Mere protiv nasilja u školama na čekanju; Ministarstvo prosvete: Rokovi i procedure ne zavise samo od nas (VIDEO)

Đaci su se vratili u klupe, a sa njima i nasilje u školama. Već na početku drugog polugodišta učenik gimnazije u Tutinu je, posle svađe, vršnjaka ubo nožem. Da će se neke stvari promeniti, očekivalo se od mera koje je Ministarstvo prosvete predložilo krajem prošle godine. Njihova primena, međutim, još ne može da počne.

Efikasnija prevencija i bolja reakcija u borbi protiv nasilja u školama – i dalje se čeka i jedno i drugo. Merama koje je krajem prošle godine usvojila Radna grupa Ministarstva prosvete predviđeno je da upotreba mobilnih telefona tokom nastave bude zabranjena, ocena iz vladanja utiče na prosek učenika od petog do osmog razreda osnovne škole, a da učenik srednje škole neće moći da se ispiše sve dok ne bude završen vaspitno - disciplinski postupak. Najavljeno je i povećanje novčanih kazni za roditelje, zatim veće naknade za rad odeljenskih starešina, kao i veći broj psihologa i pedagoga u školama.

„O tome ćemo videti, to su finansijski efekti koji takođe ne zavise samo od Ministarstva prosvete nego i od Ministarstva finansija. Pedagozi, psiholozi, mnogo veći broj njih, ima finansijski efekat. Ali mislim da je nemerljiv finansijski efekat u odnosu na ono što želimo da postignemo a to je slamanje tog nasilja. Želimo da prevencija bude rešenje, a ne da konstantno imamo sankcije koje će biti rešenje”, rekao je nedavno u emisiji „Insajder Intervju” ministar prosvete Branko Ružić.  

Obećano, dakle, tek treba da bude ispunjeno. Da bi počela primena mera - potrebna je izmena propisa. U Ministarstvu prosvete za Insajder navode da se sa realizacijom tog posla počelo odmah.

„Kada je reč o izmeni zakonskih rešenja, potrebno je ispoštovati određene rokove i procedure, koje ne zavise samo od našeg ministarstva. Potrebno je, na primer, izmeniti pojedine članove Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja kako bi se povećale minimalne novčane kazne za roditelje. Predstoji nam izmena i drugih zakona u oblasti prosvete, na primer, Zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju, kao i Pravilnika o kriterijumima i standardima za finansiranje ustanova”, navode u Ministarstvu prosvete. 

Ministarstvo, međutim, nije usvojilo zahtev koji su prosvetni radnici najglasnije tražili – dobijanje statusa službenih lica. U odgovoru Insajderu, kažu da je Radna grupa razmatrala i taj predlog. Usaglašeno je da se usvoje mere koje će uvesti veći red u škole i, za svako nepoštovanje pravila, pooštriti sankcije i za učenike i za roditelje. Smatraju  da će se tako dodatno zaštititi i nastavnici u školama.

Dok resorno ministarstvo radi na izmeni zakona, nasilje u školi ne jenjava. Da li će ga nove mere smanjiti, sudeći po odgovoru Ministarstva prosvete, nećemo saznati u skorije vreme.

Izvor: Insajder