Mišljenović: Javnost nedovoljno obaveštena o Zdravitasu (VIDEO)

Portal "Zdravitas", koji je trebalo da predstavlja digitalizaciju vođenja evidencije u okviru predmeta Fizičko i zdravstveno vaspitanje, trebalo je da bude pušten u rad 2. decembra. Ipak, zbog protivljenja mnogih roditelja i pod pritiskom javnosti, Ministarstvo prosvete je odustalo od puštanja sajta u rad, navodeći da je potrebno više vremena za objašnjavanje i promociju portala. Uroš Mišljenović iz organizacije "Partneri Srbija" rekao je u emisiji "Marker" na Insajder televiziji da Ministarstvo prosvete mora jasno da kaže šta želi da postigne s ovim projektom, kao i da odgovori na pitanje da li je zaista neophodno da se pravi baza sa osetljivim podacima dece.

Uroš Mišljenović iz organizacije "Partneri Srbija" Foto: Insajder

On kaže da je javnost nedovoljno obaveštena o ovom pitanju, odnosno da nema dovoljno koherentnih informacija o svrsi upostavljanja te platforme i njenim karakteristikama.

"Zadatak Ministarstva prosvete je da informiše roditelje i prosvetne radnike o svemu tome. Ministarstvo se juče oglasilo obaveštenjem da se odlaže puštanje korisničkog portala. To je možda jedna nijansa koja zahteva dodatno objašnjenje, šta se tačno nastavlja da se čini. Iz dopisa (ministarstva) nije jasno koja etapa ovog procesa se privremeno pauzira i da li se od neke druge faze definitivno odustaje. Ja iz ovog dopisa ne vidim da se od bilo čega odustaje, ovaj projekat se ne napušta, ovde se govori o tome da će se druge komunikacijske strategije koristiti da bi se građani ubedili da je ovo korisno. Glavna poruka je da ministarstva u ovom trenutku treba da pruži jedan vrlo jasan odgovor na pitanje šta je do sada od podataka uneto na portal Zdravitas i da li se i dalje neki podaci unose", rekao je Mišljenović.  

Oprečne izjave ministarke prosvete

Prema njegovim rečima, upitno je i da li postoji zakonska osnova za obradu podataka koju zahteva projekat poput sajta "Zdravitas".

"Ministarstvo kaže da postoji uporište u Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja za uspostavljanje ovakvog portala, što je delimično tačno. Mi smo i danas od pravnika i vrlo kompetentnih stručnjaka za zaštitu podataka čuli da taj zakon nije u potpunosti usaglašen sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti. Dakle, potrebno je da se do temelja utvrdi da li uopšte postoji pravni osnov da se pribegne ovakvoj vrsti obrade podataka u ovom obimu. S druge strane, potrebno je da se taj zakon usaglasi sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, sa načelom tzv. minimizacije - da se obrađuje samo onoliko podataka koliko je potrebno da se ostvari svrha", objašnjava on.

Dodaje da iz Ministarstva prosvete stižu ne baš uvek jasne informacije oko toga šta je svrha uspostavljanje ovakvog portala.

"Ministarka je davala neke oprečne izjave, od toga da je cilj pravovremeno uočavanje i otklanjanje eventualnih nepravilnosti kod dece... A ako je cilj države da izmeni nastavu fizičkog ili neke druge pristupe obrazovnim politikama - za to joj nisu potrebni podaci koji se mogu pripisati bilo kom detetu, već statistički podaci", rekao je on.

Neophodan dijalog sa prosvetnim radnicima i roditeljima

Upitan po čemu se razlikuje najavljeno prikupljanje podataka od dosadašnjeg, Mišljenović je objasnio da bi "Zdravitas" prikupljao podatke koji se već prikupljaju na časovima fizičkog, ali se unose u centralizovanu elektronsku bazu.

"To je neka nova vrsta obrade podataka, koja je drugačija od one decentralizovane u samoj školi. Zna se zašto profesor fizičkog prikuplja podatke sa svojih časova, ali ako se svi ti podaci unesu u posebnu, jedinstvenu bazu sve dece od trećeg razreda do kraja srednje škole, onda to dobija jednu potpuno novu svrhu zato što se ti podaci stavljaju na jednu gomilu. Ministarstvo treba da bude vrlo jasno i transparentno u tome na koji način će se ti podaci onda u celosti, na gomili, obrađivati, jer ako je svrha bila da mi možemo, kao roditelji, da dobijemo u elektronskoj formi informacije o svojoj deci - za to nije bilo potrebno stavljati ih sve na gomilu i onda proklamovati ovakve ciljeve kakvi su do sada komunicirani sa javnošću. Dakle, lopta je na terenu ministarstva i oni moraju da budu mnogo jasniji u tome šta žele da postignu i da odgovore na pitanje da li je zaista neophodno da se pravi takva robusna baza sa osetljivim podacima, i to tako što se tender raspiše u maju, ugovor dodeli u junu, a prosvetni radnici i roditelji o tome informišu pet dana pre početka školske godine", naveo je on.

Kaže i da je o svemu potreban dijalog.

"Dijalog je neophodan. Tome treba da prethode i jasno forumilisane informacije i spremnost da se razgovara širom Srbije sa prosvetnim radnicima i roditeljima. Dakle, to je sada jedan potez koji treba da povuče Ministarstvo prosvete", zaključio je Uroš Mišljenović.

Izvor: Insajder