Međunarodna istraga o izborima u Srbiji – šta može da se očekuje? (VIDEO)

Dok se čeka mišljenje Evropske komisije na rezoluciju kojom se poziva na međunarodnu istragu o izborima u Srbiji, predstavnici koalicije “Srbija protiv nasilja” ponovo su u Briselu. O toj temi razgovaraju sa predstavnicima Evropske komisije. Istovremeno, vlast iz Beograda poručuje da nikada neće dozvoliti međunarodnu istragu.

Izbori. Foto: Srđan Ilić

Evropski parlament u Rezoluciji poziva evropsku vladu, odnosno Evropsku komisiju da u Srbiju pošalje misiju nezavisnih stručnjaka, po uzoru na raniju misiju Rajnharda Pribea u Makedoniji.

U izbornim nepravilnostima koje se pominju u Rezoluciji, posebno su apostrofirane migracije birača – baš kao što je bio slučaj pre 11 godina na izborima u Severnoj Makedoniji, posle kojih je tamošnja opozicija dve godine bojkotovala institucije.

Kako bi se okončala politička kriza, u Severnoj Makedoniji je, uz posredovanje Evropske unije i Amerike, postignut, tzv. Pržinski sporazum, koji je doveo do prelazne vlade i uslova za fer izbore, održane godinu i po dana kasnije.

“Ako bilo ko misli da smo ja ili neko iz grupe iskusnijih stručnjaka koji smo radili na izveštajima, kako u Severnoj Makedoniji, tako i kasnije u Bosni i Hercegovini, rešili sve probleme u tim zemljama, to nije slučaj. Mislim da situacije nisu nužno ni uporedive”, naveo je bivši direktor direktorata za Zapadni Balkan Evropske komisije, Rajnhard Pribe.

Ipak, smatra da je tadašnja nezavisna komisija sastavljena od stručnjaka dala preporuke za nekih od problema, sličnih i u ostalim zemljama Zapadnog Balkana.

Evropski parlament predložio je međunarodnu istragu i u Srbiji kao način da utvrdi obim i razmera izbornih neregularnosti. Za predstavnike vlasti, istraga je “udar na suverenitet Srbije.”

“Ljude ovde to mnogo ne zanima, zato što do takve istrage neće doći. Nikad, nikad, da budem potpuno jasna i decidna – nikad! Zato što su naši preci ginuli za taj suverenitet i za tu slobodu. Da mi budemo toliko neodgovorni i toliko neozbiljni da mi to predamo, a šta onda ostavljamo generacijama iza nas?”, rekla je premijerka u tehničkom mandatu Ana Brnabić gostujući na Prvoj televiziji.

Da to nije pitanje suvereniteta, već obaveza Srbije ako želi da postane deo EU, smatra Pribe.

“Ne bih mogao ni da zamislim da nepravilnosti koje je pomenuo Evropski parlament u Rezoluciji o izborima Srbiji ostanu bez odgovora drugih evropskih institucija. Ne čeka se samo Evropska komisija, već i države članice EU i Savet ministara. Države članice EU se najviše pitaju u vezi sa proširenjem Unije i nema sumnje da je svaka ozbiljna izborna nepravilnost koju bi ODIHR, na primer, primetio, u direktnoj vezi sa proširenjem Evropske unije i njenim osnovnim vrednostima”, ocenio je Rajnhard Pribe.

Do srede bi prema najavama trebalo da bude predstavljen i konačan izveštaj OEB-sove kancelarije koja je pratila izbore u Srbiji u timu međunarodnih posmatrača. Celu misiju u Srbiju je pozvala Vlada, a da li će na kraju prihvatiti njihove nalaze i na koji način zavisi opet od te iste vlade. Mogao bi to da bude i lakmus papir za utvrđivanje spremnosti da Srbija postane članica Unije. Preporuke ODIHR-a biće tehničke i svakako će se odnositi na to kako da budu poboljšani izborni uslovi. Eventualnu odgovornost za izborne neregularnosti na kraju će opet morati da utvrđuju institucije Srbije.

Izvor: Insajder