Marjanović (USPRS) za Insajder: Novi pravilnik značajno smanjio broj anonimnih prijava protiv nastavnika

Od kada je u februaru ove godine u Pravilnik o ocenjivanju uveden član koji omogućava da roditelji mogu da podnesu grupni prigovor na rad nastavnika, u javnosti su pokrenute i brojne rasprave. Predstavnici određenih prosvetnih sindikata i stručni saradnici u nastavi upozoravali su će "ocenjivanjem nastavnika“ dovesti do narušavanja njihovog integriteta, dok je resorno ministarstvo tvrdilo da se baš tim članom nastavnici štite. Sada, kada je kraj školske godine, a letnji raspust uveliko u toku, pokazalo se da je, prema tvrdnjama predsednika Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Dobrivoja Marjanovića, broj anonimnih prijava protiv nastavnika "značajno manji“.

Protest prosvetnih radnika u Beogradu, 26. septembar. Foto: Srđan Ilić

"Jedan od predloga Ministarstva prosvete da se smanje slučajevi anonimnih prijava nastavnika bio je ovaj član u Pravilniku. Želeli smo da sprečimo situaciju, da se nastavnik prijavljuje bez osnova. Neko ga prijavi, onda se pokreće čitava procedura protiv njega, utvrdi se da je čovek bio u pravu, da ništa nije radio protivzakonito, vrati se na posao, a onaj ko je to prijavio prođe bez ikakvih posledica“, kaže Marjanović za Insajder.

Član pet Pravilnika o ocenjivanju podrazumeva da je potrebno da više od polovine roditelja u jednom odeljenju uloži prigovor na način vođenja nastave, ili ocenjivanja, da bi stručno veće obavilo nadzor nad radom nastavnika i o svemu izvestilo direktora. 

Marjanović dodaje da je Unija sindikata prosvetnih radnika učestvovala u izradi Pravilnika, te da nisu, kako kaže, prezadovoljni njime, ali da smatraju da su se "pomerili sa mrtve tačke“. 

"Enormno se smanjio broj prijava, i ako ih ima, sada postoje određene procedure koje to prate, generalno 51 odsto roditelja mora reaguje, da potpiše taj zahtev, da to dođe do odeljenskog starešine, da odeljenski starešina to da na veće u školi, gde kolege odlučuju da li je bilo kršenja procedure ili ne, u skladu sa zakonom i zakonskom regulativom. Tek tada bi se uključivao direktor i pedagoška služba koji bi išli u nadzor nastavnika“, objašnjava Marjanović.

"Želeli smo da zaštitimo nastavnike koji svoj posao rade kako treba“

Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Dobrivoje Marjanović objašnjava da je u medijima pokrenut, kako kaže, spin dezinformacije da će ova odredba pokrenuti rat između roditelja i nastavnika, a da je poenta bila, u stvari, da se to spreči.

Podsetimo, predstavnici Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost“  smatrali su da bi roditelji, nezadovoljni ocenama, mogli da zloupotrebe odredbu i naruše autoritet nastavnika, kao i da bi moglo da dovede do snižavanja kriterijuma prilikom ocenjivanja. 

"Na kraju će trpeti ne samo učenici koji neće biti u poziciji da zaista steknu neka znanja, nego će celo društvo biti na neki način žrtvovano jer, ako školujemo generacije koje ne moraju da budu odgovorne i da pokažu znanje, onda se ne možemo ničemu boljem nadati u budućnosti“, rekla je u februaru za Insajder Vesna Vojvodić, članica Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost“.

Međutim, predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Dobrivoje Marjanović kaže da odredba nije proizvela takav efekat.

"Proizvelo je efekt koji smo mi i želeli, a to je da zaštitimo ljude koji svoj posao rade kako treba od anonimnih prijava. Ne kažem da ih nije bilo, verovatno ih je bilo u ovom periodu, bili ste svedoci da su vršili pritiske na nastavnike krajem školske godine, da je bilo čak i onih napada na nastavnike što verbalnih što fizičkih, ali to je već tematika Krivičnog zakona“, kaže Marjanović za Insajder.

Koliko je prijava bilo od uvođenja ove odredbe do kraja školske godine pitali smo i Ministarstvo prosvete, ali do objavljivanja teksta nismo dobili odgovor.

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović najavila je krajem februara da će, ukoliko bude prigovora na samu odredbu, "razmisliti o povlačenju i izmeni Pravilnika“, ali Dobrivoje Marijanović kaže da se o tome dalje nije govorilo. 

"Indikativno je bilo da su u tih sedam dana, dok Pravilnik još nije ni ugledao svetlost dana, dok nije izašao u Službenom glasniku, komentarisali ljudi koji nisu ni prisustvovali sastancima. To je guralo nas i roditelje u rat jedne protiv drugih, a nama to uopšte nije bio smisao, mi želimo sa ljudima da sarađujemo“, kaže on za Insajder.

Izmene Krivičnog zakonika 

Sredinom maja, nakon protesta, predstavnici prosvetnih sindikata sastali su se sa ministarkom prosvete Slavicom Đukić Dejanović i ministarkom pravde Majom Popović. Na sastanku je dogovoreno da se u što kraćem roku izmeni Krivični zakon, kako bi svi zaposleni u prosveti bili krivično pravno zaštićeni.

Sastanak je usledio nakon niza incidenata u kojima su nastavnici bili žrtve, pa je tako početkom maja pretučen profesor u Bačkoj Palanci, dok je profesor Treće beogradske gimnazije povređen pri pokušaju da prekine tuču između dvojice đaka. Incidenti su se nastavili i nakon ovoga, te je na kraju školske godine majka jednog učenika fizički napala nastavnicu u novobeogradskoj osnovnoj školi "Jovan Dučić“. 

“Usaglasili smo Predlog izmena Zakona o krivičnom postupku, po kom lica koja rade u obrazovnom sistemu moraju imati isti status kao na primer advokati. Ne mogu imati status službenog lica ali za slučaj da budu povređeni na radnom mestu, psihički, fizički, da se ucenjuju na bilo koji način ili da ka njima bude uperen bilo koji oblik pretnji, sankcije mogu biti mnogo strožije nego za sve nas ostale”, izjavila je u Insajder intervjuu Đukić Dejanović.

Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Dobrivoje Marjanović kaže za Insajder da će deo zakona koji se menja ući u javnu raspravu najverovatnije u septembru, te da se očekuje da bude usvojen do kraja kalendarske godine.

"Izdvojili su nas i zdravstvene radnike, čini mi se, u jedan poseban član koji će omogućiti da mi dobijemo mogućnost neke zaštite na poslu od onih koji sebi daju za pravo da mogu da utiču na neke stvari koje se tiču unutar obrazovanja, koje nisu baš primarne, to smo videli i u Bačkoj Palanci, i u Beogradu, i u Novom Sadu“, kaže Marjanović za Insajder.


Izvor: Insajder