Milošević: Cene će nastaviti da rastu, plata od 1.150 evra danas vredi koliko 800 evra pre pet godina (VIDEO)
Urednik u "Novoj ekonomiji" Aleksandar Milošević rekao je u emisiji "Marker" na Insajder televiziji da procena Narodne banke Srbije (NBS) da će inflacija nastaviti da usporava jeste dobra vest, ali ističe da će cene i dalje nastaviti da rastu. Naveo je da su cene hrane u Srbiji u prethodne četiri godine porasle za 51 odsto. Govoreći o najavama države da će prosečna plata u Srbiji biti 1.150 evra, on je rekao da ta suma danas vredi koliko je vredela plata od 800 evra pre pet godina.
"Ta dobra vest (o usporavanju inflacije) zapravo samo znači da će cene sada nastaviti da rastu sporijim tempom nego što su rasle u ranijem periodu. Dakle, cene će, na ove cene koje su sadašnje, nastaviti dalje da rastu, samo sporije nego što su do sada rasle. Koliko je ovo dobro za građane zavisi od toga u kojoj meri će njihove plate ili druga primanja pratiti taj rast cena. Ukoliko ne budu pratile taj rast cena - biće loše, ukoliko budu pratile - biće dobro", rekao je Milošević.
Kako kaže, građani možda ni ne osećaju to o čemu govori NBS - umirivanje cena na 4,5 odsto - i ne doživljavaju to kao toliko dobru vest zato što smo u prethodnom periodu imali jako veliki rast cena.
"Mi smo imali dve godine sa dvocifrenom inflacijom, imali smo godine sa visokom jednocifrenom inflacijom. Ako govorimo, recimo, o hrani, ona je od 2020. do početka ove godine porasla za nekih 51 odsto", dodao je.
Prema njegovim rečima, podaci pokazuju da mi u Srbiji imamo toliko visoke cene da su one potpuno uporedive sa cenama u EU, gde je životni standard daleko veći, pa ljudi tamo mogu sebi da priušte takve cene.
"Nedavno sam bio u Portugalu i video sam da meso košta manje nego u Beogradu, da su cene u prodavnicama generalno niže, da su cene u kafićima uporedive sa beogradskim cenama, a plate su daleko veće", naveo je Milošević.
Ovim tempom nećemo uskoro stići EU
Govoreći o reagovanju Komisije za zaštitu konkurencije, koja je pokrenula postupak protiv četiri trgovinska lanca zbog dogovaranja cena, on je naveo da se naposletku ne može očekivati previše.
"Čini mi se da je i Komisiju za zaštitu konkurencije i sve ostale da se uključe pogurao upravo politički momenat, odnosno to što je procenjeno da je, što se kaže, ’doteralo cara do duvara’, da je ljudima previše tih jako visokih cena... Tu smo videli jednu veliku promenu kod Vlade Srbije, koja je odjednom promenila stav. Prošle godine je tvrdila da trgovinski lanci nisu odgovorni za visoke cene, a ove godine je odjednom počela da tvrdi da jesu odgovorni za visoke cene. I onda se, na kontu toga, uključila i Komisija za zaštitu konkurencije, pa čak i tužilaštvo da istražuje ta pitanja. Nažalost, mislim da nas iskustvo ne može ohrabrivati da se nadamo nekim visokim kaznama ili nekom učinkovitom dejstvu njihovih postupaka. Komisija i ranije, kada je utvrđivala da postoji kartel, nameštanje cena itd, izricala je simbolične kazne, bile su manje od dobiti koju je ta sama Komisija procenjivala da su akteri na tržištu ostvarili kršenjem zakona", naveo je Milošević.
Kada je reč o životnom standardu građana, odnosno o tome da vlast stalno insistira na tome da rastu plate i penzije, kao i minimalna zarada, Milošević je naveo da plate i penzije svakako rastu, ali da ne treba da zaboravimo da imamo jako visoku inflaciju.
"Kada govorimo o tome kolike su plate danas ili kolike će biti, uvek treba da vodimo računa kolika je bila inflacija. Recimo, predsednik Srbije je pomenuo da će plata dostići 1.150 evra u Srbiji, a tih 1.150 evra danas vredi koliko je vredela plata od nekih 800 evra pre pet godina. To je zbog inflacije. Ali, da ne bude da standard nije uopšte porastao, standard u Srbiji zaista jeste porastao. Ako govorimo o prosečnim platama u poslednjih deset godina, one su realno porasle za nekih 36 odsto. Od 2014. do sada to je 36 odsto rast. Da li je za čitavu deceniju dovoljno da životni standard poraste za 36 odsto? Tim stepenom nećemo stići EU za naših života", ističe gost "Markera".
Privreda da diktira rast plata, a ne država
Milošević je naveo i da rast plata treba da vodi privatni sektor, a ne država.
"Dakle, ne treba država da diktira koliko će rasti plate, ne treba ona da bude ta koja zapravo vodi taj rast plata. To treba da bude privreda i to je onda održivo", rekao je on.
Kako kaže, da bi Srbija imala veću dugoročnu produktivnost i da bi mogla zapravo da ima dugoodrživ privredni rast potrebno je da mnogo više proizvodi proizvode i usluge koje imaju veću dodatnu vrednosti - sofisticirane proizvode i usluge.
"A za to je potrebno da ima daleko bolji obrazovni sistem i sve te fundamente koje nema. Mi sada često vidimo privredni rast koji je opet vođen državom, vođen državnim ulaganjima i to ćemo, recimo, sada imati do Expa 2027, kada ćete videti velika ulaganja u razne infrastrukturne objekte. I to će podići privredni rast, ali to nije ono što je zapravo održivo. Jer, kada se ti objekti završe, ostaju vam objekti koji ne doprinose ekonomiji, a ostaju vam i dugovi koje morate da vratite i sva ova statistika koju ćemo nagomilati u ove dve-tri godine pada u vodu. Nama treba održiv privredni rast koji vodi privreda", zaključio je Aleksandar Milošević.
Izvor: Insajder