Marko Bastać - "čuvar Starog grada" i "ključar" za vlast u centralnoj beogradskoj opštini

Čekajući konačne rezultate izbornog procesa i sada je jasno da je opozicija ostala bez nade za formiranje vlasti gotovo svuda. Novu nadu daju rezultati na beogradskoj opštini Stari grad gde je koalicija "Biram borbu" osvojila najveći broj mandata. No, u igru se posle četiri godine vratio nekadašnji predsednik te opštine Marko Bastać, koji bi poraz opozicije na gotovo svim mestima posle izbora održanih 2. juna mogao da pretvori u bar jednu pobedu u Beogradu.

Marko Bastać, foto: privatna arhiva

Da su počeli pregovori o koaliciji na Starom gradu između dela opozicije "Biramo" i  Marka Bastaća koji je sa inicijativom "Čuvari Starog grada" osvojio 10 mandata prema preliminarnim rezultatima, objavio je Insajder.

Međutim, razgovori su tek počeli i sasvim je sigurno da se Bastaću, koji je bio i predsednik opštine Stari grad, nigde ne žuri. Posebno kada se uzme u obzir da je četiri godine bio van politike, a sada se u nju vratio i to kao "ključar" za vlast na Starom gradu.

Foto: Srđan Ilić

Raspored mandata na ovoj beogradskoj opštini je takav da ni vlast, koja je osvojila 21 mandat, bez Bastaća neće moći ništa da uradi. 

I na ovoj opštini kao i na Vračaru, prisutna je Narodna stranka, za sada, sa jednim mandatom. Tu je i doktor Dejan Žujović, koji nije bitan faktor za razliku od Narodne, koja danas kreće da "sastanči" sa "borbašima" oko koalicije na Vračaru, i koja može da "uđe" u koaliciju sa opozicijom i u centru grada iako njihov odbornik nije presudan.

Za vlast na Starom gradu neophodno je 29 odbornika, a Bastać bi mogao da postavi i visoke zahteve kako "Biramo" tako i naprednjacima ukoliko mu budu ponudili koalicioni sporazum.

Šta znamo do sada?

Bastać kaže da ne želi da daje izjave za medije dok rezultati izbora ne budu konačni. 

Bio je predsednik Kluba Demokratske omladine Stari grad u dva mandata, od 2006. do 2011. godine. A od 2007. do 2011. godine obavljao je funkciju predsednika Izvršnog odbora Opštinskog odbora Demokratske stranke Stari grad, a 2011. godine je izabran za predsednika Opštinskog odbora.

Na poziciji predsednika opštine Stari grad, bio je od maja 2016. do avgusta 2020. godine. Podsećamo, da je na izborima u aprilu 2016. bio nosilac liste Demokratske stranke "Čuvari Starog grada“. Tada je DS osvojila najveći broj mandata. 

Široj javnosti postao je poznat posle izbora kada je obelodanjeno da su na listi DS-a u Opštini Stari grad, čiji je nosilac bio, njegova supruga, njena sestra, njegova sestra i njen suprug, jedan rođak i majka njegovog kuma.

Ubrzo je došlo i do raskola sa DS-om koji je pokrenuo postupak protiv njega uz tvrdnje da je izdavao stranačke menice bez pokrića.

U decembru te iste 2016. godine napustio je DS uz ocenu da se više bave sobom te da nemaju platformu za borbu protiv Srpske napredne stranke.

Dve godine kasnije, 2018. je sa svojom grupom građana "Šta radite bre - Marko Bastać" izašao na beogradske izbore.

[related-content]

Ko se seća, tada je sa kandidatima svoje liste na izborima 4. marta za Skupštinu grada Beograda, potpisao izjavu overenu kod notara da ni pod kojim uslovima posle izbora neće sarađivati sa SNS i da će se pridržavati svoje liste.

Ostaje li pri istom stavu ili je saradnja sa naprednjacima ove 2024. godine moguća, za sada nije jasno.

Ali je saradnju zaključio sa nekadašnjim liderom demokrata Draganom Đilasom koji je Stranku slobode i pravde (SSP) osnovao simbolično u prostorijama Opštine Stari grad u aprilu 2019. Bastać je odmah dobio poziciju potpredsednika SSP-a u kom se nije dugo zadržao.

Opštinski odbor SSP u opštini Stari grad je raspušten, a Bastać je smenjen sa mesta predsednika beogradske organizacije stranke, saopštila je SSP u junu 2020. Razlog, kako je navedeno, leži u tome što su pojedini članovi, suprotno odlukama stranke o bojkotu izbora na svim nivoima, bili uključeni u izborne radnje koje su rezultirale predajom liste "Čuvamo Stari grad – Ujedinjena opozicija”.

Bastać je tada tvrdio da je smenjen zbog liste na kojoj nema njegovog imena, ali su ga gotovo sve kolege tada napustile i priklonile se Đilasu i SSP-u.

U kratkom periodu dok je bio u SSP-u, Bastać je osetio "sve čari" srpske tabloidne scene. O njemu su pravljene specijalne emisije sa tvrdnjama da posle "ovoga ništa neće biti isto".

Bez konkretnih dokaza, ali smo odavno navikli na suđenja u medijima bez pravnog epiloga. Tako smo i te 2019. čuli optužbe Bastaćevog kuma i bivšeg saradnika, Lazara Lešnjaka, za teška krivična dela. Usledila je lavina napada, članova i zvaničnika SNS i medija bliskih vlasti. Bastać je negirao optužbe.

Hoće li "čuvati" Stari grad sa naprednjacima ili opozicijom?

Marko Bastać, foto: Privatna arhiva

Četiri godine je Bastać bio van politike, zvanično. Odluka da bojkotuju izbore na svim nivoima tadašnjeg Saveza za Srbiju, koštala ga je isključenja iz stranke SSP i ostavljenog samog u monolitnom političkom spektru.

Odlučujući broj mandata koje je osvojio 2. juna ove godine na opštini na kojoj je i rođen i živi, nije slučajnost. Jedini je imao kampanju fokusirajući se isključivo na lokalne teme.

U politici je apsolutno sve moguće a pogrešne odluke mogu u nepovrat i u zaborav da oteraju i ključne igrače. Viđali smo da se zaborave stare priče i prave dogovori koji običnom građaninu deluju nemoguće.

Hoće li Bastać u naprednjake poput bivšeg kolege iz SSP-a Dejana Bulatovića ili će ostati na opozicionoj liniji, zvanično nećemo uskoro saznati.

Čovek koji je sa grupom građana, a pre pojave Sava Manojlovića, krenuo sa "blokadama". Tada, radova na Trgu republike uz tvrdnje da su štetni i da je potrebno omogućiti građanima koji žive na tom području da se o njima izjasne na referendumu. Bio je i u redovnom "klinču" sa Goranom Vesićem.

Njemu se ne žuri jer je četiri godine čekao novu priliku na svojoj opštini. I samo je na Starom gradu i izlazio na izbore. Rezultati su mu dali ključ direktno u ruke za lagodnu poziciju sa koje može da traži i novo - staro mesto predsednika opštine.

Da li će i ko će mu je dati tek ćemo videti. 

Izvor: Insajder