Ministar Momirović o obilaznici oko Gornjeg Milanovca: Nema govora o "naduvanim" cenama

Izgradnja obilaznice oko Gornjeg MIlanovca najavljena je 2019. i tada je predviđeno da ce koštati 10 miliona evra. Samo godinu i po dana kasnije, država posao dodeljuje kineskoj kompaniji, ali po ceni od 30,4 miliona evra.

Tomislav Momirović. Foto: Srđan Ilić

Novinari Insajdera dobili su, po Zakonu o dostupnosti informacija, od Ministarstva građevinarstva Ugovor o izgradnji obilaznice oko Gornjeg Milanovca koji je krajem prošle godine potpisan sa kompanijom Power Construction Corporation of China. 

Prethodno je Ministarstvo, još 2019. godine, raspisalo tender za usluge izrade Plana detaljne regulacije i idejnog projekta za ovu obilaznicu. Posao na tenderu dobija Saobraćajni institut CIP, a samo nekoliko meseci kasnije u prisustvu predstavnika CIP-a, zvaničnici opštine Gornji Milanovac na predstavljanju projekta navode da će izgradnja obilaznice koštati do 10 miliona evra. 

Međutim, godinu i po dana kasnije država posao izgradnje dodeljuje kineskoj kompaniji ali po trostruko većoj ceni, od čak 30,4 miliona evra. Do danas nije objašnjeno zbog čega je cena toliko uvećana. 

Na to pitanje, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović za Insajder tvrdi da je cena realna a da nikakav projekat CIP-a za obilaznicu i ne postoji. 

"Mi smo vam po Zakonu o dostupnosti informacija dostavili kompletan ugovor obilaznice oko Gornjeg Milanovca iz kog se svi podaci vide i nijedan nije sakriven. Prva stvar je da ne postoji projekat CIP-a. Ugovor koji je napravljen potpuno odgovara tržišnim realnim cenama i apsolutno kao Ministarstvo stojimo iza njega", kaže ministar Momirović.

Ipak, u Ugovoru o izgradnji obilaznice koji je dostavljen novinarima Insajdera jasno se navodi da osnovu za Ugovor čine Prostorni plan detaljne regulacije opštine Gornji Milanovac i Idejni projekat, koji je za potrebe izgradnje uradio CIP. To znači da je ugovorena izgradnja po istom projektu, za koji su procene koštanja do nedavno bile višestruko manje. 

Iako ovo nije jedini slučaj da se u javnosti postavlja pitanje opravdanosti cena poslova ugovorenih sa kineskim kompanijama, ministar Momirović tvrdi da od tih projekata Srbija ima samo koristi.  

"Istina je da se u tim projektima isključuje konkurencija drugih država i da se favorizuju građevinske kompanije iz Kine i iz Srbije, i zato najveći benefit ima građevinska industrija pre svega Srbije a onda i Republike Kine za šta mnoge inostrane države imaju primedbe koje mi uvažavamo. Ali o naduvanim cenama apsoultno nema govora, ni u jednom projektu", kaže ministar Momirović.

Ugovor o izgradnji obilaznice oko Gornjeg Milanovca, kao i ostali Ugovori sa kineskim kompanijama predviđaju da u radovima sa 49 odsto, kao podizvođači učestvuju domaće kompanije. U odgovoru Insajderu iz Ministarstva navode da o tim podizvođačima odlučuje isključivo izvođač radova. 

Zahvaljujući međudržavnom sporazumu izvođači radova se biraju bez tendera, ne plaćaju carinu i PDV. Međudržavni sporazum sa Kinom, osim za izgradnju brojnih puteva, bio je osnov i za sklapanje jednog od najvrednijih poslova koje je država ugovorila sa kineskim izvođačima. Reč je o projektu prerade otpadnih voda koji će, kako je nedavno ugovoreno, za 3,2 milijarde evra realizovati kompanija China Road and Bridge Corporation. 

Taj ugovor, međutim, Ministarstvo građevinarstva nije dostavilo novinarima Insajdera ni po zakonu o dostupnosti informacija. Kako su naveli “informacije o projektu, shodno odredbama komercijalnih ugovora, moraju se držati u najstrožem poverenju”.