Ministarstvu zdravlja predata peticija da se svim ženama omogući besplatna pratnja na porođaju (VIDEO)

Ispovesti žena o akušerskom nasilju koje su preživele, već danima potresaju Srbiju. Da građani zahtevaju promenu – i to brzu, dokazuje i to što je peticiju Pokreta "Kreni-Promeni", kojom se traži da se ženama omogući besplatna pratnja na porođaju, potpisalo više od 190 000 ljudi! Zahtev je danas predat Ministarstvu zdravlja.

Pokret Kreni-promeni predao je peticiju "Stop akušerskom nasilju" koju je potpisalo više od 190.000 građana, sa zahtevom da se na porođaju ženama omogući besplatna pratnja, danas u Ministarstvu zdravlja. Foto: Beta/MILAN ILIĆ

Ovo nije kampanja protiv akušerstva, već podrška mamama – poručili su predstavnici Pokreta "Kreni-Promeni“ ispred Ministarstva zdravlja. Juče je usvojen njihov zahtev o besplatnoj pratnji porodiljama u Sremskoj Mitrovici, u mestu iz kojeg je žena koja je pokrenula priču o akušerskom nasilju.

"U našoj Mitrovici, mitrovačka bolnica imala sluha za naš zahtev koji smo izneli. Mi se nadamo da će ovih preko 190 hiljada potpisa i Mitrovački primer da se sledi ovde i u Beogradu i da cela Srbija donese takvu odluku, jer to nije ništa nenormalno i sve je u cilju zaštite ljudskih prava i, naravno, prava žena, majke, porodilja i svih drugih“, rekao je Saša Babić, aktivista Pokreta "Kreni-Promeni“ iz Sremske Mitrovice.

"Ukoliko oni ne budu bili spremni da čuju ovaj zahtev u narednih nedelju dana, mi ćemo na našoj platformi otvoriti mogućnost za sve gradove da se priključe akciji, da u svojim gradovima i u svojim bolnicama odnesu ove potpise pa ćemo tako ići od grada do grada“, dodala je Marina Pavlić, izvršna direktorka Pokreta "Kreni-Promeni“.

Nakon što je Marica Mihajlović optužila jednog doktora iz Sremske Mitrovice za akušersko nasilje, svoja iskustva sa tim lekarom obelodanile su i druge žene. Protiv doktora, koji je priveden, Tužilaštvo je pokrenulo postupak. Ministarstvo zdravlja čeka nalaze stručnih nadzora.

"Urađen je unutrašnji stručni nadzor vanredni koji nije dao svoj zaključak. Kolege koje su radile stručni nadzor su tražile da se svi učesnici, uključujući i načelnike odgovarajućih odeljenja, svi prisutni za vreme porođaja, daju izjave. Oni su dali izjave, inspekcija takođe nije dala svoj zaključak, danas im je dala rok da dostave praktično sve te izjave i onda će inspektorka Ministarstva zdravlja dati svoje mišljenje. Ali ono što uvek treba uraditi u takvim slučajevima jeste jedan objektivan spoljašnji stručni nadzor. Republička stručna komisija za ginekologiju i akušerstvo se izjasnila da je potrebno da se to uradi“,  rekla je ministarka Danica Grujičić. 

U slučaju Marice Mihajlović, smatra ministarka, napravljeno je nekoliko grešaka.

"Pre svega kada se već desila komplikacija, smatram da je kolega ili da je uopšte dežurna ekipa apsolutno morala unutar sat vremena da obavesti direktora bolnice, koji je inače ginekolog, šta se desilo. S druge strane, unutrašnja stručna kontrola je trebalo da bude sprovedena sutradan, a ne tek kada se su se pojavile informacije na mrežama. Ne možemo čekati na mrežama, moramo sami reagovati na neke komplikacije", dodala je ministarka. 

Ministarstvo zdravlja će, kaže, izdati instrukciju da se u slučaju incidenata u roku od sat vremena o tome obavesti direktor ustanove, a u roku od dva sata ministarka zdravlja. U međuvremenu, mediji su objavili da je završena obdukcija bebe, a da je Marica Mihajlović izjavila da je nalaz pokazao da je smrt nastupila - zbog nasilnog porođaja.

Izvor: Insajder