Mesec dana od nestanka dvogodišnje devojčice Danke Ilić iz Bora i dalje traje potraga za njenim telom (VIDEO)
Mesec dana od nestanka dvogodišnje devojčice Danke Ilić iz Bora i dalje se traga za njenim telom. Osumnjičeni za ubistvo deteta, radnici Javno-komunalnog preduzeća „Vodovod“, su kako je potvrđeno Insajderu trenutno na psihijatrijskom veštačenju. Takođe, Više tužilaštvo u Nišu preuzelo je slučaj smrti brata osumnjičenog,koji je preminuo u policijskoj stanici u Boru. Koja su sve pitanja i dalje bez odgovora i zašto je ono najvažnije - kakva je sudbina malene Danke - u senci propusta i neodgovornosti?
Dvogodišnja Danka Ilić nestala je pre tačno mesec dana, nešto posle 13 časova u Banjskom Polju kod Bora. Roditelji su odmah alarmirali policiju koja je izašla na teren, a nekoliko sati kasnije u Srbiji je prvi put aktiviran sistem „Pronađi me.“
Od tog dana za dvogodišnjom devojčicom tragali su i policija i vojska i spasioci, ali i građani. Svi su se nadali da će Danka biti pronađena. U tim danima neizvesnosti, srpski mediji pokazali su svoju najgoru stranu. Nažalost, imali su saučesnike iz državnih institucija - od prvog dana u tabloidima su objavljivane informacije iz istrage, nezvanične i neproverene, pa čak i potpuno lažne informacije. Već tada je Unutrašnja kontrola pokrenula postupak protiv jednog policajca iz Bora i on je ujedno i jedini osumnjičen za davanje informacija pojedinim medijima i advokatima.
Posle deset dana potrage, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, iako mu to nije nadležnost, saopštio je da je dete ubijeno, a da su dvojica radnika JKP „Vodovod“ u Boru - priznala zločin. Opsežna potraga sada već za telom devojčice još nije dala rezultate. Osumnjičeni su trenutno na psihijatrijskom veštačenju, a iz policije kažu da potraga za telom traje.
I kao da sve što se dogodilo nije bilo dovoljno tragično i obavijeno sumnjama - usledila je još jedna smrt. Brat jednog od osumnjičenih, koji je priveden pod sumnjom da je pomogao u sakrivanju tela devojčice, preminuo je 7.aprila u policijskoj stanici. Iz MUP-a su tada saopštili da je Dalibor Dragijević “uprkos pravovremenom reagovanju policijskih službenika i lekara Doma zdravlja u Boru” umro prirodnom smrću što je, kako su naveli, konstatovao lekar mrtvozornik.
Ipak - iz jučerašnjeg saopštenja Višeg tužilaštva u Zaječaru, proizilazi da to nije tačno, te da je smrt, ipak, bila nasilna.
MUP se od prvih sumnji da je Dragijević umro nasilnom smrću ne oglašava i tako znak pitanja nad njihovim radom postaje sve veći.
Uz već probuđene sumnje u istinitost informacija MUP-a, pojačava se već poljuljano poverenje u institucije.
Iako Više tužilaštvo u Zaječaru nikada nije direktno potvrdilo navode o nasilnoj smrti pritvorenog Dragijevića, prilikom zahteva da ne bude nadležno u ovom slučaju pozvalo se na dokument koji ukazuje na torturu. Dalje odgovore o ovom slučaju trebalo bi da da Više tužilaštvo u Nišu koje je preuzelo slučaj.
Usled svih propusta, pažnja javnosti je skrenuta sa tragičnojg slučaja male Danke. Nižu se pitanja, a ono najvažnije - kakva je sudbina Danke - ostaje u senci neodgovornosti onih koji bi trebalo da su prvi da zaštite svakog građanina. U zemlji u kojoj je sve manje poverenja u policiju, ali i u kojoj se, prema istraživanjima, najmanje veruje tužilaštvu i sudstvu, nije sigurno da li će makar neka pitanja dobiti odgovor.
Izvor: Insajder