Ministarstvo prosvete otvara vrata stranim univerzitetima u Srbiji, akademska zajednica se oštro protivi (VIDEO)
Skupštinski Odbor za obrazovanje odlučio je danas da predloži parlamentu usvajanje dopune Zakona o visokom obrazovanju. Uprkos protivljenju akademske zajednice i otvorenom pismu Vladimira Đokića, rektora Univerziteta u Beogradu, koji je uputio zahtev da se odloži današnja sednica - većinom glasova članovi skupštinskog Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo prihvatili su usvajanje dopune Zakona o visokom obrazovanju. A zbog pomenute odluke, oglasila se i Srpska akademije nauka i umetnosti.
Resorna ministarka Slavica Đukić Dejanović objašnjava da će se na taj način stvoriti mogućnost da inostrani fakulteti koji su akreditovani u svojim zemljama i koji imaju akreditovane studijske programe mogu raditi i u Srbiji. Na taj način, prema njenim rečima, studenti bi stekli diplomu stranog univerziteta, ali u našoj zemlji. Prema njenim rečima, u fokusu pažnje mlad čovek koji je najpotrebniji Srbiji.
"Predlogom zakona je predviđeno da se iz budžeta mogu omogućiti troškovi školarine, dakle, mogu obezbediti za domaće državljane koji upišu studije na inostranoj visoko školskoj ustanovi koja ima dozvolu za rad u Republici Srbiji“, kaže Đukić Dejanović.
Ministarka navodi da fakultet iz druge zemlje sa ministarstvom treba da napravi sporazum.
"Osnovni uslov za izdavanje dozvole za rad je da je inostrana visokoškolska ustanova akreditovana u državi u kojoj ima sedište i da su studijski programi za koje dobija dozvolu za rad akreditovani u toj državi u kojoj ona ima sedište“, dodaje Đukić Dejanović.
Resorna ministarka je najavila sastanak sa rektorom Univerziteta u Beogradu, a na pitanje o tome što akademska zajednica izražava negodovanje zbog dopune Zakona o visokom obrazovanju, ministarka kaže da je u sve bio uključen Nacionalni savet za visoko obrazovanje.
Opozicija ukazuje na nepravilnosti
Na ovu odluku, ni opozicija ne gleda blagonaklono. Poslanik Zeleno – levog fronta i profesor na Fakultetu političkih nauka, Đorđe Pavićević za Marker kaže da ima više spornih detalja kada je reč o ovoj temi.
"Najspornija stvar je verovatno to što način izdavanja dozvole za rad stranim univerzitetima zaobilazi svu lokalnu srpsku regulativu i u stvari će o tome odlučivati samo ministarstvo, znači, ne ni akreditaciona komisija“, objašnjava Đorđe Pavićević.
Ovaj narodni poslanik ukazuje i na činjenicu da nije bilo javne rasprave, ali je očekuje u plenumu.
"Niko nije protiv otvaranja stranih univerziteta, ali neka se otvore strani univerziteti a ne da otvaraju nekakve podružnice ispostave i to samo na osnovu sporazuma sa ministarstvom za prosvetu“, zaključuje Pavićević.
SANU: Ugrožavanje kvaliteta visokog obrazovanja
Negodovanje na ovakvu dopunu Zakona dolazi i iz SANU. Oglasio se njihov Odbor za visoko obrazovanje dopisom Ministarstvu prosvete i Vladi Srbije.
Pozivaju da iz skupštinske procedure budu povučene predložene izmene zakona o visokom obrazovanju jer bi, kako navode, njihovo usvajanje i primena doveli do ugrožavanja kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji.
Sporno im je i to što će se na taj način stranim univerzitetima omogućiti da rade samo na osnovu sporazuma koji će potpisati sa resornim ministarstvom, ali i što će moći da budu finansirani iz budžeta Srbije.
Novinarka Jasmina Dobrilović