Matić u Markeru: U prošloj godini 75 otvorenih predmeta za dela učinjena na štetu novinara - od toga devet osuđujućih presuda (VIDEO)
Predsednik Upravnog odbora Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) Veran Matić rekao je gostujući u Markeru povodom kampanje "Pretnja je pretnja“ posvećenu sistemu prevencije i zaštiti novinara i medijskih radnika da je samo u toku prošle godine bilo 75 otvorenih predmeta za dela koja su učinjena na štetu novinara. Dodaje da je od tih 75 predmeta, devet osuđujućih presuda, a ostatak je, kako kaže, u proceduri ili je odbačeno.
"Struktura tih pretnji je u najvećem broju slučajeva u 98% slučajeva ugrožavanje bezbednosti novinara. Od toga tu su pretnje, tu su uvrede, lakše telesne povrede, zlostavljanja, proganjanja, nasilničko ponašanje. Polovina pretnji od ovih 75 otvorenih predmeta je došlo putem interneta i to je nešto što je potpuno se usadilo kao fenomen i samo raste taj procenat“, rekao je Matić.
On dodaje da je Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) registrovalo 183 incidenata u istoj godini, dok je Udruženje novinara Srbije (UNS) registrovalo 120.
"Ono što govori ova statistika je da najveći deo i u ovom registrovanom delu slučajeva pretnja ostaje u toj sivoj zoni nekažnjivosti, upravo izbog manjkavosti krivičnog zakona, koji ne obuhvata na pravi način sve ono što zaista ugrožava bezbednost novinara“, rekao je Matić.
Na pitanje da li smatra da su neophodne skore izmene Krivičnog zakonika, kako bi se olakšala pravna kvalifikacija pretnji i ugrožavanja bezbednosti novinara, Matić kaže da je to jedan od preduslova da se poboljša situacija, ali da nije jedini.
"Zaista bi to trebalo omogućiti i tužilaštvima, a i sudu da promene svoje kvalifikacije i svoje odluke, da se omogući sveobuhvatno da se i ove pretnje koje svi znamo da su upućene u telefon, kao što se vidi u ovom spotu, zaista prave pretnje. Jedino ako imamo nekažnjivost, to može da deluje odvraćajuće za sve one ljude koji svakoga dana prete novinarima“, objašnjava on.
Na pitanje da li ima političke volje za to on kaže da je to ključni problem sa medijima danas, odnosno sa "položajem informisanja i položajem novinara“.
"Mislim da ima političke volje. Mi smo pre dve godine imali predlog za izmene krivičnog zakonika i taj predlog je prošao, izrađen je od stručnjaka za krivično pravo, prošao je Vladu, ušao je u javnu raspravu. U javnoj raspravi su neke organizacije za ljudska prava i neki novinari imali primedbe na takav zakon sa pretpostavkom da može biti ograničavajući za slobodu govora i on je povučen. Dakle, tada je vlada pokazala da ima određeno razumevanje za ovo, ali uvek tu dolazimo do toga da li će se zaista ti zakoni poštovati“, kaže Matić.
On dodaje da se Srbija već dve godine nalazi na 91. mestu globalnog indeksa medijskih sloboda Reportera bez granica.
"Nažalost, nisam optimista da ćemo napredovati pored usvajanja dva nova medijska zakona kao što je to ranije bio slučaj. Pre bih rekao da je izvesnija nezadovoljstvo zbog odsustva pravosnažne presude zbog ubistva Slavka Ćuruvije i odbijanja Tužilaštva za organizovani kriminal da se pozabavi slučajem ubistva našeg kolege novinara Milana Pantić. Nešto se može popraviti mogućom osuđujućom presudom Apelacionog suda u predmetu Milana Jovanovića, pošto se krajem meseca očekuje sednica Apelacionog suda“, smatra Matić.
On se osvrnuo i na slučaj tužbe javne tužiteljke koja tuži Insajder televiziju i glavnu urednicu – zbog izjave gosta u emisiji.
"Mislim da je jako važna solidarnost između novinara, između medija. Zaista je zabrinjavajuće da tužiteljka ne razume ulogu medija i da tuži medije za nešto što je u živom razgovoru izrekla gošća. To nije urađeno sigurno iz nepoznavanja zakona, već predstavlja otvorene pretnje“, zaključuje Matić.
Izvor: Insajder