Masovni turizam - veći problem nego što se čini (VIDEO)
Nakon što je početkom meseca Pompeju, samo u jednom dnu, posetilo 36 hiljada ljudi, to rimsko arheološko nalazište u južnoj Italiji, odlučilo je da dnevni broj posetilaca ograniči na 20 000. Cilj su očuvanje nalazišta i bezbednost u saobraćaju. Masovni turizam, koji je posle pandemije korona virusa ponovo doživeo procvat, sve je veći problem lokalnom stanovništvu čuvenih turističkih destinacija. Milioni turista koji posećuju mesta poput Venecije, Barselone ili Kanarskih ostrva zadaju muke tamošnjim stanovnicima, koji tvrde da zbog stranaca teško nalaze stanove za zakup, da cene kirija skaču, da je povećana i cena kvadrata za kupovinu stana kao i da, zbog velikih gužvi, više nemaju mir.
U Barseloni, koju je prošle godine posetilo više od 12 miliona turista, njeni stanovnici su nedavno organizovali protest tokom kojeg su turiste u restoranima prskali - iz pištolja na vodu. Više hiljada ljudi koji su nosili transparente na kojima je pisalo "Dosta! Hajde da ograničimo turizam", uzvikivalo je "Turisti, idite kući".
S druge strane, gradske vlasti Barselone podsećaju da turizam donosi 14 odsto gradskog BDP-a i više od 150 000 radnih mesta. Ipak, obećano je da će u roku od pet godina biti ukinuto iznajmljivanje turističkih stanova.
Protesta je bilo i u Malagi – centar grada je bio oblepljen plakatima na kojima je pisalo "Ovo je nekada bio moj dom" i "Ovo je nekada bio centar grada", dok na Kanarskim ostrvima meštani takođe tvrde da veliki broj turista utiče na cena zakupa nekretnina, zbog čega lokalno stanovništvo spava i u automobilima i pećinama.
Niz mera za ograničavanje priliva turista preduzela je i Venecija, koju je prošle godine posetilo oko 20 miliona turista. Velikim brodovima za krstarenje zabranjeno je uplovljavanje u venecijansku lagunu, a turističke grupe su ograničene na 25 ljudi. Sproveden je i pilot program, tokom kojeg su turisti koji dolaze u jednodnevne posete plaćali pet evra za ulazak u istorijsko jezgro grada, a u planu je da od 2025. cena bude 10 evra.
Nedavno je i UNESKO apelovao da bi Venecija trebalo da bude dodata na listu ugroženih mesta svetske baštine, jer uticaj klimatskih promena i masovnog turizma prete da je nepovratno izmene. UNESKO je u izveštaju optužio italijanske vlasti za, kako je naveo, nedostatak strateške vizije za rešavanje problema sa kojima se suočava jedan od najživopisnijih gradova Italije!
Francuska, s druge strane, ima malo drugačiji problem kada je reč o prekomernom turizmu. Ta zemlja želi da privuče turiste i na neke druge lokacije, osim one tri koje stranci najčešće posećuju. Naime, milioni turista posećuju Pariz, Mon Sen Mišel i Nacionalni park Kalanke kod Marselja, pa je osmišljena reklamna kampanja koja promoviše i neke manje poznate lokacije širom Francuske, a preporučuje se i poseta tokom zime, kada je manja gužva.
U našem regionu, sa masovnim turizmom suočava se Dubrovnik – godišnje ga poseti više od milion turista, a poseban "bum" je doživeo kada se saznalo da je tu snimana serija "Igra prestola".
Izvor: Insajder