Mijačić: Ključno je da gradonačelnici na severu KiM podnesu ostavke i da specijalne jedinice kosovske policije ograniče akcije (VIDEO)

Ključno je da sadašnji gradonačelnici na severu Kosova i Metohije podnesu ostavke, ali i da se ograniče akcije specijalnih jedinica kosovske policije, kako bi došlo do simirivanja tenzija i vraćanja Srba u političke i bezbednosne institucije na sveru , rekao je u Markeru koordinator Radne grupe Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji Dragiša Mijačić.

Dragiša Mijačić, koordinator Radne grupe Nacionalog konventa o Evropskoj uniji. Foto: Insajder

"Ovde se traže brza rešenja, rešenja koja bi dovela do simirivanja tenzija na severu Kosova i vraćanja Srba u političke i bezbednosne institucije na severu. Nema se vremena da se čeka šest meseci i na sve te procedure koje je propisala kosovska vlada. Ukoliko ova misija bude uspešna, to će značiti podnošenje ostavki kosovskih gradonačelnika i ograničavanje specijalnih policijskih snaga na severu, kao i njihovo povlačenje iz administrativnih objekata", rekao je Mijačić. 

Komentarišući zahtev Srpske liste da se raspišu izbori, Mijačić kaže da je reč o dobrom potezu.

"Dobro je, ipak, da dolazi do deeskalacije makar u tom smislu da predstavnici Srba žele da učestvuju u političkoj utakmici na Kosovu", dodaje.

Objašnjava i da u poslednjih godinu dana, kada su u pitanju strategije Beograda i Prištine, nema jasne slike šta se želi postići. 

"Videlo se da su Beograd i Priština pristali na sporazum o putu ka normalizaciji i njegovom aneksu, ali nisu pristali i na implentaciju. I negde od marta meseca do danas imamo samo eskalaciju situacije na terenu", kaže Mijačić. 

Sagovornik Markera, ocenjujući ulogu Miroslava Ljačaka u pregovorima, dodaje da veruje da će Lajčak opstati na svojoj funkciji specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine.

"Prištinska strana nije zadovoljna Lajčakom i Boreljom. Ipak, iza njih su stala sva evropska i američka diplmatija. On (Lajčak) ima jasnu podršku najsnažnijih zemalja, tako da se njegova pozicija neće menjati", kaže Mijačić. 

Takođe, u dijalog su u velikoj meri uključene i Sjedinjene Američke Države, dodaje Mijačić. 

"One učestvuju u svim fazama pregovora, iako ne sede za pregovaračkim stolom u Briselu, one su iza svih tih pregovora. Takođe, jako su aktivne kada je u pitanje formiranje Zajednice sprskih opština".

Komentarišući poziciju Beograda nakon dešavanja u selu Banjska, Mijačić objašnjava da se iz toga može izaći samo kroz politički dogovor dve strane. 

"Ipak, stoji da se zahteva od Beograda da se razjasne okolnosti vezane za Banjsku i da se Beograd obaveže na konstruktivnost i na to da više nema upotrebe sličnih akcija od strane kosovskih Srba na tom prostoru", kaže Mijačić. 

Sagovornik Markera smatra da će se Evropski parlament, u najavljenoj rezoluciji o odnosima Beograda i Prištine, zahtevati međunarodnu istragu o dešavanjima u Banjskoj. 

"Mislim da Beograd neće moći da pobegne od otrkivanja svih detalja o indcidentu u Banjskoj", zaključuje Mijačić.

Posdećamo da  je u predesednik Srbije Aleksandar Vučić, potvrdio da će parlamentarnih, pokrajinskih i izbora Srbiji biti 17. decembra,  istovremeno pozivajući Srbe na severu Kosova i Metohije da organizuju i izađu na izbore u četiri opštine. 

Još nije jasno na koji način i kada će biti raspisani lokalni izbori na severu KiM, jer Priština i Beograd, za sada, imaju različite ideje o tome kako do njih doći.

Izvor: Insajder