Milan Radoičić pušten iz pritvora koji mu je predložen samo po jednom osnovu (VIDEO)

Tužilaštvo tražilo da se Radoičiću odredi pritvor zbog opasnosti od bekstva. Uticaj na svedoke i uznemirenje javnosti nije ni pomenuto.

Milan Radoičić Foto: Srđan Ilić

Juče privedeni Milan Radoičić u policijskom zadržavanju proveo je manje od 24 sata! Posle saslušanja u Višem sudu u Beogradu, pušten je na slobodu, nakon što je odbijen predlog Višeg javnog tužilaštvo da mu se odredi pritvor zbog opasnosti od bekstva.  Žalbu na odluku Suda najavljuje Tužilaštvo. 

 Ekspresno privođenje, ekspresno saslušanje i ekspresno puštanje na slobodu 

 Milanu Radoičiću ipak su izrečene neke mere. Prema saopštenju Višeg suda, zabranjeno mu je da bez odobrenja Suda napusti teritoriju Srbije, zabranjen mu je odlazak na Kosovo i Metohiju, privremeno mu je oduzet pasoš i naređeno da se svakog 1. i 15. u mesecu javlja policiji. Sud ga je, kako se navodi, upozorio da mu, ukoliko prekrši izrečene zabrane i obaveze, može biti određen pritvor.

 Biznismen i političar, u pismu javnosti koje je prošlog petka pročitao njegov advokat, priznao je da je sproveo logističke pripreme za dešavanja u Banjskoj 24. septembra. To priznanje ponovio je i na saslušanju u Palati pravde ali, kako tvrdi njegov advokat, ne priznaje krivična dela za koja se tereti.

Drugačiji stav stručnjaka za krivično pravo 

 Stručnjaci za krivično pravo, međutim, imaju drugačiji stav. Kažu da u ovom trenutku nije moguće oceniti da li ono što se desilo u Banjskoj odgovara krivičnim delima za koja se Radoičić tereti.

 Vida Petrović Škero, nekadašnja predsednica Vrhovnog suda kaže da javnost I dalje ne zna šta se tačno desilo u Banjskoj.

 “Znamo ono što je upravo on rekao, znamo ono što nam je govorio predsednik države koji je jedini nešto javljao u vezi tog događaja i to je bilo iz dana u dan drugačiji navod tako da mi zaista još kao građani, ja kao građanin koji je po zanimanju pravnik, takođe ne mogu da kažem tačno da li je ono za šta se pokreće postupak odgovara činjenično onome šta je rađeno”, kaže Petrović Škero.

 Za šta sve Tužilaštvo tereti Radoičića 

 Prema saopštenju Višeg tužilaštva, Radoičiću se na teret stavljaju nedozvoljeno nošenje i promet oružja, učestvovanje u grupi koja sprovodi krivično delo i teško delo protiv opšte sigurnosti. Ta dela precizirana su Krivičnim zakonikom. 

 Kada je u pitanju šverc oružja, Radoičić se tereti da je od početka godine švercovao oružje iz Tuzle u Beograd, a zatim na Kosovo i Metohiju, za šta je predviđena kazna do 12 godina zatvora.

 Za priznanje da je sam obavio sve logističke pripreme za dolazak grupe sunarodnika na sever KiM, Radoičić se sumnjiči za učestvovanje u grupi koja čini krivična dela, za šta je zaprećena kazna do osam godina zatvora. 

Treće delo za koje se tereti je najspornije, i odnosi se na postavljanje mine u čijoj je eksploziji u Banjskoj ubijen kosovski policajac, posle čega je usledio oružani sukob između Kosovske policije i grupe naoružanih Srba, u kojem su ubijena trojica srpskih državljana.

 Tužilaštvo ga tu ne tereti za teško ubistvo, već za teško delo protiv opšte sigurnosti, za šta je predviđena kazna do 12 godina zatvora.

 Bivša predsednica Vrhovnog suda smatra da nije neobično da se osumnjičeni pusti iz pritvora, a da prethodno nije u potpunosti utvrđeno činjenično stanje. Neobično je međutim da Sud donese odluku o puštanju pre nego što se saslušaju svi svedoci! 

 “Neobično je I što je pritvor predložen samo po jednom osnovu – opasnosti od bekstva. A šta je sa uticajem na svedoke, šta je sa mogućim uznemiravanjem javnosti?, pita Petrović Škero.

 U međuvremenu, Federalna uprava policije BIH najavila je da će od Srbije zatražiti sve informacije kako bi proverili tvrdnje srpskog MUP-a da je Radoićić oružje, municiju i eksploziv nabavljao u Tuzli.

 Izvor: Insajder