Miroslav Aleksić za Marker: Vlast beži od skupštinske debate o litijumu, jer nema nijedan argument za neusvajanje zakona o zabrani eksploatacije (VIDEO)

Da li će se u Skupštini Srbije uskoro raspravljati o iskopavanju litijuma još uvek nije poznato. Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić ocenio je u emisiji „Marker“ na Insajder televiziji da vlast beži od skupštinske debate o litijumu zato što nema nijedan argument koji bi po ovom pitanju bio na njenoj strani.

Miroslav Aleksić. Foto: Srđan Ilić

Predsednica parlamenta Ana Brnabić rekla je u petak 26. septembra da je zapravo ona u skupštini pokrenula temu litijuma još u junu, a da je opozicija odgovorna za to što ta sednica i dalje nije zakazana. Aleksić navodi da je sve što se tiče sednice o litijumu jedno „podlo i nekorektno ponašanje“, pre svega, predsednice parlamenta, ali zapravo čitave Srpske napredne stranke.

„Ali to i ne čudi, jer je to u njihovom maniru... Maniru manipulacija, prevara građana Srbije, prevara svih. Radi se o tome da oni nijednog momenta nisu očigledno bili iskreni da žele da se o tome razgovara. Oni beže od debate o litijumu, jer znaju da nemaju nijedan argument koji bi bio na njihovoj strani kad je u pitanju otvaranje rudnika ili neusvajanje zakona o zabrani eksploatacije i istraživanja ruda litijuma i bora. Ali, zapravo, hteli su ovog puta da iskoriste opoziciju, koja je sama tražila sednicu, i da je predstave kao nekog ko ne želi sednicu o litijumu. Kako je to moguće? To vređa zdravu inteligenciju i zdrav razum. Dakle, mi smo svojim potpisima tražili sednicu o usvajanju zakona o zabrani eksploatacije i istraživanju litijuma. Ta sednica je trebalo već da bude zakazana. Ona nije zakazala. Nama je rekla da će prvo ići rebalans budžeta, iza toga će ići sednica o litijumu. Sada se sednica o rebalansu budžeta odužila, što se znalo da će tako biti“, rekao je Aleksić.

Vlast namerno odugovlačila sednicu

Vanredna sednica Parlamenta, odnosno rasprava o amandmanima na rebalans budžeta nastavlja se u ponedeljak, dok u utorak počinje redovno zasedanje Skupštine Srbije. A da bi sednica o litijumu bila na dnevnom redu pre utorka, objašnjava Aleksić, aktuelna rasprava o budžetu morala je da se završi do nedelje.

„Očigledno da su svesno odugovlačili, sada su potpuno jasne ove - potpuno bespredmetne - diskusije, i Milice Đurđević i Aleksandra Vulina i Aleksandra Martinovića... Oni su govorili praktično satima ovih dana u parlamentu želeći da odugovlače... I, naravno, svaka dnevna sesija se završavala u 18 časova“, kazao je sagovornik „Markera“.

On odbacuje tvrdnje da u svemu ima odgovornosti i opozicije, jer su, kako im zamera Brnabić, koristili amandmane i replike za nešto što je van teme.

„Pa, to je naš posao. Naš posao je da u parlamentu podnosimo amandmane, razgovaramo o Zakonu o budžetu. To je najvažniji zakon za sve građane Srbije u toku jedne godine. Kada ćemo da govorimo ako ne govorimo tu? Dakle, oni su samo koristili to što smo mi podneli amandmane, što je uobičajeno, jer uvek opozicije podnosi amandmane, diskutuje o Zakonu o budžetu, o predlogu rebalansa budžeta, kao što je to sada bio slučaj... Ali je ona namerno svaki put, kao i Milenko Jovanov, naglašavala to da mi koristimo sad amandmane... Pa zašto da ih ne koristimo ako imamo Zakon o budžetu? Zapravo su želeli da stvore tu lažnu sliku da kao, eto, opozicija neće da priča o litijumu zato što priča o budžetu. To su dve potpuno različite stvari“, naveo je Aleksić.

