Miloš Janković u Marker razgovoru: Nadležni organi neke odgovore ne daju verbalno, već nastavljaju trend koji je počeo sa slučajem Savamala (VIDEO)

Početak potpunog urušavanja institucija i pravne države ozvaničen je pre osam godina. Pitanje rušenja u Savamali nikada nije dobio celovit epilog, a kažnjen je samo dežurni šef smene beogradske policije. MIloš Janković, advokat i nekadašnji zamenik zaštitnika građana gostujući u Marker razgovoru kaže, osvrćući se i na pojedine događaje koji su se desili posle rušenja u Hercegovačkoj ulici, da nadležni organi neke odgovore ne daju verbalno, nego svojim postupanjem ukazuju da nastavljaju trend koji je počeo sa slučajem Savamala.

Foto: Insajder

“Jedna od retkih, ako ne i jedina institucija koja je pre osam godina reagovala nakon rušenja u Savamali bila je Kancelarija zaštitnika građana. U izveštaju koji je izrađen povodom toga, do tančina je opisano kako je organizovana grupa rušila, ali meni je jedan citat iz tog izveštaja bio interesantan jer kažu da je grupa preuzela faktičku vlast nad tim delom Beograda”, za Marker priča Miloš Janković, advokat i nekadašnji zamenik zaštitnika građana.

Prema Jankovićevim rečima, tadašnji zaštitnik građana Saša Janković je blagovremeno, po saznanju za taj slučaj, preduzeo određene korake. Utvrđeno je da su načinjeni brojni propusti i nezakonitosti u radu policije i komunalne milicije.

“Ponižavajuće je da do danas, osim zaštitnika građana, nijedna druga institucija nije reagovala, nije ostvarila svoju nadležnost onako kako je trebalo. Po pitanju nekog sudskog epiloga, imamo to da je jedan od učesnika priznao svoj udeo u svemu tome. Imamo jednu neodređenu, minimalnu kaznu. I ono što je jako važno, i što oslikava slučaj Savamale, je izjava predsednika Srbije, koji je vrh gradske vlasti okarakterisao kao 'kompletnim idiotima' i ako uzmemo da je gradska vlast jedan niži nivo vlasti od republičke vlasti, i ako uzmemo da ništa nije utvrđeno već punih osam godina, onda samo možemo zaključiti kakva je vlast i u kakvom mi okruženju živimo”, navodi sagovornik Insajdera.

Janković ukazuje da nadležni organi neke odgovore ne daju verbalno, nego svojim postupanjem ukazuju da nastavljaju trend koji je počeo sa slučajem Savamala.

“Mi imamo čitav jedan niz slučajeva, ako se sećate demonstracija od pre par godina, kada smo svi gledali u direktnim prenosima batinanje građana. Sećate se onog slučaja, trojice mladića koji sede na klupi. Prilaze policajci koji ih pendreče. Imamo i primer onog momka koji leži na sred Terazija, zgrčen, prolazi kordon policije i u jednom mimohodu svi ga udaraju po glavi i po telu. Nakon toga dolazi saopštenje tadašnjeg direktora policije”, navodi Janković.

Sagovornik Insajdera navodi da to sve "vređa zdravu pamet", s obzirom na to kako je policija postupala.

“Zapaža se jedna bitna okolnost, da je rukovodstvo policije tada izvelo na ulice interventne jedinice koje nisu imale bilo kakve oznake. Srž svega toga je da imamo to saopštenje. Mi znamo da nije ništa bilo u redu u tom postupanju policije i niko do sada nije snosio odgovornost”, priča Janković.

Sumnja u tačnost saopštenja i istragu

Advokat Miloš Janković se osvrnuo i na nedavni slučaj iz Bora, kada je Srbiju potresao nestanak dvogodišnje Danke Ilić. Desetak dana kasnije predsednik Srbije, a ne nadležno ministarstvo policije je saopštio da je Danka ubijena, da su počinioci uhapšeni i da su zločin priznali. Nakon toga je objavljena informacija da je preminuo brat jednog od osumnjičenih, koji je takođe bio osumnjičen da je pomagao u premeštanju tela. U saopštenju MUP-a se navodi da je to bila prirodna smrt.

“Nažalost, zbog svih ovih događaja, u javnosti sada ima opravdanu sumnju. Ja sam se iznenadio kada sam pročitao saopštenje MUP-a. Pretpostavljam da su i mnogi ljudi poput mene, doveli u sumnju to saopštenje. Mi sad imamo situaciju da se tužilac ne oglašava i da nije sproveo istragu. Narod se dovodi u jednu situaciju potpune zbunjenosti i zato ima potpuno nepoverenje u institucije. I to sa osnovom, jer čini se da se u institucije, u našem društvu, postavljaju isključivo podobni ljudi, oni koji su spremni da sve prihvate zarad ostajanja na određenim funkcijama i radnim mestima", rekao je Janković.

Janković: U saopštenju naveli da su znali da je prebijan 20 dana i da nisu reagovali

Bivši zamenik zaštitnika građana podsetio je na nedavni slučaj fizičkog i seksualnog mučenja u Padinskoj skeli, nakon kojeg je preminuo muškarac.

“Zaštita ljudskih prava u zatvorskim institucijama i pritvorskim jedinicama nije nova tema. O ovoj temi se bave neke međunarodne institucije koje konstantno ukazuju na brutalnost unutar zatvora u Srbiji. Ali, zaista, slučaj fizičkog i seksualnog zlostavljanja 70-godišnjaka u Padinskoj skeli je zaprepastio praktično čitavu javnost. Puno je tu spornih aspekata i opet se sve to dovodi u vezu sa saopštenjima. Ništa drugo od informacija nam nije dostupno osim zvaničnih saopštenja i moguća interpretacija koje nas mogu odvesti namerno ili nenamerno na krivi put. Ukoliko je neko prebijan je 20 dana, a ako imate malo pameti, pa nećete staviti u saopštenje da ste znali da je prebijan 20 dana, a niste reagovali”, navodi Janković.

Prema njegovim rečima, to samo po sebi ukazuje, da su posle tog saopštenja "i oni saučesnici u prebijanju tog čoveka".

Kako Janković navodi, nadležne institucije se koriste metodama koje su stare stotinama godina. Nadležni organi neblagovremenim, nepreciznim, neuverljivim saopštenjima objašnjavaju šta se desilo. Nameću se novi događaji, zaboravljaju se stari. Tužni događaju postaju rijaliti.

Izvor: Insajder