Minić (Transparentnost Srbija) u Markeru: Osim Agencije za borbu protiv korupcije trebalo da reaguju i druge institucije poput tužilaštva (VIDEO)
Zlatko Minić iz Transparentnosti Srbija istakao je gostujući u emisiji Marker da postoji više spornih stvari u vezi sa kol centrom Srpske napredne stranke kao i da osim Agencije za sprečavanje korupcije, treba da reaguju i neke druge institucije poput tužilaštva. Kako je rekao kada je reć o prijavi koju je podnela Trasnparentnost Srbija ona se tiče najpre finansiarnja kampanje, odnosno, kako kaže, da li je neko iz agencije M&Lady ili iz CEROB-a svojim volonterskim radom dao priloge SNS-u.
"Sporno je što mi u onom preliminarnom izveštaju koji je SNS podnela pre održavanja izbora nismo videli bilo kakve troškove kol centra. Sada ja iz ovog odgovora zastupnika Srpske napredne stranke zaista nisam uspeo da do kraja razaberem da li oni u potpunosti negiraju postojanje kol centra i bilo kakvu vezu SNS sa kol centrom", rekao je Minić.
Kako je dodao i sam predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da kol centar "po sebi nije ništa nezakonito".
"Još je spornije to što je ovde Agencija spremno dočekala da kaže dobro ovi kažu da mi nemamo veze sa tim, agencija M&Lady kaže da nema veze sa tim, CEROB kaže i mi nećemo da ispitujemo ko ima. Bez obzira što se na snimku vidi da neko isplaćuje novac za rad u kol centru Srpske napredne stranke i bez obzira što su videli prethodno da je to bez imalo sumnje kol centar Srpske napredne stranke.", objašnjava Minić u Markeru.
Kako kaže to nije prvi slučaj.
"Imali smo prethodno celu epopeju sa nastupima Aleksandra Vučića u svojstvu predsednika Srbije u raznim emisijama, na raznim skupovima i za Agenciju za sprečavanje korupcije u nekoliko slučajeva bilo bi dovoljno to što je zaključila da on tamo ide u svojstvu člana Srpske napredne stranke, a to kako će ga neko najaviti televizija ili kako će biti najavljen u najavi skupa za njih nije relevantno i bitno“, ističe Minić.
Sagovornik Markera kaže da je problem što institucije u Srbiji ne rade svoj posao.
"Glavni problem je što poslednjih godina ili ajde u nekom već dužem periodu posao institucija jeste ili da izdaju potvrdu da je sve u redu kada je osumnjičen neko iz krugova bliskih vlasti ili da puste da prođe dovoljno vremena da traje istraga, da se prikupljaju podaci i da se polako zaboravi sve šta se dešavalo. S jedne strane takvo postupanje vidimo u slučaju tužilaštva što smo evo saznali danas da su posle mesec dana uputili policiji zahtev da počne prikupljanje podataka u vezi sa nekim sumnjama na izvršena krivična dela u vezi sa ovim kol centrom, a s druge strane vidimo da je Agencija za sprečavanje korupcije jedva dočekala da se uhvati za neko čvrsto tlo da može da kaže da nema dokaza da je neko tu prekršio zakon“, objašnjava Minić.
Na pitanje Insajdera dali ovde postoji još neka pravna mogućnost kada je reč o kol centru SNS, Minić odgovora je ovo trebalo da bude pouka za nezavisne institucije.
"Ako ovde postoji nekakav preuzak zakonski okvir, ukoliko postoji nešto slično, vi biste od nezavisnog tela očekivali da iz ovoga izvuče pouku, da kažu jasno je da je ovo u neskladu sa duhom zakona, sa potrebom da se uradi finansiranje partija, sa potrebom da se uradi predstavljanje kandidata, ali mi ne možemo ovde ništa da uradimo, nas zakon ograničava i onda bi bilo zaista normalno očekivati da oni održe konferenciju za novinare i da kažu evo našeg predloga u kom pravcu treba menjati propise da bismo ovu državu, da bismo sistem finansiranja partija uveli u red“, ocenjuje Minić.
Pokret za obnovu Kraljevine Srbije je danas saopštio da se u Novom Sadu, gde se nije glasalo na lokalu, masovno menjaju prebivališta, odnosno da je to posle izbora 17. decembra učinilo oko 2800 ljudi. Sagovornik Insajdera ističe da je to trenutno potpuno legalno i predlaže rešenje.
"Mogao bi se izmeniti zakon, a da se pritom ne povrede ustavna prava građanina da glasa, odnosno da učestvuje u izbornim procesima na taj način što bi se prilikom promene prebivališta u određenom vremenskom periodu zadržalo pravo glasa, ako je potrebno, samo na lokalnim izborima u mestu prethodnog prebivališta. I na taj način, da li bi taj period bio 6, 9, 12 meseci, da bi to moglo da bude rezultat nekakve široke debate koje bi se na ovu temu otvorilo. I na taj način bi se sprečilo da neko pred izbore se preseli pa da se ponovo vraća“, zaključuje Zlatko Minić.
Izvor: Insajder