Znaju da je većina građana protiv rudnika

Kako kaže, da je vlast iskrena i da zaista hoće i sme da razgovara o litijumu, onda bi ta sednica bila održana pre ove o budžetu.

„Ali, nisu to želeli. A želeli su da kroz budžet izmanipulišu da dođemo sad u ovu situaciju da ja zaista ne vidim kako bi moglo tokom redovnog zasedanja da se priča o litijumu. Jedino što može da se uradi sada - i to možda jeste namera, ali ja to sa sigurnoću ne mogu da kažem - jeste da se u okviru redovnog zasednja to pitanje otvori u okviru nekih drugih tačaka koje budu bile na dnevnom redu i da opet ta tema bude u masi nekih drugih na dnevnom redu. Nisam siguran da ćemo mi to prihvatiti, jer smo tražili da to bude odvojena sednica, da se o tome ozbiljno diskutuje i da se usvoji taj zakon“, kazao je Aleksić.

Prema njegovim rečima, predlog zakona o zabrani iskopavanja litijuma u Srbiji i zahtev za posebnom sednicom o tom pitanju mogli su da dođu i ranije, ali ističe da je Brnabić odugovlačila celu priča i bila neiskrena, pre svega, prema građanima Srbije. Dodaje da vlast pokušava da eskivira sednicu o litijumu zato što se uplašila i očigledno vidi da javnost i građani Srbije u velikoj većini ne podržavaju taj projekat.

„Za ovo što se sada dogodilo ne može da bude odgovorna opozicija, jer je opozicija samo radila u parlamentu svoj posao. Mi kad ne radimo, oni kažu - pa nema vas, ne dolazite na sednice. Kad smo tu, oni kažu - pa zašto ste tu, zašto govorite, zašto ne pustite da se završi sednica. Zapravo, to je jedna šibicarska politika, kojoj su oni vrlo skloni i to gledamo čitav niz godina unazad. To neće sprečiti našu borbu da litijum dođe na dnevni red, da se o tome raspravlja, da se donese taj zakon i učinićemo sve da to tako i bude. Ako to ne bude bilo sada, opet će doći vanredno zasedanje“, kaže on.

„Srbija je zemlja razorenih institucija“

Poseban predmet rasprave u javnosti ovih dana je obrazloženje o predlogu zakona o zabrani iskopavanja litijuma - opozicija se poziva na izjave stručnjaka koji nisu iz oblasti rudarstva, a takođe postoje i neke ekonomske analize za koje nije najjasniji izvor... Aleksić odgovara da se predlog svakako može popraviti amandmanima i da je on apsolutno za to da rasprava bude zasnovana na argumentima i na činjenicama, i to, pre svega, stručne javnosti, te zbornika Srpske akademije nauke i umetnosti.

„Oni su vrlo jasno rekli, posle dvodnevne stručne rasprave, da bi bilo apsolutno štetno po Srbiji da se uđe u projekat rudarenja litijuma. Što se tiče obrazloženja ili samog teksta zakona, naravno da amandmani služe da bi se tekst zakona popravio, doterao, doradio... Tako da svako ko misli da nešto treba uraditi drugačije - može da podnese amandman, da se to uobliči kako treba... Ako postoji volje, sigurno neće biti problem u smislu usvajanja tog zakona, ali ja nisam siguran da oni imaju volju, nego će pokušavati, kao i sada sa ovom sednicom, da traže načine da okrive nekog drugog za to što oni neće uraditi. Već sve to vidimo kako funkcioniše u Srbiji... Srbija je zemlja razorenih institucija, nepostojanja vladavine prava, tako da i u parlamentu se borimo mimo pravila i procedura“, zaključio je Miroslav Aleksić.  

Izvor: Insajder