda će trpeti i imati štetu”, kaže odbornik Dragan Bisenić.

17,4 milijardi dinara u gradskoj kasi Niša za vlast je realan budžet, rađen po meri Nišlija. Za opoziciju milijardu i po manje je, kako kaže jedna od odbornica, posledica cunamija gradske vlasti koja je udarila na budžet.

On se praktično sa 70 posto puni iz poreza na dobit, odnosno zarade i poreza na imovinu svih građana Niša, što je oko 13 i po milijardi, a ostatak je ono što daje efikasnost gradske uprave i transferi države koji su jako mali i iznose nekih 830 miliona ili 5 posto ukupnog budžeta. Dakle, republika vraća isuviše malo siromašnom Nišu i to je razlog zašto je ovaj budžet zaista vrlo mali”, poručuje samostalna odbornica u niškoj Skupštini Tamara Milenković Kerković

Opštine imaju manje novca, jer “nema besplatnog ručka”, podseća na čuvenu tezu nobelovca Miltona Fridmana, ekonomista Danilo Šuković.

“Uvek će neko da plati. I ovo što sam pomenuo, za Ekspo što je vanredno, za ova obećanja za subvencionisanje kredita za stanove mladih… Sve je to nešto zbog čega će neko da dobije manje. Manje će moći da se povećaju penzije, manje će moći da se povećaju plate na republičkom nivou, tako da to je cena te preraspodele”, kaže Šuković.

Zašto su budžeti manji i koji su uzroci drugačije raspodele novca, pitanja su koja smo uputili i na adrese gradonačelnika Čačka i Niša. Razjašnjenja i odgovore, nismo dobili.

Novinarka Teodora Vasiljević