Mišljenje ODIHR o predlozima Radne grupe: Izmene neće uticati na pravni osnov za lokalne izbore, niti se menjaju osnovni aspekti pravnog okvira
Izmene i dopune pet propisa koje su predložile vlasti u Srbiji ne menjaju fundamentalne aspekte izbornog pravnog okvira i direktno se odnose na neke nerešene preporuke, navodi se u mišljenju ODIHR-a upućenih Beogradu u vezi sa nacrtima izmenama i dopuna pet zakona koje je Radna grupa za saradnju s ODIHR-om predložile u cilju prevazilaženja izborne krize u Srbiji u koji je Insajder imao uvid.
"ODIHR ponavlja potrebu za sveobuhvatnom revizijom izbornog zakonodavstva mnogo pre narednih izbora, u okviru inkluzivnog procesa, obezbeđujući opsežne javne konsultacije sa svim relevantnim zainteresovanim stranama, kako bi se poštovale tekuće preporuke i dodatno uskladio pravni okvir sa međunarodnim obavezama i standardima“, navodi se u mišljenju.
ODIHR ističe „dobru međunarodnu praksu uzdržavanja od revizije osnovnih elemenata izbornog zakona manje od godinu dana pre izbora. S tim u vezi, napominje se da će predložene izmene uticati na pravni osnov za lokalne izbore, uprkos tome što su izbori za Skupštinu grada Beograda zakazani uskoro, tj. za 2. jun 2024. godine.
Dodaje se da, iako je je nacrte sačinila aktuelna Radna grupa, „nacrt amandmana nije razvijen u okviru istinski inkluzivnog procesa konsultacija suprotno gore pomenutim načelima i obavezama OEBS-a“.
„Kao takav, ODIHR ponavlja svoju preporuku da je za efikasno sprovođenje preporuka navedenih u izveštajima ODIHR-a o posmatranju izbora potrebno pokrenuti neophodne zakonodavne izmene mnogo pre narednih izbora kroz inkluzivni konsultativni proces zasnovan na širokom političkom konsenzusu. Ukoliko se ponovo konstituiše, međuagencijska radna grupa za koordinaciju i praćenje sprovođenja preporuka za unapređenje izbornog procesa trebalo bi da deluje potpuno transparentno, između ostalog, uključivanjem relevantnih zainteresovanih strana, kao što su organizacije civilnog društva“, dodaje se u mišljenju.
ODIHR se u mišljenju osvrnuo i na pojedinačno na sve predložene izmene mežu kojima su one o obuci za članove biračkih odbora, finansiranju političkih stranaka i manjinskim listama.
Podsetimo, Radna grupa Vlade je tokom konsultacija o izbornim uslovima predložila izmene i dopune pet zakona koji se tiču izbora.
Radi primene sedam od ukupno 25 preporuka koje je dala Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), predložene su radne verzije izmena Zakona o sprečavanju korupcije, Zakona o izboru narodnih poslanika, Zakona o lokalnim izborima, Zakona o izmeni i dopuni Zakona o Ustavnom sudu i Zakona o dopunama Zakona o finansiranju političkih aktivnosti.
Izvor: Insajder