Mijačić u Markeru: Izmene poglavlja 35 u skladu sa Ohridskim sporazumom (VIDEO)

Izmena poglavlja 35 samo je operacionalizacija ranije potpisanog Ohridskog sporazuma, objašnjava Dragiša Mijačić koordinator Radne grupe Nacionalnog konventa EU za saradnju Beograda i Prištine gostujući u emisiji Marker. Kako dodaje, cela ta izmena tiče se jedne rečenice kojom se kaže da u daljem pridruživanju Srbije Evropskoj uniji moraju da se ispune odredbe iz sporazuma puta ka normalizaciji i Ohridski aneks.

Dragiša Mijačić, koordinator radne grupe Nacionalnog konventa za Evropsku uniju za poglavlje 35. Foto: Insjader

“Sve je to već rečeno još prošle godine u Briselu i u Ohridu, kada su i sam predsednik Srbije, ali i Miroslav Lajčak, naglasili da će ono što je preuzeto u okviru ova dva sporazuma, to je sporazum i aneks, biti uvršteno u Briselu u Poglavlje 35” , ističe Mijačić.

U aneksu potpisanom u Ohridu u tački tri piše da će doći do promena poglavlja 35 odnosno da će obaveze iz tog sporazuma biti uvrštene u evropske put Srbije. 

"Čekalo se malo duže na taj proces. Dosta toga se dešavalo u proteklih godinu dana, imalo je jako puno kriznog menadžmenta. Nekako i sama EU nije bila zainteresovana za brzo rešavanje ovog pitanja, ali znamo da je još u decembru pokrenuta ova inicijativa, a da je u januaru Miroslav Lajčak izneo prvu verziju teksta, negde se taj tekst usaglašavao u prethodnih nekoliko meseci i sad vidimo da je on predat na konačno usvajanje“, naglašava on.

Sa jedne strane Beograd formira radnu grupu za sprečavanje Kosova da postane članica Saveta Evrope, sa druge strane Priština 11 godina odbija da formira Zajednicu srpskih opština. To znači da obe strane krše dosada postignute sporazume. Na pitanje Insajdera koji mehanizam može da natera obe strane da poštuju dogovoreno, naš sagovornik odgovora da je to upravo i najveći problem ovog sporazuma, nepostojanje plana za njegovu implemtaciju. 

"Mi znamo da od samog početka ima jako puno problema u implementaciji ovog sporazuma. Negde odmah nakon prihvatanja ovog sporazuma prvo je došlo do izbora na severu Kosova, vanrednih izbora, u kojima je Srpska lista odlučila da ne participira. Takođe je došlo do prihvatanja kandidature Kosova za Savet Evrope, to je bilo u aprilu prošle godine. To su negde i sam predsednik i državni organ Republike Srbije shvatili kao jedan neprijateljski čin. Očigledno su imali neka obećanja da do toga neće doći pre formiranja Zajednice srpskih opština, ali sam Ohridski aneks kaže da tačke sporazuma nisu međusobno uslovljene u njihovoj implementaciji“,  kaže Mijačić.

"Moram da naglasim da ovo nije konačno rešenje kosovskog problema. Ovaj sporazum je sporazum o normalizaciji, ovo nije sporazum o međusobnom priznanju. Znači ovaj sporazum nema dodirnih tačaka sa međusobnim priznanjima između Kosova i Srbije, već želi da reguliše odnose kako bi se na bilo kakav način, na takav kakav način normalizovali odnosi, naročito u eri Aleksandra Vučića i Aljbina Kurtija. Nažalost, on nije zaživelo i vidimo da te normalizacije nema, čak ima i radikalizacije u prethodnih godinu dana. Negde se insistira da se smire strasti, da se smiri situacija naročito na severu Kosova, da prosto neki tokovi uđu u normalne političke vode, da se izađe na izbore, da Srbi participiraju u lokalnim organima i u drugim procesima političkim i društvenim na Kosovu“, ističe Mijačić.

Na pitanje Insajdera da li bi Beograd reagovao manje burno da je uspostavljena Zajednica srpskih opština, naš sagovornik odgovor potvrdno. 

"Mislim da su negde Beogradu izneverena očekivanja, negde se očekivalo da prvi korak u implementaciju ovog sporazuma bude upravo formiranje zajednice Srpskih opština, što je obaveza Prištine još iz 2013. godine i negde ta obaveza se odlaže sve ove godine i to stvara jednu ogromnu frustraciju ne samo Beograda nego i kosovskih Srba. Tako da negde zaista se očekuje da se krene sa mrtve tačke u implementaciji tog sporazuma o zajednici Srpskih opština i svako drugo popuštanje Prištine se shvata na jedan prilično neprijateljski način, zato što ono što je suština političke reprezentativnosti Srba na Kosovu, to je formiranje nekih dodatnih institucija, se ne dešava, a u međuvremenu kosovska nezavisnost se sve više i više afirmiše“, zaključuje koordinator Radne grupe Nacionalnog konventa EU za saradnju Beograda i Prištine, Dragiša Mijačić.

Izvor: Insajder