Medijski konsultant Špilman: Maskovo prozivanje medija tokom kampanje pomoglo Trampu (VIDEO)
Elon Mask, njegov uticaj ali i njegova društvena mreža Iks, nekadašnji Tviter, igrali su važnu ulogu u kampanji Donalda Trampa. Sam Mask, najbogatiji čovek u svetu i uzor mnogima, gotovo svakog dana delio je objave sa navodima da tradicionalni mediji, odnosno uticajne televizije lažu običnog američkog glasača a da se istina nalazi na njegovom Iksu. Iako je konkretno reč o Sjedinjenim Državama, trendovi u toj zemlji preslikavaju se i na druge države. Medijski konsultant i dugogodišnji glavni urednik uglednih švajcarskih novina Noje ciriher cajtung, Markus Špilman kaže za "Svet i mi" da je insistiranje Elona Maska i predsednika Donalda trampa da mediji lažu, imalo uticaja na ishod izbora za predsednika Sjedinjenih Država.
"Najbolji odgovor tradicionalnih medija koje pominju Mask i Tramp bi bio da javnosti pruže novinarstvo zasnovano na činjenicama – samo tako mogu da se suprotstave tim navodima", rekao je Špilman.
Na pitanje da li su tradicionalni mediji već izgubili tu bitku, s obzirom na to da su među građanima društvene mreže popularnije od televizije, Špilman kaže da je to činjenica, ali da je i pitanje koliko je situacija bila drugačija i pre uspona društvenih mreža.
"Činjenica je da se tek svaki četvrti Amerikanac o izborima informisao putem tradicionalnih medija, a da se tri četvrtine građana oslanjalo na društvene mreže poput Iksa ili društvene mreže Istina Donalda Trampa. To je itekako uticalo na ishod izbora. Međutim, profesionalni novinari ne smeju da odustanu zbog takve situacije. Doći će trenutak kada će javnost prestati da veruje svemu na društvenim mrežama i vratiti se tradicionalnim medijima i novinarima koji vesti baziraju na činjenicama", naveo je Špilman.
Društvene mreže imaju problem sa botovima - veštačkim nalozima koji šire političke i komercijalne poruke.
"Botovi mogu da utiču, naravno ali je na novinarima, ponavljam, da pruže objektivnu alternativu lažima. Donald Tramp nije izabran dvaput za predsednika Amerike zbog kampanja na društvenim mrežama. Donald Tramp je, za mnoge Amerikance bolji izbor od Kamale Haris. Tačka. To je demokratija, i to treba prihvatiti iako se nekome ne sviđa. Ne možemo za sve da krivimo društvene mreže, to je stvarnost s kojom moramo, kao novinari, da se suočimo", naglasio je Špilman.
Iako po gledanosti dominiraju određeni komercijalni mediji, kada se dese tragedije ili ozbiljni događaji, onda građani traže najnovije i istinite vesti na kanalima koji su prepoznati kao profesionalni. Na pitanje kako to objašnjava, Markus Špilman kaže da građani u vremenu kriza traže pouzdane izvore informisanja.
"To dokazuje tragični događaj u Novom Sadu i izveštavanje o njemu. Takođe, tokom pandemije korona virusa, ali u krizama uopšte, ljudi traže izvore tačnih informacija i to je naučno dokazano. Da budem jasan, društvene mreže mogu da budu važan izvor informisanja, međutim kada se desi kriza, građani tragaju za proverenim informacijama, a profesionalni novinari moraju da budu spremni da ih pruže", naglasio je Špilman, Medijski konsultant i dugogodišnji glavni urednik uglednih švajcarskih novina Noje ciriher cajtung.
Izvor: Insajder