Medijska zastupljenost učesnika izbora i REM ponovo tema izveštaja ODIHR-a (VIDEO)

Nižu se izveštaji, ali i pitanja kako do rešenja za probleme koji su navedeni u njima. Jedna od tema koja je naglašena u izveštaju ODIHR-a je i rad REM-a. I to ponovo. Medijsko predstavljanje učesnika na izborima nejednako je već godinama i na to ukazuju nakon svakih izbora - civilno društvo, međunarodni posmatrači i opozicija. Takođe, nakon poslednjih izbora nije objavljen ni kompletan izveštaj o ponašanju emitera tokom kampanje iako je REM pratio izveštavanje medija i izveštaj se očekivao još krajem godine. Iz REM-a ne odgovaraju na pitanja Insajdera da prokomentarišu izveštaj ODIHR-a.

Regulatorno telo za elektronske medije. Foto: Srđan Ilić

Međunarodni posmatrači izbora iz ODIHR-a u poslednja četiri izveštaja objavljena posle izbora u Srbiji ukazuju na iste stvari - medijskoj sferi nedostaje pluralizam ideja, opozicija nije zastupljena u medijima u istoj meri koliko i vlast, a vlast u nekim slučajevima zloupotrebljava javne resurse. Stručnjaci napominju da Srbija ne ignoriše preporuke u potpunosti, već da ih uvažava selektivno pa tako navode primer prošlogodišnjih promena zakona o elektronskim medijima i o javnom informisanju.

"U praksi se nije videla nikakva realizacija ni tih zakona ni prethodnih zakona a pogotovo se nije videlo bilo kakvo pomeranja u odnosu na ono što je i ODIHR i naši istraživači ustanovili - da mi imamo jednu potpuno neravnopravnu utakmicu kada je u pitanju medijska prezentacija političkih aktera i pre izbora, i u permanentnom periodu između izbora jer apsolutnu dominaciju ima vlast, vladajuća stranka, predsednik Aleksandar Vučić", izjavio je za Marker Rade Veljanovski, profesor Fakulteta političkih nauka u penziji.


ODIHR u izveštajima od 2017. ponavlja iste formulacije da, pre svega, treba ojačati nezavisnost REM-a od političkog uticaja i da ta institucija treba više da koristi svoja zakonska ovlašćenja kada uoči kršenje medijske regulativne. Sagovornici Markera međutim smatraju da je REM od osnivanja pod političkim uticajem što, kako kažu, pokazuje i slučaj da REM posle izbora nije objavio kompletan izveštaj o radu televizija tokom predizborne kampanje. Javnost dva meseca čeka da vidi da li su televizije sa nacionalnom pokrivenošću ravnopravno i neutralno izveštavale o svim učesnicima izbora.

"Mislim da smo u velikoj meri mi iz civilnog društva - ODHIR, BIRODI i CRTA sprečili su REM da uradi ono što je uradio prošle godine, a to je napravi izveštaj gde se pokazuje suprotna slika od one koju smo u monitoriznima pokazali a to je da je vlast bila pozitivno predstavljena, stranke vlasti favorizovane dok je opozicija na televizijama sa nacionalnim pokrivanjem, odakle se najviše ljudi informiše, bila negativno predstavljena", izjavio je za Marker Zoran Gavrilović, direktor Biroa za društvena istraživanja (BIRODI).

Bez obzira na to što su mnoga pitanja od decembarskih izbora ostala bez odgovora, iz Srpske napredne stranke kažu da su novi izbori u Beogradu izvesni na proleće ako ne budu imali skupštinsku većinu kojom bi bili zadovoljni. Kratak vremenski interval navodi na pitanje - da li bi novi izbori bili repriza decembarskih ili je za nekoliko meseci moguće napraviti sistemske promene u medijski sferi koje bi otklonile sumnje na regularnost izbora. 

"Mislim da je ovo sistem koji je proizveo toliko pozitivno za vlast i lošeg ne za opoziciju, već za demokratiju u Srbiji. U tako kratkom periodu nije moguće ni najprioritetnije stvari uraditi. Ja ne verujem u promene koje nisu potpune - ako se sve preporuke dosledno ne primene, nećemo imati fer izbore. Ušli smo u fazu koja je opaka za našu slabašnu demokratije a to je da imamo institucije kojima se ne veruje", rekao je Gavrilović. 

Ni profesor Veljanovski ne misli da je u tako kratkom roku, do eventualnih novih izbora za Skupštinu Beograda moguće načiniti korenite promene, ali da bi do tada moglo da se reši pitanje republičkog i pokrajinskog javnog servisa, čiji se rad često kritikuje. Kako kaže, samo doslednom primenom svojih zakona, te televizije za nekoliko meseci mogle bi da postanu primeri mesta uravnotežene političke debate, pluralizma i demokratičnosti. 

Izvor: Insajder