Medicinski fizičari neophodni u lečenju najtežih pacijenata, a bez statusa zdravstvenih radnika (VIDEO)

U lečenju onkoloških pacijenata, medicinski fizičari značajna su karika, oni prave planove zračenja, kontrolišu uređaje tokom zračenja tumora u osetljivim regijama, a greška od jednog milimetra koju naprave može da ostavi trajne posledice teško obolelim pacijentima, ali oni još uvek nemaju rešeno pitanje statusa medicinskih radnika.

Medicinski fizičari. Foto: Insajder

„Delikatan jedan posao, izrada plana može da traje i dva dana. Kada su deca u pitanju bude još teže. Godinama u radiologiji čovek se nekako navikne, jedino što ne može da se navikne je da radi sa tako malom decom, donosi još jedan momenat emocija…najteža stvar“, tvrdi šef odseka medicinske fizike odeljenja za stereotaksičnu radiohirurgiju IKS, Koča Čičarević.

Medicinski fizičari su od životne važnosti za pacijenta,  a za sistem su nevidljivi. Nose beli mantil, ali nisu priznati kao zdravstveni radnici - nemaju ista prava kao na primer lekari i medicinske sestre. 

Koča Čičarević kaže da od pre par godina u Srbiji postoji specijalizacija iz medicinske fizike na med fakultetu koja traje tri godine.

„Želeo bih da podsetim da posao medicinskog fizičara mogu da rade ljudi sa završenim fizičkim fakultetom, fizičkom hemijom, ETF-om“, navodi Čičarević.

Borba za prava medicinskih radnika, kako kaže, traje već dugi niz godina, „ali za sada to ide još uvek sporo“. 

Plate su im za čak četvrtinu manje nego fakultetski obrazovanim  medicinskim  radnicima, istog ranga. Zahtev za izjednačavanje plata, Udruženje medicinskih  fizičara podnelo je Ministarstvu zdravlja još 2020. godine.

U zahtevu su tražili da kratkim podsećanjem o svom angažovanju u zdravstvenom sistemu teško se možemo oteti utisku o diskriminatorskom odnosu Ministarstva zdravlja prema ovoj profesiji, koja predstavlja manje od 0,08 odsto zaposlenih u zdravstvenom sistemu Srbije. 

Odgovor nisu dobili, pa su se ovog juna obratili predsednici Vlade i predsedniku Srbije. Odgovor je brzo stigao, ali su upućeni na staru adresu - Ministarstvo zdravlja. Nova ministarka zdravlja nada se da će taj problem biti rešen.

Imamo jedan jako dobar primer republike Hrvatske, koja je to već uradila i to ne samo za fizičare nego za sve one ljude koji su nam neophodni da bi se jednostavno zdravstveni proces odvijao nesmetano - a to su inženjeri, psiholozi, defektolozi.

Ukupan broj medicinskih fizičara u srpskom zdravstvu manji je od 80. Neophodno su u lečenju onkoloških pacijenata, kojih je u Srbiji iz godine u godinu sve više. Prema proceni Svetske zdravstvene organizacije, do kraja 2030. godine, očekuje se 25 miliona novoobolelih.

Izvor: Insajder